Kevin Diks slår fast: Det er meget trist

FC Københavns Kevin Diks er mere end ærgerlig over, at klubbens fans ikke må komme ind på Brøndby Stadion.



Det kan blive en forrygende søndag for FC København, hvor løverne både kan ende med at tage et kæmpe skridt mod mesterskabet og samtidig besejre arvefjenderne fra Brøndby IF. 

Det første vil afhænge af det sidste.

Klokken 16.00 søndag fløjtes der op til sæsonens sidste derby, og FC København kan med en tre point cementere førstepladsen og for alvor bringe sig tæt på guldet.

– Det er en kæmpe kamp for os, og vi kan tage et stort skridt i den rigtige retning med en sejr. Vi er fint stillet efter det uafgjorte resultat mod FC Midtjylland, selv om vi selvfølgelig helst ville have vundet. Vi har det hele i vores egne hænder, og nu er det op til os at gøre arbejdet færdigt. Det starter søndag mod Brøndby. Vi kan snakke så meget, vi vil – nu skal der handling bag, siger FCK-backen Kevin Diks til Tipsbladet og fortsætter:

– Brøndby er jo ikke, hvor de gerne vil være, men det kan vi ikke bruge til noget. De er selvfølgelig ekstremt motiverede, når de møder os, og jeg synes ikke, at deres dårlige stime fortæller sandheden om den kvalitet, der er på Brøndbys hold. Det bliver en svær kamp, men jeg er sikker på, at vi vinder.

Kampen om lægterne har Brøndby IF allerede vundet på forhånd. 

Fans af FC København er nemlig forment adgang på Brøndby Stadion, præcis som de blå-gule tilhængere ikke måtte komme i Parken i det omvendte derby for et par uger siden.

– Det er meget trist, og jeg bryder mig ikke om det. Et rigtigt derby skal være med fans af begge klubber, men sådan bliver det ikke, og det må vi acceptere. Vores fans har været fantastiske, og vi har alt at takke dem for, men vi må klare os uden mod Brøndby, og de vil være med os i tankerne, lyder det fra Kevin Diks.

Hollænderen ligner en stensikker starter i søndagens derby. Victor Kristiansen er skadet, og da Bryan Oviedo ikke indgår i planerne, er Kevin Diks noget nær den eneste til at spille pladsen som venstre back.

Det er dog værd at huske, at den tidligere AGF-spiller rent faktisk er højre back af natur.

– For mig handler det om, hvad holdet har brug for, at jeg leverer, og hvis det betyder, at jeg skal spille venstre back i en periode, er det fint. Jeg ser mig selv om højre back, men det er ikke noget, jeg tænker på, slutter Kevin Diks.

FC København har vundet to gange over Brøndby IF i denne sæson, mens de forsvarende mestre har fået skovlen under hovedstadsklubben en enkelt gang. 




Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kæmper mod uret

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Steve Cooper overrasker stort

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Slår fast: Han kommer til at koste

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Patrick Vieira fyret

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

FC Barcelona vinder 3-1

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘En af de største nogensinde’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Silkeborg IF – Brøndby IF

Rasmus Højlund pryder forsiden

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Suveræn dansk sejr

– Der er langt endnu

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub