HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand for et par uger siden gav interview om FC Midtjyllands sommerplaner på transfermarkedet og udsigterne for klubben, var den nyansatte direktør ikke meget for at melde præcist ind om de positioner, man leder efter nye spillere til, og hvem der kan blive solgt.
Men FC Midtjylland skal have en stærkere trup til september end nu, slog direktøren fast inden for de rammer, der nu en gang gælder for en Superliga-klub på et transfermarked, hvor det trods alt kan være svært at sige nej til meget store tilbud på profiler.
Det er dog forstærkninger og ikke markante spillerafgange, der er lagt op til, som Tipsbladet blandt andet har beskrevet her.
Og cheftræner Thomas Thomasberg ser både udviklingsmuligheder i den nuværende trup, hvor mange vigtige spillere stadig er i gang med deres første sæson i klubben, og med tanke på den styrke, FC Midtjylland har økonomisk.
– Jeg synes, vi har en bedre trup, end vi havde i sidste forår, og jeg forventer absolut også af truppen, at den kun bliver endnu stærkere over tid. Lige nu har vi dem her, vi arbejder med, og det er fint. Men Det er ikke sådan, jeg tænker, at den her FC Mdtjyllands-trup ikke kan toppes yderligere, end den er nu, siger Thomas Thomasberg.

Læs også Tipsbladets gennemgang af spillerbudgetterne i Superligaen her
Flere af de midtjyske spillere har prøvet at blive danske mestre før enten i klubben eller med andre hold, og uden at FCM-træneren vil have, de kommende to uger skal handle om ham, er udsigten til at spille om det første danske mesterskab noget, der glæder FCM-lederen.
– Det jo virkelig tidligt at svare på, når der er tre kampe tilbage, og du kan risikere at blive nummer fire. Men det er logisk, at hvis du bliver mester, og du ikke har prøvet det før som træner eller spiller, så er det jo selvfølgelig det største, du kan opnå herhjemme i Danmark, siger Thomas Thomasberg, der ikke finder det overraskende, at stillingen er tæt og holdene i toppen kan fremstå ustabile.
– Det er svært at finde kontinuitet når man møder de bedste hold. Det havde været et andet pointsnit, hvis vi havde spillet mod Bund 6. FC Nordsjælland har hentet mange point, og det uheld og den smule manglende kvalitet, de måske var ramt af, har de sat sammen nu. FCK startede forfærdeligt i slutspillet. Vi haltede også efter på point efter de første fem kampe. Men det er naturligt, når de bedste hold mødes på kryds og tværs. Der er strukturen fed, det er gode kampe at spille og at se på, sier Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland og FC København mødes i Parken torsdag aften, mens Brøndby hjemme tager mod FC Nordsjælland onsdag aften.
FCK og FCM er etter og toer på 58 point, mens FCN og Brøndby hver har 56 point på tredje- og fjerdepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED