Kun efter FCK på transfers: Bliver endnu stærkere

FC Midtjylland har torsdag chancen for at spille sig i position til et Superliga-guld på søndag i næste uge, og holdet bliver stærkere i næste sæson, vurderer cheftræneren.



HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand for et par uger siden gav interview om FC Midtjyllands sommerplaner på transfermarkedet og udsigterne for klubben, var den nyansatte direktør ikke meget for at melde præcist ind om de positioner, man leder efter nye spillere til, og hvem der kan blive solgt.

Men FC Midtjylland skal have en stærkere trup til september end nu, slog direktøren fast inden for de rammer, der nu en gang gælder for en Superliga-klub på et transfermarked, hvor det trods alt kan være svært at sige nej til meget store tilbud på profiler.

Det er dog forstærkninger og ikke markante spillerafgange, der er lagt op til, som Tipsbladet blandt andet har beskrevet her.

Og cheftræner Thomas Thomasberg ser både udviklingsmuligheder i den nuværende trup, hvor mange vigtige spillere stadig er i gang med deres første sæson i klubben, og med tanke på den styrke, FC Midtjylland har økonomisk.

– Jeg synes, vi har en bedre trup, end vi havde i sidste forår, og jeg forventer absolut også af truppen, at den kun bliver endnu stærkere over tid. Lige nu har vi dem her, vi arbejder med, og det er fint. Men Det er ikke sådan, jeg tænker, at den her FC Mdtjyllands-trup ikke kan toppes yderligere, end den er nu, siger Thomas Thomasberg.

249279

Foto: Alamy

Læs også Tipsbladets gennemgang af spillerbudgetterne i Superligaen her

Flere af de midtjyske spillere har prøvet at blive danske mestre før enten i klubben eller med andre hold, og uden at FCM-træneren vil have, de kommende to uger skal handle om ham, er udsigten til at spille om det første danske mesterskab noget, der glæder FCM-lederen.

– Det jo virkelig tidligt at svare på, når der er tre kampe tilbage, og du kan risikere at blive nummer fire. Men det er logisk, at hvis du bliver mester, og du ikke har prøvet det før som træner eller spiller, så er det jo selvfølgelig det største, du kan opnå herhjemme i Danmark, siger Thomas Thomasberg, der ikke finder det overraskende, at stillingen er tæt og holdene i toppen kan fremstå ustabile.

– Det er svært at finde kontinuitet når man møder de bedste hold. Det havde været et andet pointsnit, hvis vi havde spillet mod Bund 6. FC Nordsjælland har hentet mange point, og det uheld og den smule manglende kvalitet, de måske var ramt af, har de sat sammen nu. FCK startede forfærdeligt i slutspillet. Vi haltede også efter på point efter de første fem kampe. Men det er naturligt, når de bedste hold mødes på kryds og tværs. Der er strukturen fed, det er gode kampe at spille og at se på, sier Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland og FC København mødes i Parken torsdag aften, mens Brøndby hjemme tager mod FC Nordsjælland onsdag aften.

FCK og FCM er etter og toer på 58 point, mens FCN og Brøndby hver har 56 point på tredje- og fjerdepladsen.





Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Henter Kamil Wilczek

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet