Hylder Pierre-Emile Højbjerg

Anfører Pierre-Emile Højbjerg forventer, at mange af hans kolleger vil bidrage til landsholdets lederskab.



Fodboldlandsholdets nye faste anfører, Pierre-Emile Højbjerg, ønsker ikke at lave nogen revolution på holdet, selv om han er udvalgt som lederen i spillertruppen.

I stedet håber han, at mange af de øvrige spillere ligesom tidligere vil gå ind og tage ansvar for træningskulturen og den professionelle tilgang til livet i landsholdslejren.

Det siger Højbjerg onsdag på et pressemøde forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.

– Først og fremmest er det en stor ære og anerkendelse at være peget på som anfører og få lov til at lede drengene ud på banen. Det ændrer ikke særlig meget for mig, jeg vil holde fast i mig selv og forsøge at gøre det, jeg altid har gjort.

– Jeg kan ikke gå ind på første- eller andendagen og gøre alt mulig anderledes. Jeg synes, at tingene også tidligere har fungeret godt, og vi har altid været gode til, at der har været mange, som har taget ansvar uden at være anfører.

– Jeg vil blive ved med at omfavne, at alle kan tage lige så meget ansvar, som de har lyst til, for det kendetegner et godt hold, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Anførerbindet sad tidligere fast på Simon Kjærs arm. Var han ikke til rådighed, vikarierede Christian Eriksen eller Kasper Schmeichel som anfører. Højbjerg bar anførerbindet første gang i en testkamp mod Færøerne i marts.

Højbjerg har ikke oplevet nævneværdige ændringer i sine arbejdsopgaver efter sine første tre dage som fast anfører i landsholdslejren.

– Der er nogle små detaljer, jeg skal være mere opmærksom på nu, og så er der nogle formelle ting, der er blevet mit ansvar.

– Anførerbindet giver mig et smil på læben og en motivation for at blive ved med at skabe glæde på holdet og blandt dem, der følger os, siger Højbjerg.

Fungerende landstræner Lars Knudsen roser Højbjergs lederegenskaber.

– Pierre har stor entusiasme og energi, og han er et samlingspunkt i gruppen generelt. Han er rigtig god til at samle gruppen og tage imod nye spillere og hjælpe dem på plads, så han har en naturlig lederrolle på holdet, og han er god til at lede, siger Lars Knudsen.

/ritzau/







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen