Med spilletid i hele 19 kampe i den forgangne sæson, var Kim Christensen en stor del af FC Københavns hold i både Superligaen, DBU Pokalen og Europa League, men det store spørgsmål er, hvorvidt han også er det i den kommende sæson.
For det første vender Johan Wiland tilbage efter en skadesplaget sæson, og for det andet har Kim Christensen kontraktudløb til vinter. Desuden er Christensen blevet sat i forbindelse med et skifte væk fra FC København, idet Esbjerg er meldt interesseret, men målmanden forholder sig til sin aftale med den danske mesterklub.
– Jeg har ikke hørt noget selv, men jeg har godt læst om rygterne. Det er selvfølgelig dejligt, at der er interesse for mig, men jeg forholder mig til, at jeg har et halvt år tilbage af min aftale med FC København. Så jeg regner med, at det er der, jeg er, og jeg kan ikke forholde mig til andre ting, når det ikke er konkret, siger Kim Christensen til tipsbladet.dk.
Han forventer således ikke et klubskifte i løbet af denne sommer.
– Umiddelbart regner jeg med at blive i FCK, så jeg skal bruge sommeren til at bevise igen, at jeg skal stå for FCK. Jeg fik meget spilletid i den forgangne sæson, hvor jeg havde mange afgørende redninger, og jeg føler, at jeg havde en andel i mesterskabet. Det har givet mig mod på mere, men jeg ved også, hvordan gamet er, og at Wiland nok er førstevalg. Så på den måde er situationen uændret for mig, fastslår Kim Christensen.
Selvom Kim Christensen formentlig stadig er andenmålmand i FC København, er magtbalancen mellem ham og Johan Wiland muligvis skubbet en anelse. Wiland var meget skadet i løbet af den forgangne sæson, og så sent som i slutningen af maj måtte den svenske målmand melde afbud til nationalmandskabet hinsidan på grund af en skulderskade.
Kim Christensen har bemærket Johan Wilands skadeshistorik, men fokuserer ikke på det, selvom den svenske målmand i lighed med Christensen altså har kontraktudløb i klubben til nytår.
– De (skaderne, red.) var jo en af årsagerne til, at jeg spillede meget i sidste sæson. Wiland var en del skadet, men det er ikke noget, jeg tænker på. Det er nok mere i FCK’s overvejelser, når de tænker på, hvad de skal med deres målmænd. Jeg tænker ikke på det, men det er da ærgerligt for Wiland, selvom det kan give mig chancen. Jeg tror dog ikke, at det er så slemt denne gang, så mon ikke han er frisk, når vi starter op, lyder det fra målmanden, der altså forholder sig til at være FCK-spiller i endnu et halvt år.
– Hvis der ikke sker et eller andet, bliver jeg i hvert fald i FCK i efteråret og tager kampen op. Jeg vender bomstærk tilbage, så jeg er klar til at vise mine kvaliteter. Så må vi se, hvad der sker, siger Kim Christensen.
Den snart 34-årige målmand kom til den danske mesterklub i sommeren 2010.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
