FC Midtjyllands samarbejde med klubben Mafra i Portugal vækker opsigt i international fodbold.
Og nu får det hård kritik af en af de mest magtfulde fodboldbosser i verden i et interview torsdag med Tipsbladet.
FC Midtjylland lejede i sommer tre spillere til Mafra, der ligesom FCM er ejet af Anders Holch Povlsen.
Derudover hentede Mafra en lang række spillere i FC Midtjylland på aftaler, der formelt er permanente, men som i fodboldmiljøet betragtes stort set på lige fod med lejeaftalerne, da FCM forventes at kunne hente spillerne tilbage på fordelagtige vilkår.
Torsdag gav Nasser Al-Khelaifi, der er præsident for Paris Saint-Germain og for Europas klubbers brancheorganisation ECA, interview i København, og han puttede ikke med sin holdning til de mange transfers fra FC Midtjylland til Mafra, da Tipsbladet spurgte ind til sagen.
– Det er ikke acceptabelt. Det kan der ikke være tvivl om, siger Nasser Al-Khelaifi på Tipsbladets spørgsmål om flytningen af spillere fra FC Midtjylland til Mafra.
– Men vi skal også være fair. At én klub gør noget forkert betyder ikke, at alt skal blokeres. Hvis der er sket noget forkert, skal det undersøges nærmere. Jeg kender ikke alle detaljerne i sagen, som du her fortæller mig om. Men spørgsmålet er, om det er transfers, om det sker til fair priser, og om reglerne skal ændres, siger Nasser Al-Khelaifi.
I Tipsbladets opgørelse efter sommerens transfervindue talte vi ti spillere, der blev flyttet fra FC Midtjylland til Mafra.

I UEFA-regi har ECA som repræsentant for klubberne har en vægtig stemme, og Nasser Al-Khelaifi sidder i UEFA's vigtigste organ eksekutivkomitéen sammen med blandt andre DBU's Jesper Møller.
UEFA og FIFA arbejder i øjeblikket med mulige reformer af transfermarkedet, der kan gøre det betydeligt sværere at flytte spillere mellem klubber med samme ejer.
Efter Nasser Al-Khelaifis mening er det at flytte ti spillere i ét transfervindue mellem to klubber med samme ejer ikke korrekt i den ånd, fodboldens og transfermarkedets regler er skruet sammen.
– Du fortæller, at ti spillere bliver flyttet fra én klub til en anden. Det er ikke acceptabelt. Bare for at være helt tydelig her. Det handler ikke om, at vi skal lave alle regler om, fordi én klub gør noget forkert. Men vi ser nærmere på sagerne og på reglerne, ligesom UEFA gør, siger Nasser Al-Khelaifi.
Selskabet bag Paris Saint-Germain, Qatar Sports Investments (QSI), har selv investeret i en anden portugisisk klub, topholdet Sporting Braga, med flere opkøb af aktier i 2023.
PSG og Braga har endnu ikke handlet spillere med hinanden siden QSI's opkøb.
FC Midtjyllands samarbejde med Mafra har tidligere fået tung kritik i Portugal. Læs mere om det her.
Læs også Tipsbladets store temaartikel om multiklub-samarbejder og deres store effekt på transfermarkedet.
Tipsbladet har været i kontakt med FC Midtjylland, der ikke ønsker at kommentere Nasser Al-Khelaifis udtalelser.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen