Hylder Pierre-Emile Højbjerg

Anfører Pierre-Emile Højbjerg forventer, at mange af hans kolleger vil bidrage til landsholdets lederskab.



Fodboldlandsholdets nye faste anfører, Pierre-Emile Højbjerg, ønsker ikke at lave nogen revolution på holdet, selv om han er udvalgt som lederen i spillertruppen.

I stedet håber han, at mange af de øvrige spillere ligesom tidligere vil gå ind og tage ansvar for træningskulturen og den professionelle tilgang til livet i landsholdslejren.

Det siger Højbjerg onsdag på et pressemøde forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.

– Først og fremmest er det en stor ære og anerkendelse at være peget på som anfører og få lov til at lede drengene ud på banen. Det ændrer ikke særlig meget for mig, jeg vil holde fast i mig selv og forsøge at gøre det, jeg altid har gjort.

– Jeg kan ikke gå ind på første- eller andendagen og gøre alt mulig anderledes. Jeg synes, at tingene også tidligere har fungeret godt, og vi har altid været gode til, at der har været mange, som har taget ansvar uden at være anfører.

– Jeg vil blive ved med at omfavne, at alle kan tage lige så meget ansvar, som de har lyst til, for det kendetegner et godt hold, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Anførerbindet sad tidligere fast på Simon Kjærs arm. Var han ikke til rådighed, vikarierede Christian Eriksen eller Kasper Schmeichel som anfører. Højbjerg bar anførerbindet første gang i en testkamp mod Færøerne i marts.

Højbjerg har ikke oplevet nævneværdige ændringer i sine arbejdsopgaver efter sine første tre dage som fast anfører i landsholdslejren.

– Der er nogle små detaljer, jeg skal være mere opmærksom på nu, og så er der nogle formelle ting, der er blevet mit ansvar.

– Anførerbindet giver mig et smil på læben og en motivation for at blive ved med at skabe glæde på holdet og blandt dem, der følger os, siger Højbjerg.

Fungerende landstræner Lars Knudsen roser Højbjergs lederegenskaber.

– Pierre har stor entusiasme og energi, og han er et samlingspunkt i gruppen generelt. Han er rigtig god til at samle gruppen og tage imod nye spillere og hjælpe dem på plads, så han har en naturlig lederrolle på holdet, og han er god til at lede, siger Lars Knudsen.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Neestrup chokerer med sin startopstilling



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

De danske kvinder tager førstepladsen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

FCM ansætter ny topboss

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Chido Obi nomineret til pris

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Narteys krav til ny kontrakt

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Tottenham er i overhængende fare’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Celta Vigo – Real Madrid