Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Viborg-cheftræner Jakob Poulsen har haft en snak med Serginho og truppen, efter profilen blev udvist i søndagens 2-2-kamp mod Sønderjyske.



VIBORG (Tipsbladet): – De prøver at slå os ihjel!

Sådan har Serginho sagt flere gange efter Superliga-kampe, hvor han har fået hård medfart af modstandernes midtbane- og forsvarsspillere.

Den portugisiske kantprofil med landsholdsstatus hos Kap Verde mener det selvsagt i overført betydning, men søndag kørte det af sporet for Viborgs stærke dribler og chanceskaber.

Efter gentagne frispark og hårde dueller trak Serginho i løbet af få minutter to gule kort kort efter pausen, hvilket indlysende betød et rødt kort, og at han ikke er med i næste weekends Superliga-kamp.

Karantænen gælder ikke torsdag, hvor Viborg FF spiller sæsonens måske største kamp i form af en pokal-semifinale mod FC København.

Men røde kort efter, at temperamentet koger over, er VFF-cheftræner Jakob Poulsen ikke tilfreds med, uanset at han forstår Serginhos frustrationer.

– Nej, det er jeg selvfølgelig ikke. Men jeg må også bare sige, at jeg er jo enig med ham. Og jeg ved jo også godt, at det er noget, de andre hold tænker på, og overvejer, ‘hvad fanden gør vi for at stoppe ham?’ Fordi hvis det er med fair midler hele tiden, så er det virkelig svært. Derfor bruger man alle tricks i bogen, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet efter mandagens træningspas i Viborg.

Serginho har overfor Tipsbladet ved flere lejligheder talt højt om de tacklinger, han udsættes for, men uanset retfærdighedsfølelsen og irritationen over frisparkene ved Serginho ifølge sin cheftræner, at søndagens reaktion og udvisning var for meget.

– Han er udmærket klar over det, så det tænker jeg ikke, at vi behøver [holde flere møder om det]. Selvfølgelig har vi italesat det over for truppen, så der er helt styr på det, siger Jakob Poulsen.

– Det er en del af gamet, og det skal man selvfølgelig tøjle. Jeg synes, han har været god til det langt hen ad vejen. Og så ja, i går var der en enkelt situation, hvor det ikke var godt nok. Men ellers synes jeg ikke, det har været et problem. Han har ikke haft svært ved at tøjle det og fået en million gule kort og karantæner. Så derfor skal vi ikke gøre det til en større sag, end det er, siger Jakob Poulsen.

Forstår sin Superliga-profil

Serginho har været nede at ligge mange gange i denne sæson efter hårde nærkampe og frispark.

Og Jakob Poulsen forstår godt profilens irritation, men han tror ikke, dommerlinjen i Superligaen bliver ændret synderligt, selv om Viborg-bossen kunne se en idé i at passe på egne og Superligaens dygtige driblere, hvor end de spiller.

– Jeg synes også, det nogle gange mangler. De er hårde ved ham. Og de er også hårde ved mange af vores andre spillere, der er dygtige. Der er nogle gange, hvor jeg synes, vi får for få frispark på den konto. Men det er jo gamet, og det kan vi ikke lave om på. Jeg er sikker på, at dem, der fløjter, forsøger at gøre det så godt som muligt. Det er sådan, det er, og det må vi acceptere, siger Jakob Poulsen.

Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter her

Viborg-træneren forstår, at Serginho og andre spillere på banen og i medierne brokker sig over hårdhændet behandling, så længe det ikke ender i unødige røde kort som i går i Haderslev.

– Man skal huske på, at det er spillere, som er passionerede og spiller med deres følelser. Og så kan der komme nogle udbrud efterfølgende, når de ikke føler, de får de ting, de gerne vil have. Og det havde været helt naturligt i Portugal, Chile og hvor alle de her spillere nu kommer fra. Men sådan fungerer det ikke i Danmark, siger Jakob Poulsen.

Bør dommerne passe mere på Superligaens driblere?

  • Ja, i langt højere grad!
  • Nogle gange
  • Dommerne har næsten altid styr på det
  • Driblerne skal stoppe med deres brok
  • Ja, i langt højere grad!
  • Nogle gange
  • Dommerne har næsten altid styr på det
  • Driblerne skal stoppe med deres brok

0 Votes

Viborg spiller mod FC København klokken 19.30 på torsdag hjemme.

Tre dage senere har VFF Lyngby på udebane, før man torsdag 8. maj spiller returkamp i Parken.

Serginho topper sæsonens assistliste i Superligaen med 11 måloplæg.

Læs også om interessen for Serginho her.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hårdt angreb på DBU-boss

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli