Kongehuset: Prins Christian-kritik er urimelig

Kongehuset mener ikke, det er rimeligt, at den 16-årige prins er endt i mediestorm efter fodboldderby mandag.



Der var titusindvis af fodboldfans på lægterne i Parken i København mandag, hvor rivalerne FC København og Brøndby tørnede sammen.

Men særligt én tilskuer løb en stor portion af opmærksomheden – prins Christian.

Og det huer ikke ligefrem kongehuset, at han er endt i, hvad kongehuset selv betegner som en mediestorm.

– Ligesom alle andre fodboldglade danskere skal prins Christian have lov til at gå til en fodboldkamp uden at blive udsat for en efterfølgende mediestorm. Det er ganske enkelt ikke rimeligt, siger Lene Balleby, der er kommunikationschef i kongehuset, til Ritzau.

Det var ikke den 16-åriges prins tilstedeværelse i sig selv, der var opsigtsvækkende, men derimod det blåhvide FCK-tørklæde han bar om halsen. Under kampen blev der vist billeder af den unge kommende tronfølger, som var på stadion med en gruppe venner.

Mange har efter kampen sat sig til tasterne og udtrykt harme over, at den unge kommende tronfølger i offentligheden viser støtte til FCK.

Det bliver af flere på sociale medier kaldt “dumt” og “tankeløst”, at et medlem af det traditionelt neutrale kongehus viser sympati for en enkelt klub.

Kongehuset oplyser, at halstørklædet ikke er et, prins Christian selv medbragte. De blev tvært imod delt ud til alle i det område, hvor prinsen sad.

– At prinsen som 16-årig ikke lige overskuer konsekvenserne ved at have halstørklædet om halsen, det synes jeg ikke, han skal klandres for, siger Lene Balleby.

– Kampen i går var en særlig kamp for alle fodboldinteresserede, og den stemning og oplevelse skal prins Christian have lov til at være en del af, siger hun.

Kommunikationschefen oplyser, at kongehuset normalt betragter det som en privat sag, hvad medlemmerne af kongehuset foretager sig i deres fritid.

Det er dog ikke første gang, et medlem af den kongelige familie offentligt tilkendegiver, hvem de støtter. Kronprins Frederik har tidligere fortalt, at han er fan af AGF, der hører hjemme i hans tidligere studieby – Aarhus.

Det danske kongehus har eksisteret i mere end 1000 år og er blandt de ældste kongehuse i verden. Dronning Margrethe er regent og har siddet på tronen siden 14. januar 1972.

Tronfølgeren er kronprins Frederik, og hans ældste barn – prins Christian – står derefter til at arve tronen.

Mandagens derby endte med en 2-0 sejr til hjemmebaneholdet, FC København.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

FCM uden syv mand mod Brann

Angriber meldes tæt på

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’