Klubboss bekræfter: Bud på vej på stor SL-profil

Randers FC-profilen Lasse Berg Johnsen har kun et år igen af aftalen, så det ligner et godt tidspunkt at rykke til en større adresse.



Når transfervinduet om to måneder smækker i, er det næppe med Lasse Berg Johnsen som en del af Randers FC. 

Midtbanemanden fra Norge har kun et år igen af aftalen med kronjyderne, og den centrale midtbanespiller kan meget snart være på vej videre.

Faktisk går man ind i en spændende periode lige nu, for sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen bekræfter til Randers Amtsavis, at der er bud efter Lasse Berg Johnsen.

– Jeg har haft snakke med en udenlandsk klub, og jeg forventer at modtage et konkret bud fra dem en af de kommende dage. Så må se, hvordan forhandlingen går, når det bliver konkret, siger Søren Pedersen til Randers Amtsavis.

Lasse Berg Johnsen er lidt af en Randers-opfindelse. Man hentede nordmanden i lille Raufoss i den næstbedste norske række, og siden udviklede midtbanespilleren sig til en diamant på midtbanen hos kronjyderne, hvor han slider og slæber foran forsvaret og samtidig også har nok bold i sig til at kunne bidrage til den offensive del.

Tipsbladet kårede i øvrigt Lasse Berg Johnsen til en af Superligaens fem bedste defensive midtbanespillere – den historie kan du læse her.

Selv om Randers ikke død og pine skal sælge nordmanden, vil det alligevel være den bedste case, hvis man kan sælge Lasse Berg Johnsen for et anseeligt millionbeløb, som så kan blive geninvesteret i holdet.

Selvfølgelig vil Berg Johnsen have god værdi for holdet i den kommende sæson, skulle man ikke kunne blive enige om et salg. Men det ser bare bedre ud, når man sælger spillere, og det er måske også med til at overbevise kommende Randers-spillere om projektet i Kronjylland.

Den 23-årige nordmand var i 2021 med til at vinde pokalturneringen i Danmark med Randers efter en finalesejr over Sønderjyske.

I de to og en halv sæson, han har været i Danmark, er det blevet til 79 Superliga-kampe. Berg Johnsen har scoret fire gange.

Tipsbladet satte tidligere på sommeren fokus på tre ting, Randers skal overveje på nuværende tidspunkt – det kan du læse mere om her.





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

“Et kup” at hente dansk angriber



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Diogo Jota død i trafikulykke

Så eftertragtet er Morten Frendrup

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne



Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Lover transfers

Er han Viborgs næste cheftræner?

FCK-kamp afblæst

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef



Dansk Wimbledon-sensation

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål



Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen