Tipsbladet i Parken: Han var en rolig, sikker og yderst vellidt sidste skanse i Vejle Boldklub, hvor fans og holdkammerater såvel som trænere og ledere hurtigt kom til at sætte pris på Nathan Trotts mange gode redninger og koncentrerede spil.
Og i FC København er Nathan Trott også hurtigt ved at blive en målmand, holdkammeraterne og fansene kan se, at man roligt kan sætte sin lid til.
Torsdag aften mod Kilmarnock var Trott vågen og skarp, de få gange Kilmarnock truede FCK-målet eller hældte lange bolde ind i feltet, og der er flittig diskussion om truppen og de mange udskiftninger i en stor og vigtig sommer, er der ingen diskussion om målmandsposten eller savn af den ellers så fremragende Kamil Grabara, der blev solgt i en stor handel med VfL Wolfsburg.
– For mig har det været en positiv start. Selvfølgelig kan vi gøre det bedre som hold, men for mig personligt har det været en solid start. Jeg synes, jeg har haft nogle ret anstændige kampe her i de første uger. Det skal jeg bygge videre på, så jeg kan blive bedre og blive ved med at være der for holdet, siger Nathan Trott til Tipsbladet i kølvandet på en vigtig 2-0-sejr over Kilmarnock.
Trott var en eftertragtet spiller, da det i foråret stod klart, han skulle videre fra Vejle og fra moderklubben West Ham, der endte med at sælge Trott til FCK for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.

Og den nu tidligere West Ham-spiller har store målsætninger for sæsonen, også selv om FC Københavns spil tydeligvis ikke klikker i øjeblikket, hvor de mange udskiftninger præger holdet.
– For mig at se, er vores målsætning at vinde det hele. Ligaen, pokalen, og at vinde Conference League. Det var vi ret klare omkring allerede fra begyndelsen af sæsonen. Selvfølgelig bliver det svært, og vi har ting, vi skal udvikle. Vi er ved at lære hinanden at kende og at udvikle vores indbyrdes forhold, og jeg er overbevist om, vi kommer til at tage store skridt, som sæsonen skrider frem. Og så skal vi vinde så meget som overhovedet muligt og gøre og præstere det, der skal til, siger Nathan Trott.
Så målet er at komme langt i Conference League?
– Ja, vi skal vinde det hele. Vi skal ikke bare langt, vores mål er at vinde Conference League. Det er
vores mentalitet, vi skal vinde alt, vi spiller, og helst overhovedet ikke tabe, siger Nathan Trott.
Trott kom til FC København fra West Ham, der forlængede med målmanden via en klausul, der gav West Ham lov til at aktivere forlængelsen uden at skulle have Trotts accept.
I West Ham var der folk i klubben, der så et lys i målmanden, men FC København fik skruet en handel sammen med Premier League-klubben og Trott, der allerede i foråret havde åbnet for at fortsætte i Superligaen, hvis den rette mulighed opstod.
Det gjorde den for Trott, der har store ambitioner i København.
– Jeg har ikke lavet om på mig selv siden skiftet. Vi ved selvfølgelig alle sammen, at presset som målmand i FC København er større end noget andet sted i Skandinavien, og at det er en meget stor klub, men jeg bringer egentlig bare mit spil med mig fra Vejle og prøver at være den samme spiller. Og så vil jeg udvikle mig og blive den bedste i Superligaen og forhåbentlig en af de bedste målmænd i verden. Og jeg vil meget gerne i Europa og udvikle mit spil der sammen med den gode gruppe, vi er ved at bygge her i FCK, siger Nathan Trott.
Målmandens europæiske ambitioner stemmer fint overens med meldingerne fra FC København, hvor cheftræner Jacob Neestrup allerede for flere måneder siden gjorde klart, at man vil langt i Europa.
Trott og holdkammeraterne har en vigtig uge forude, hvor de skal dyste med FC Nordsjælland søndag og på torsdag skal spille returkamp i Skotland mod Kilmarnock.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
OPTAKT
OB – Randers FC
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fik blackout på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG