Magtfuld præsident angriber FCM: Uacceptabelt

Paris Saint-Germain og ECA’s præsident Nasser Al-Khelaifi er ikke tilfreds FC Midtjyllands model med at flytte mange spillere til klubben Mafra.



FC Midtjyllands samarbejde med klubben Mafra i Portugal vækker opsigt i international fodbold.

Og nu får det hård kritik af en af de mest magtfulde fodboldbosser i verden i et interview torsdag med Tipsbladet.

FC Midtjylland lejede i sommer tre spillere til Mafra, der ligesom FCM er ejet af Anders Holch Povlsen.

Derudover hentede Mafra en lang række spillere i FC Midtjylland på aftaler, der formelt er permanente, men som i fodboldmiljøet betragtes stort set på lige fod med lejeaftalerne, da FCM forventes at kunne hente spillerne tilbage på fordelagtige vilkår.

Torsdag gav Nasser Al-Khelaifi, der er præsident for Paris Saint-Germain og for Europas klubbers brancheorganisation ECA, interview i København, og han puttede ikke med sin holdning til de mange transfers fra FC Midtjylland til Mafra, da Tipsbladet spurgte ind til sagen.

– Det er ikke acceptabelt. Det kan der ikke være tvivl om, siger Nasser Al-Khelaifi på Tipsbladets spørgsmål om flytningen af spillere fra FC Midtjylland til Mafra.

– Men vi skal også være fair. At én klub gør noget forkert betyder ikke, at alt skal blokeres. Hvis der er sket noget forkert, skal det undersøges nærmere. Jeg kender ikke alle detaljerne i sagen, som du her fortæller mig om. Men spørgsmålet er, om det er transfers, om det sker til fair priser, og om reglerne skal ændres, siger Nasser Al-Khelaifi.

I Tipsbladets opgørelse efter sommerens transfervindue talte vi ti spillere, der blev flyttet fra FC Midtjylland til Mafra.

221796

I UEFA-regi har ECA som repræsentant for klubberne har en vægtig stemme, og Nasser Al-Khelaifi sidder i UEFA's vigtigste organ eksekutivkomitéen sammen med blandt andre DBU's Jesper Møller.

UEFA og FIFA arbejder i øjeblikket med mulige reformer af transfermarkedet, der kan gøre det betydeligt sværere at flytte spillere mellem klubber med samme ejer.

Efter Nasser Al-Khelaifis mening er det at flytte ti spillere i ét transfervindue mellem to klubber med samme ejer ikke korrekt i den ånd, fodboldens og transfermarkedets regler er skruet sammen.

– Du fortæller, at ti spillere bliver flyttet fra én klub til en anden. Det er ikke acceptabelt. Bare for at være helt tydelig her. Det handler ikke om, at vi skal lave alle regler om, fordi én klub gør noget forkert. Men vi ser nærmere på sagerne og på reglerne, ligesom UEFA gør, siger Nasser Al-Khelaifi.

Selskabet bag Paris Saint-Germain, Qatar Sports Investments (QSI), har selv investeret i en anden portugisisk klub, topholdet Sporting Braga, med flere opkøb af aktier i 2023.

PSG og Braga har endnu ikke handlet spillere med hinanden siden QSI's opkøb.

FC Midtjyllands samarbejde med Mafra har tidligere fået tung kritik i Portugal. Læs mere om det her.

Læs også Tipsbladets store temaartikel om multiklub-samarbejder og deres store effekt på transfermarkedet.

Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjylland, der ikke ønsker at kommentere Nasser Al-Khelaifis udtalelser.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

I chok over Manchester United

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

631 millioner kroner

Nu er Dreyer historisk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

‘Det er tæt på uforklarligt’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt