Kan sende sin egen klub ud af SL: Enormt mærkeligt

Han er udlejet til AC Horsens og kæmper for at sikre klubben overlevelse i Superligaen. Det kan ske på bekostning af den klub, der ejer ham. En underlig situation, erkender Marcus Hannesbo.



Han er AaB’er ind til benet. Ansat i klubben og har et håb om, at den nordjyske stolthed kan redde sig i Superligaen.

Men 21-årige Marcus Hannesbo er i en situation, hvor han kan være med til at spille Aalborg-klubben ud af Superligaen.

Med fire runder igen i denne sæson er det ufatteligt tæt i bunden, hvor Silkeborg er rækkens nummer ni med 31 point, mens AC Horsens har 27. AaB og Lyngby Boldklub er under stregen med henholdsvis 26 og 24. Der er med andre ord intet, der er afgjort i bundstriden.

Og det er her, nordjyden Marcus Hannesbo kommer i spil.

Han er nemlig på kontrakt i AaB, men udlejet til AC Horsens. Ergo er han lige nu ansat til at forsøge at redde Horsens – måske på bekostning af den klub, han skal tilbage til om en måneds tid.

– Det er enormt mærkeligt at være ansat i Horsens, men ejet af AaB. Senest (mod AaB, red.) kom jeg ind i kampen, og det var ikke decideret sjovt.

– Men tabellen ser jo ud, som den gør, og jeg er professionel nok til at sige, jeg er ansat i Horsens nu, siger Marcus Hannesbo til Tipsbladet.

Der er altså ingen tvivl om, at Hannesbo gør alt, han kan, for at redde AC Horsens.

Han spiller også for sin egen fremtid og sine egne muligheder, og det er langt fra sikkert, at han har en fremtid på førsteholdet i Aalborg, hvor det er blevet til meget lidt spilletid de sidste par år.

– Det er det, jeg siger til mig selv. Jeg spiller for min fremtid og skal vise mig frem. Men det er en speciel situation, det er der ingen tvivl om.

– Jeg ønsker jo Horsens det bedste, og jeg har haft AaB i hjertet hele mit liv. Så det er lidt underligt at spille mod dem og forsøge at slå dem. Best case scenario er helt klart, at Silkeborg rykker ud, siger Marcus Hannesbo. 

I tvivl om fremtiden
Nordjyden har spillet en del kampe for AC Horsens i denne sæson, men det har ikke været mange minutter.

Han har måttet sande, at Lubambo Musonda er Jens Berthel Askous klare førstevalg på den venstre wingback, som han selv aspirerer efter at spille.

Horsens har en mulighed for at hente Marcus Hannesbo permanent, men om klubben gør det vides ikke på nuværende tidspunkt.

Omkring fremtiden er Hannesbo selv lidt tøvende.

– Det har jeg faktisk tænkt mig at holde for mig selv. Lige nu handler det om at få Horsens til at overleve, og så må vi se, hvad der sker, siger han.

En retur til AaB er en mulighed, men kantspilleren er et sted nu, hvor han skal have noget førsteholdsfodbold.

– Der er et AaB-hjerte i mig, det kan ikke tages fra mig. Men jeg skal også være et sted, hvor jeg kan spille. Skal jeg tilbage, skal der være en vis form for plan med mig, siger han og forklarer, at han håber på at spille en rolle i de sidste kampe:

– Jeg har været lidt skuffet over den spilletid, jeg har fået. Det er hårdt at se til, når det ikke har fungeret. Frustrerende er det bedste ord til at beskrive det, fordi vi alle jo gerne vil, at det går godt.

– Men jeg har ikke indtryk af, at der er panik overhovedet. Vi tager en kamp ad gangen, og så håber vi på, at vi kan redde os, siger Marcus Hannesbo.

AC Horsens har haft et skidt forår, der bare har kastet fem point af sig i 11 kampe. 

Østjyderne mangler at møde FCM på udebane, SIF på hjemmebane, OB på udebane og Lyngby Boldklub på hjemmebane.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Bo Henriksen tæt på dansk profil

‘Derfor skiftede jeg til FC København’



Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen? 

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

FC København-keeper får nummer 42, men…



De henter Christian Gytkjær

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken



Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt