Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Viborg-cheftræner Jakob Poulsen har haft en snak med Serginho og truppen, efter profilen blev udvist i søndagens 2-2-kamp mod Sønderjyske.



VIBORG (Tipsbladet): – De prøver at slå os ihjel!

Sådan har Serginho sagt flere gange efter Superliga-kampe, hvor han har fået hård medfart af modstandernes midtbane- og forsvarsspillere.

Den portugisiske kantprofil med landsholdsstatus hos Kap Verde mener det selvsagt i overført betydning, men søndag kørte det af sporet for Viborgs stærke dribler og chanceskaber.

Efter gentagne frispark og hårde dueller trak Serginho i løbet af få minutter to gule kort kort efter pausen, hvilket indlysende betød et rødt kort, og at han ikke er med i næste weekends Superliga-kamp.

Karantænen gælder ikke torsdag, hvor Viborg FF spiller sæsonens måske største kamp i form af en pokal-semifinale mod FC København.

Men røde kort efter, at temperamentet koger over, er VFF-cheftræner Jakob Poulsen ikke tilfreds med, uanset at han forstår Serginhos frustrationer.

– Nej, det er jeg selvfølgelig ikke. Men jeg må også bare sige, at jeg er jo enig med ham. Og jeg ved jo også godt, at det er noget, de andre hold tænker på, og overvejer, ‘hvad fanden gør vi for at stoppe ham?’ Fordi hvis det er med fair midler hele tiden, så er det virkelig svært. Derfor bruger man alle tricks i bogen, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet efter mandagens træningspas i Viborg.

Serginho har overfor Tipsbladet ved flere lejligheder talt højt om de tacklinger, han udsættes for, men uanset retfærdighedsfølelsen og irritationen over frisparkene ved Serginho ifølge sin cheftræner, at søndagens reaktion og udvisning var for meget.

– Han er udmærket klar over det, så det tænker jeg ikke, at vi behøver [holde flere møder om det]. Selvfølgelig har vi italesat det over for truppen, så der er helt styr på det, siger Jakob Poulsen.

– Det er en del af gamet, og det skal man selvfølgelig tøjle. Jeg synes, han har været god til det langt hen ad vejen. Og så ja, i går var der en enkelt situation, hvor det ikke var godt nok. Men ellers synes jeg ikke, det har været et problem. Han har ikke haft svært ved at tøjle det og fået en million gule kort og karantæner. Så derfor skal vi ikke gøre det til en større sag, end det er, siger Jakob Poulsen.

Forstår sin Superliga-profil

Serginho har været nede at ligge mange gange i denne sæson efter hårde nærkampe og frispark.

Og Jakob Poulsen forstår godt profilens irritation, men han tror ikke, dommerlinjen i Superligaen bliver ændret synderligt, selv om Viborg-bossen kunne se en idé i at passe på egne og Superligaens dygtige driblere, hvor end de spiller.

– Jeg synes også, det nogle gange mangler. De er hårde ved ham. Og de er også hårde ved mange af vores andre spillere, der er dygtige. Der er nogle gange, hvor jeg synes, vi får for få frispark på den konto. Men det er jo gamet, og det kan vi ikke lave om på. Jeg er sikker på, at dem, der fløjter, forsøger at gøre det så godt som muligt. Det er sådan, det er, og det må vi acceptere, siger Jakob Poulsen.

Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter her

Viborg-træneren forstår, at Serginho og andre spillere på banen og i medierne brokker sig over hårdhændet behandling, så længe det ikke ender i unødige røde kort som i går i Haderslev.

– Man skal huske på, at det er spillere, som er passionerede og spiller med deres følelser. Og så kan der komme nogle udbrud efterfølgende, når de ikke føler, de får de ting, de gerne vil have. Og det havde været helt naturligt i Portugal, Chile og hvor alle de her spillere nu kommer fra. Men sådan fungerer det ikke i Danmark, siger Jakob Poulsen.

Bør dommerne passe mere på Superligaens driblere?

  • Ja, i langt højere grad!
  • Nogle gange
  • Dommerne har næsten altid styr på det
  • Driblerne skal stoppe med deres brok
  • Ja, i langt højere grad!
  • Nogle gange
  • Dommerne har næsten altid styr på det
  • Driblerne skal stoppe med deres brok

0 Votes

Viborg spiller mod FC København klokken 19.30 på torsdag hjemme.

Tre dage senere har VFF Lyngby på udebane, før man torsdag 8. maj spiller returkamp i Parken.

Serginho topper sæsonens assistliste i Superligaen med 11 måloplæg.

Læs også om interessen for Serginho her.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Brøndby IF – Sønderjyske



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Han afløser Sune Smith lige nu

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hylder Mads Hermansen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup afslører reprimande

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’