Klar tale fra Horsens-lejren: Forventer sejr over Brøndby

Det er kun blevet til én sejr i Superligaen i hele denne sæson for AC Horsens, men troen er nu så stærk i klubben efter to tætte opgør mod AGF, at vikar-træner Mads Lyng regner med en sejr over Brøndby.



AC Horsens måtte for anden gang på få dage gå fra banen med et snævert nederlag til AGF, og den seneste kamp endte 0-1 i pokalkampen onsdag aften. De resultater har nu givet så meget blod på tanden, at Horsens’ vikariende træner Mads Lyng går efter de tre point mod Brøndby på søndag i Superligaen.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport, som man kan se i fuld længde øverst i artiklen.

Læs også:Horsens mister keeper: Havde gerne beholdt ham

– Vi har bragt os et sted hen nu, hvor vi på meget få dage for anden gang nu kan sige, at vi er skuffede over at tabe til sidste års bronzevindere med ét mål i en kamp, hvor vi mener, at vi kunne få det til at tippe til vores side.

– Det er den følelse, som jeg står med. Jeg er skuffet ligesom mine spillere, men når jeg kommer hjem, så ved jeg, at vi har bragt os til et sted nu, hvor vi hvor allesammen rent faktisk godt ved, at vi forventer at gå ind og vinde over Brøndby på søndag.

Læs også:Efter mere end fire år i Danmark: Superliga-keeper rykker til Norge

For Mads Lyngs vedkommende er muligheden for at blive permanent cheftræner i Horsens dog ikke en mulighed, da han ikke har den nødvendige trænerlicens. Han har dog et klart håb om, at man finder en træner, som vil gå efter at vinde med klubben.

– Jeg er sikker på, at der kommer en dygtig cheftræner, som via de samtaler, der skal tages med ledelsens side og hans input kan se, hvad det her hold indeholder. Der er nogle kvaliteter på det her hold, siger Lyng

Opgøret mellem Brøndby og AC Horsens spilles søndag klokken 20, og den sendes direkte på TV3 Sport. Det er desuden den sidste kamp for de to mandskaber, inden de går på vinterpause.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:AGF-helt afviser: Ingen grund til bekymring
Læs også:AGF-stopper sender Horsens ud af pokalen






LIVE

VM-LIVE: Surt show

Spår rekordtransfer i dette vindue

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer