Storklubben Anderlecht er med 34 mesterskaber den mest vindende fodboldklub i Belgien.
Dårlige resultater i den hjemlige liga har dog sendt den belgiske gigant i knæ før torsdagens udekamp mod Silkeborg i Conference League, hvor de to klubber kæmper om videre avancement.
Silkeborg-træner Kent Nielsen kan se, at Anderlecht råder over kvalitet i truppen, og det er måske bare et spørgsmål om tid, før det kommer til udtryk.
– Vi ser ofte, at store klubber kan få det svært, hvis først de har fået en dårlig sæsonstart.
– Der er mange eksempler på det – måske også i den danske liga, siger Kent Nielsen.
Om han henviser til FC København og FC Midtjylland skal være usagt, men både FCK og FCM råder over trupper, der formentlig er bedre end de nuværende midterplaceringer i Superligaen.
Anderlecht har ligesom FCK og FCM også fyret træneren i løbet af efteråret.
– Selv om Anderlecht ikke har præsteret, som de har ønsket, så har de spiller for spiller et højere topniveau end os. Vores kvalitet er vores kollektive stil.
– Så jeg har det sådan, at selv om Anderlecht har spillet en del ikke så gode kampe, så kan vi stadig se konturerne til, at hvis de brager en topkamp af, så får vi det ekstremt svært.
– Skulle de levere en brandkamp, så har vi også selv vist mod de her store hold, vi har mødt i Conference League, at vi stadigvæk har en chance, siger Kent Nielsen.
Silkeborg-træneren henviser til sidste uges 0-1-nederlag på udebane til West Ham, der scorede sejrsmålet på et straffespark. Efter pausen havde de danske gæster et par fine muligheder for at udligne.
– I West Ham var vi oppe mod et hold, der var klart bedre end os, men vi fik kampen derhen, hvor vi gerne ville have den. Havde vi haft et øjebliks magi, så kunne vi have fået point.
– Jeg synes, at vi står et stærkt sted. Det er godt nok ikke mange udsving, vi har haft.
– Vi har tabt de sidste par kampe i Superligaen til Viborg og Horsens, men det har været tæt, og gennemgår man kampene, kan man godt få øje på, hvordan de kampe havde fået et andet resultat, forklarer Kent Nielsen.
Silkeborg-holdet har ifølge træneren taget store skridt, siden danskerne for to måneder siden indledte gruppespillet med et 0-1-nederlag på udebane til Anderlecht.
To gange er rumænske FCSB blevet slået 5-0, og det er blevet til to smalle nederlag til West Ham.
– Vi har bragt os i en gunstig situation. Vi turde ikke drømme om, at vi ville stå i den her finale. Her er vi kommet til efter fem meget stærke kampe, hvor vi har været svære at slå, og når vi har fået lov, så har vi gode til at vinde.
– Så vi går ind til den her kamp mod Anderlecht med større selvtillid end til den første i Belgien, hvor vi ikke vidste, hvor vi stod. Vi har fået bygget mere på – i vores selvbevidsthed, og omkring hvad vi kan, siger Kent Nielsen.
West Ham topper Conference League-gruppen med 15 point. Silkeborg følger efter med seks point, mens Anderlecht har fem. FCSB har to point i bunden. De to bedste hold i gruppen går videre til knockoutfasen.
Der er kampstart på Jysk Park klokken 21.
/ritzau/

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub