Tipsbladet i Parken: Han var en rolig, sikker og yderst vellidt sidste skanse i Vejle Boldklub, hvor fans og holdkammerater såvel som trænere og ledere hurtigt kom til at sætte pris på Nathan Trotts mange gode redninger og koncentrerede spil.
Og i FC København er Nathan Trott også hurtigt ved at blive en målmand, holdkammeraterne og fansene kan se, at man roligt kan sætte sin lid til.
Torsdag aften mod Kilmarnock var Trott vågen og skarp, de få gange Kilmarnock truede FCK-målet eller hældte lange bolde ind i feltet, og der er flittig diskussion om truppen og de mange udskiftninger i en stor og vigtig sommer, er der ingen diskussion om målmandsposten eller savn af den ellers så fremragende Kamil Grabara, der blev solgt i en stor handel med VfL Wolfsburg.
– For mig har det været en positiv start. Selvfølgelig kan vi gøre det bedre som hold, men for mig personligt har det været en solid start. Jeg synes, jeg har haft nogle ret anstændige kampe her i de første uger. Det skal jeg bygge videre på, så jeg kan blive bedre og blive ved med at være der for holdet, siger Nathan Trott til Tipsbladet i kølvandet på en vigtig 2-0-sejr over Kilmarnock.
Trott var en eftertragtet spiller, da det i foråret stod klart, han skulle videre fra Vejle og fra moderklubben West Ham, der endte med at sælge Trott til FCK for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.

Og den nu tidligere West Ham-spiller har store målsætninger for sæsonen, også selv om FC Københavns spil tydeligvis ikke klikker i øjeblikket, hvor de mange udskiftninger præger holdet.
– For mig at se, er vores målsætning at vinde det hele. Ligaen, pokalen, og at vinde Conference League. Det var vi ret klare omkring allerede fra begyndelsen af sæsonen. Selvfølgelig bliver det svært, og vi har ting, vi skal udvikle. Vi er ved at lære hinanden at kende og at udvikle vores indbyrdes forhold, og jeg er overbevist om, vi kommer til at tage store skridt, som sæsonen skrider frem. Og så skal vi vinde så meget som overhovedet muligt og gøre og præstere det, der skal til, siger Nathan Trott.
Så målet er at komme langt i Conference League?
– Ja, vi skal vinde det hele. Vi skal ikke bare langt, vores mål er at vinde Conference League. Det er
vores mentalitet, vi skal vinde alt, vi spiller, og helst overhovedet ikke tabe, siger Nathan Trott.
Trott kom til FC København fra West Ham, der forlængede med målmanden via en klausul, der gav West Ham lov til at aktivere forlængelsen uden at skulle have Trotts accept.
I West Ham var der folk i klubben, der så et lys i målmanden, men FC København fik skruet en handel sammen med Premier League-klubben og Trott, der allerede i foråret havde åbnet for at fortsætte i Superligaen, hvis den rette mulighed opstod.
Det gjorde den for Trott, der har store ambitioner i København.
– Jeg har ikke lavet om på mig selv siden skiftet. Vi ved selvfølgelig alle sammen, at presset som målmand i FC København er større end noget andet sted i Skandinavien, og at det er en meget stor klub, men jeg bringer egentlig bare mit spil med mig fra Vejle og prøver at være den samme spiller. Og så vil jeg udvikle mig og blive den bedste i Superligaen og forhåbentlig en af de bedste målmænd i verden. Og jeg vil meget gerne i Europa og udvikle mit spil der sammen med den gode gruppe, vi er ved at bygge her i FCK, siger Nathan Trott.
Målmandens europæiske ambitioner stemmer fint overens med meldingerne fra FC København, hvor cheftræner Jacob Neestrup allerede for flere måneder siden gjorde klart, at man vil langt i Europa.
Trott og holdkammeraterne har en vigtig uge forude, hvor de skal dyste med FC Nordsjælland søndag og på torsdag skal spille returkamp i Skotland mod Kilmarnock.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS