Fodboldlandsholdets nye faste anfører, Pierre-Emile Højbjerg, ønsker ikke at lave nogen revolution på holdet, selv om han er udvalgt som lederen i spillertruppen.
I stedet håber han, at mange af de øvrige spillere ligesom tidligere vil gå ind og tage ansvar for træningskulturen og den professionelle tilgang til livet i landsholdslejren.
Det siger Højbjerg onsdag på et pressemøde forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
– Først og fremmest er det en stor ære og anerkendelse at være peget på som anfører og få lov til at lede drengene ud på banen. Det ændrer ikke særlig meget for mig, jeg vil holde fast i mig selv og forsøge at gøre det, jeg altid har gjort.
– Jeg kan ikke gå ind på første- eller andendagen og gøre alt mulig anderledes. Jeg synes, at tingene også tidligere har fungeret godt, og vi har altid været gode til, at der har været mange, som har taget ansvar uden at være anfører.
– Jeg vil blive ved med at omfavne, at alle kan tage lige så meget ansvar, som de har lyst til, for det kendetegner et godt hold, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Anførerbindet sad tidligere fast på Simon Kjærs arm. Var han ikke til rådighed, vikarierede Christian Eriksen eller Kasper Schmeichel som anfører. Højbjerg bar anførerbindet første gang i en testkamp mod Færøerne i marts.
Højbjerg har ikke oplevet nævneværdige ændringer i sine arbejdsopgaver efter sine første tre dage som fast anfører i landsholdslejren.
– Der er nogle små detaljer, jeg skal være mere opmærksom på nu, og så er der nogle formelle ting, der er blevet mit ansvar.
– Anførerbindet giver mig et smil på læben og en motivation for at blive ved med at skabe glæde på holdet og blandt dem, der følger os, siger Højbjerg.
Fungerende landstræner Lars Knudsen roser Højbjergs lederegenskaber.
– Pierre har stor entusiasme og energi, og han er et samlingspunkt i gruppen generelt. Han er rigtig god til at samle gruppen og tage imod nye spillere og hjælpe dem på plads, så han har en naturlig lederrolle på holdet, og han er god til at lede, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW