Fodboldlandsholdets nye faste anfører, Pierre-Emile Højbjerg, ønsker ikke at lave nogen revolution på holdet, selv om han er udvalgt som lederen i spillertruppen.
I stedet håber han, at mange af de øvrige spillere ligesom tidligere vil gå ind og tage ansvar for træningskulturen og den professionelle tilgang til livet i landsholdslejren.
Det siger Højbjerg onsdag på et pressemøde forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
– Først og fremmest er det en stor ære og anerkendelse at være peget på som anfører og få lov til at lede drengene ud på banen. Det ændrer ikke særlig meget for mig, jeg vil holde fast i mig selv og forsøge at gøre det, jeg altid har gjort.
– Jeg kan ikke gå ind på første- eller andendagen og gøre alt mulig anderledes. Jeg synes, at tingene også tidligere har fungeret godt, og vi har altid været gode til, at der har været mange, som har taget ansvar uden at være anfører.
– Jeg vil blive ved med at omfavne, at alle kan tage lige så meget ansvar, som de har lyst til, for det kendetegner et godt hold, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Anførerbindet sad tidligere fast på Simon Kjærs arm. Var han ikke til rådighed, vikarierede Christian Eriksen eller Kasper Schmeichel som anfører. Højbjerg bar anførerbindet første gang i en testkamp mod Færøerne i marts.
Højbjerg har ikke oplevet nævneværdige ændringer i sine arbejdsopgaver efter sine første tre dage som fast anfører i landsholdslejren.
– Der er nogle små detaljer, jeg skal være mere opmærksom på nu, og så er der nogle formelle ting, der er blevet mit ansvar.
– Anførerbindet giver mig et smil på læben og en motivation for at blive ved med at skabe glæde på holdet og blandt dem, der følger os, siger Højbjerg.
Fungerende landstræner Lars Knudsen roser Højbjergs lederegenskaber.
– Pierre har stor entusiasme og energi, og han er et samlingspunkt i gruppen generelt. Han er rigtig god til at samle gruppen og tage imod nye spillere og hjælpe dem på plads, så han har en naturlig lederrolle på holdet, og han er god til at lede, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Iran kommer med krav før VM
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT