Tipsbladet i Parken: Han var en rolig, sikker og yderst vellidt sidste skanse i Vejle Boldklub, hvor fans og holdkammerater såvel som trænere og ledere hurtigt kom til at sætte pris på Nathan Trotts mange gode redninger og koncentrerede spil.
Og i FC København er Nathan Trott også hurtigt ved at blive en målmand, holdkammeraterne og fansene kan se, at man roligt kan sætte sin lid til.
Torsdag aften mod Kilmarnock var Trott vågen og skarp, de få gange Kilmarnock truede FCK-målet eller hældte lange bolde ind i feltet, og der er flittig diskussion om truppen og de mange udskiftninger i en stor og vigtig sommer, er der ingen diskussion om målmandsposten eller savn af den ellers så fremragende Kamil Grabara, der blev solgt i en stor handel med VfL Wolfsburg.
– For mig har det været en positiv start. Selvfølgelig kan vi gøre det bedre som hold, men for mig personligt har det været en solid start. Jeg synes, jeg har haft nogle ret anstændige kampe her i de første uger. Det skal jeg bygge videre på, så jeg kan blive bedre og blive ved med at være der for holdet, siger Nathan Trott til Tipsbladet i kølvandet på en vigtig 2-0-sejr over Kilmarnock.
Trott var en eftertragtet spiller, da det i foråret stod klart, han skulle videre fra Vejle og fra moderklubben West Ham, der endte med at sælge Trott til FCK for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.

Og den nu tidligere West Ham-spiller har store målsætninger for sæsonen, også selv om FC Københavns spil tydeligvis ikke klikker i øjeblikket, hvor de mange udskiftninger præger holdet.
– For mig at se, er vores målsætning at vinde det hele. Ligaen, pokalen, og at vinde Conference League. Det var vi ret klare omkring allerede fra begyndelsen af sæsonen. Selvfølgelig bliver det svært, og vi har ting, vi skal udvikle. Vi er ved at lære hinanden at kende og at udvikle vores indbyrdes forhold, og jeg er overbevist om, vi kommer til at tage store skridt, som sæsonen skrider frem. Og så skal vi vinde så meget som overhovedet muligt og gøre og præstere det, der skal til, siger Nathan Trott.
Så målet er at komme langt i Conference League?
– Ja, vi skal vinde det hele. Vi skal ikke bare langt, vores mål er at vinde Conference League. Det er
vores mentalitet, vi skal vinde alt, vi spiller, og helst overhovedet ikke tabe, siger Nathan Trott.
Trott kom til FC København fra West Ham, der forlængede med målmanden via en klausul, der gav West Ham lov til at aktivere forlængelsen uden at skulle have Trotts accept.
I West Ham var der folk i klubben, der så et lys i målmanden, men FC København fik skruet en handel sammen med Premier League-klubben og Trott, der allerede i foråret havde åbnet for at fortsætte i Superligaen, hvis den rette mulighed opstod.
Det gjorde den for Trott, der har store ambitioner i København.
– Jeg har ikke lavet om på mig selv siden skiftet. Vi ved selvfølgelig alle sammen, at presset som målmand i FC København er større end noget andet sted i Skandinavien, og at det er en meget stor klub, men jeg bringer egentlig bare mit spil med mig fra Vejle og prøver at være den samme spiller. Og så vil jeg udvikle mig og blive den bedste i Superligaen og forhåbentlig en af de bedste målmænd i verden. Og jeg vil meget gerne i Europa og udvikle mit spil der sammen med den gode gruppe, vi er ved at bygge her i FCK, siger Nathan Trott.
Målmandens europæiske ambitioner stemmer fint overens med meldingerne fra FC København, hvor cheftræner Jacob Neestrup allerede for flere måneder siden gjorde klart, at man vil langt i Europa.
Trott og holdkammeraterne har en vigtig uge forude, hvor de skal dyste med FC Nordsjælland søndag og på torsdag skal spille returkamp i Skotland mod Kilmarnock.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE