Klar FCK-tale: Vi vil vinde Conference League

Selv om der stadig er meget at arbejde på, skal ambitionsniveauet være tårnhøjt i FC København i denne sæson, mener holdets nye førstemålmand Nathan Trott.



Tipsbladet i Parken: Han var en rolig, sikker og yderst vellidt sidste skanse i Vejle Boldklub, hvor fans og holdkammerater såvel som trænere og ledere hurtigt kom til at sætte pris på Nathan Trotts mange gode redninger og koncentrerede spil.

Og i FC København er Nathan Trott også hurtigt ved at blive en målmand, holdkammeraterne og fansene kan se, at man roligt kan sætte sin lid til.

Torsdag aften mod Kilmarnock var Trott vågen og skarp, de få gange Kilmarnock truede FCK-målet eller hældte lange bolde ind i feltet, og der er flittig diskussion om truppen og de mange udskiftninger i en stor og vigtig sommer, er der ingen diskussion om målmandsposten eller savn af den ellers så fremragende Kamil Grabara, der blev solgt i en stor handel med VfL Wolfsburg.

– For mig har det været en positiv start. Selvfølgelig kan vi gøre det bedre som hold, men for mig personligt har det været en solid start. Jeg synes, jeg har haft nogle ret anstændige kampe her i de første uger. Det skal jeg bygge videre på, så jeg kan blive bedre og blive ved med at være der for holdet, siger Nathan Trott til Tipsbladet i kølvandet på en vigtig 2-0-sejr over Kilmarnock.

Trott var en eftertragtet spiller, da det i foråret stod klart, han skulle videre fra Vejle og fra moderklubben West Ham, der endte med at sælge Trott til FCK for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.

269346

Foto: Alamy

Og den nu tidligere West Ham-spiller har store målsætninger for sæsonen, også selv om FC Københavns spil tydeligvis ikke klikker i øjeblikket, hvor de mange udskiftninger præger holdet.

– For mig at se, er vores målsætning at vinde det hele. Ligaen, pokalen, og at vinde Conference League. Det var vi ret klare omkring allerede fra begyndelsen af sæsonen. Selvfølgelig bliver det svært, og vi har ting, vi skal udvikle. Vi er ved at lære hinanden at kende og at udvikle vores indbyrdes forhold, og jeg er overbevist om, vi kommer til at tage store skridt, som sæsonen skrider frem. Og så skal vi vinde så meget som overhovedet muligt og gøre og præstere det, der skal til, siger Nathan Trott.

Så målet er at komme langt i Conference League?
– Ja, vi skal vinde det hele. Vi skal ikke bare langt, vores mål er at vinde Conference League. Det er
vores mentalitet, vi skal vinde alt, vi spiller, og helst overhovedet ikke tabe, siger Nathan Trott.

Trott kom til FC København fra West Ham, der forlængede med målmanden via en klausul, der gav West Ham lov til at aktivere forlængelsen uden at skulle have Trotts accept.

I West Ham var der folk i klubben, der så et lys i målmanden, men FC København fik skruet en handel sammen med Premier League-klubben og Trott, der allerede i foråret havde åbnet for at fortsætte i Superligaen, hvis den rette mulighed opstod.

Det gjorde den for Trott, der har store ambitioner i København.

– Jeg har ikke lavet om på mig selv siden skiftet. Vi ved selvfølgelig alle sammen, at presset som målmand i FC København er større end noget andet sted i Skandinavien, og at det er en meget stor klub, men jeg bringer egentlig bare mit spil med mig fra Vejle og prøver at være den samme spiller. Og så vil jeg udvikle mig og blive den bedste i Superligaen og forhåbentlig en af de bedste målmænd i verden. Og jeg vil meget gerne i Europa og udvikle mit spil der sammen med den gode gruppe, vi er ved at bygge her i FCK, siger Nathan Trott.

Målmandens europæiske ambitioner stemmer fint overens med meldingerne fra FC København, hvor cheftræner Jacob Neestrup allerede for flere måneder siden gjorde klart, at man vil langt i Europa.

Trott og holdkammeraterne har en vigtig uge forude, hvor de skal dyste med FC Nordsjælland søndag og på torsdag skal spille returkamp i Skotland mod Kilmarnock.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FC København – Randers FC




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – AGF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

Sønderjyske – OB

Chokpris på Victor Froholdt

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Lamine Yamal med karrierens første

Tilbage efter regelbrud

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr