VIBORG (Tipsbladet): – De prøver at slå os ihjel!
Sådan har Serginho sagt flere gange efter Superliga-kampe, hvor han har fået hård medfart af modstandernes midtbane- og forsvarsspillere.
Den portugisiske kantprofil med landsholdsstatus hos Kap Verde mener det selvsagt i overført betydning, men søndag kørte det af sporet for Viborgs stærke dribler og chanceskaber.
Efter gentagne frispark og hårde dueller trak Serginho i løbet af få minutter to gule kort kort efter pausen, hvilket indlysende betød et rødt kort, og at han ikke er med i næste weekends Superliga-kamp.

Karantænen gælder ikke torsdag, hvor Viborg FF spiller sæsonens måske største kamp i form af en pokal-semifinale mod FC København.
Men røde kort efter, at temperamentet koger over, er VFF-cheftræner Jakob Poulsen ikke tilfreds med, uanset at han forstår Serginhos frustrationer.
– Nej, det er jeg selvfølgelig ikke. Men jeg må også bare sige, at jeg er jo enig med ham. Og jeg ved jo også godt, at det er noget, de andre hold tænker på, og overvejer, ‘hvad fanden gør vi for at stoppe ham?’ Fordi hvis det er med fair midler hele tiden, så er det virkelig svært. Derfor bruger man alle tricks i bogen, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet efter mandagens træningspas i Viborg.
Serginho har overfor Tipsbladet ved flere lejligheder talt højt om de tacklinger, han udsættes for, men uanset retfærdighedsfølelsen og irritationen over frisparkene ved Serginho ifølge sin cheftræner, at søndagens reaktion og udvisning var for meget.
– Han er udmærket klar over det, så det tænker jeg ikke, at vi behøver [holde flere møder om det]. Selvfølgelig har vi italesat det over for truppen, så der er helt styr på det, siger Jakob Poulsen.
– Det er en del af gamet, og det skal man selvfølgelig tøjle. Jeg synes, han har været god til det langt hen ad vejen. Og så ja, i går var der en enkelt situation, hvor det ikke var godt nok. Men ellers synes jeg ikke, det har været et problem. Han har ikke haft svært ved at tøjle det og fået en million gule kort og karantæner. Så derfor skal vi ikke gøre det til en større sag, end det er, siger Jakob Poulsen.
Forstår sin Superliga-profil
Serginho har været nede at ligge mange gange i denne sæson efter hårde nærkampe og frispark.
Og Jakob Poulsen forstår godt profilens irritation, men han tror ikke, dommerlinjen i Superligaen bliver ændret synderligt, selv om Viborg-bossen kunne se en idé i at passe på egne og Superligaens dygtige driblere, hvor end de spiller.
– Jeg synes også, det nogle gange mangler. De er hårde ved ham. Og de er også hårde ved mange af vores andre spillere, der er dygtige. Der er nogle gange, hvor jeg synes, vi får for få frispark på den konto. Men det er jo gamet, og det kan vi ikke lave om på. Jeg er sikker på, at dem, der fløjter, forsøger at gøre det så godt som muligt. Det er sådan, det er, og det må vi acceptere, siger Jakob Poulsen.
Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter her
Viborg-træneren forstår, at Serginho og andre spillere på banen og i medierne brokker sig over hårdhændet behandling, så længe det ikke ender i unødige røde kort som i går i Haderslev.
– Man skal huske på, at det er spillere, som er passionerede og spiller med deres følelser. Og så kan der komme nogle udbrud efterfølgende, når de ikke føler, de får de ting, de gerne vil have. Og det havde været helt naturligt i Portugal, Chile og hvor alle de her spillere nu kommer fra. Men sådan fungerer det ikke i Danmark, siger Jakob Poulsen.
Bør dommerne passe mere på Superligaens driblere?
0 Votes
Viborg spiller mod FC København klokken 19.30 på torsdag hjemme.
Tre dage senere har VFF Lyngby på udebane, før man torsdag 8. maj spiller returkamp i Parken.
Serginho topper sæsonens assistliste i Superligaen med 11 måloplæg.
Læs også om interessen for Serginho her.
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!