HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand for et par uger siden gav interview om FC Midtjyllands sommerplaner på transfermarkedet og udsigterne for klubben, var den nyansatte direktør ikke meget for at melde præcist ind om de positioner, man leder efter nye spillere til, og hvem der kan blive solgt.
Men FC Midtjylland skal have en stærkere trup til september end nu, slog direktøren fast inden for de rammer, der nu en gang gælder for en Superliga-klub på et transfermarked, hvor det trods alt kan være svært at sige nej til meget store tilbud på profiler.
Det er dog forstærkninger og ikke markante spillerafgange, der er lagt op til, som Tipsbladet blandt andet har beskrevet her.
Og cheftræner Thomas Thomasberg ser både udviklingsmuligheder i den nuværende trup, hvor mange vigtige spillere stadig er i gang med deres første sæson i klubben, og med tanke på den styrke, FC Midtjylland har økonomisk.
– Jeg synes, vi har en bedre trup, end vi havde i sidste forår, og jeg forventer absolut også af truppen, at den kun bliver endnu stærkere over tid. Lige nu har vi dem her, vi arbejder med, og det er fint. Men Det er ikke sådan, jeg tænker, at den her FC Mdtjyllands-trup ikke kan toppes yderligere, end den er nu, siger Thomas Thomasberg.

Læs også Tipsbladets gennemgang af spillerbudgetterne i Superligaen her
Flere af de midtjyske spillere har prøvet at blive danske mestre før enten i klubben eller med andre hold, og uden at FCM-træneren vil have, de kommende to uger skal handle om ham, er udsigten til at spille om det første danske mesterskab noget, der glæder FCM-lederen.
– Det jo virkelig tidligt at svare på, når der er tre kampe tilbage, og du kan risikere at blive nummer fire. Men det er logisk, at hvis du bliver mester, og du ikke har prøvet det før som træner eller spiller, så er det jo selvfølgelig det største, du kan opnå herhjemme i Danmark, siger Thomas Thomasberg, der ikke finder det overraskende, at stillingen er tæt og holdene i toppen kan fremstå ustabile.
– Det er svært at finde kontinuitet når man møder de bedste hold. Det havde været et andet pointsnit, hvis vi havde spillet mod Bund 6. FC Nordsjælland har hentet mange point, og det uheld og den smule manglende kvalitet, de måske var ramt af, har de sat sammen nu. FCK startede forfærdeligt i slutspillet. Vi haltede også efter på point efter de første fem kampe. Men det er naturligt, når de bedste hold mødes på kryds og tværs. Der er strukturen fed, det er gode kampe at spille og at se på, sier Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og FC København mødes i Parken torsdag aften, mens Brøndby hjemme tager mod FC Nordsjælland onsdag aften.
FCK og FCM er etter og toer på 58 point, mens FCN og Brøndby hver har 56 point på tredje- og fjerdepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
David Moyes griner over gult kort for jubel
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
Medie: Betaler 11 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED