På trods af værternes overtag i store dele af kampen var det OB, der tog en vigtig 1-0-sejr, da holdet søndag gæstede Randers i 16. runde af Superligaen.
Sejren er OB’s første i Superligaen i Randers i ni år, og den betyder, at holdet nu har tre point ned til Vejle under stregen. Randers har ikke vundet i seks superligakampe og er kun to point over Vejle.
Randers var farligst i første halvleg, men skiftevis dårlige afslutninger og flotte clearinger fra OB gjorde, at det i stedet var fynboerne, der kunne gå til pause foran efter mål af Louicius Don Deedson.
Efter pausen fortsatte Randers sit pres, men havde stadig svært ved at ramme målet, og holdet var derfor selv medvirkende til, at OB kunne kæmpe den vigtige sejr hjem.
Spillet var fra kampens start præget af angrebsiver, nærkampe og bolde i dybden i begge ender, og begge mandskaber gjorde det klart, at der var vigtige point på spil.
Hjemmeholdet havde flere store chancer, men den skarpe afslutning manglede, og den selv samme skarphed viste udeholdet i den modsatte ende.
Efter 23 minutter brød OB’s Louicius Don Deedson nemlig dødvandet, da han på kanten af feltet krøllede en afslutning ned i det korte hjørne til 1-0.
Randers lod sig dog ikke slå ud, men jagtede udligningen, og to gange på få minutter måtte gæsternes defensiv redde bolden på stregen for at bevare føringen.
Anden halvleg fortsatte i samme stil, men præcis som i første halvleg var værternes skudforsøg ikke gode nok.
Selv om det ikke lykkedes OB at komme lige så meget frem på banen som Randers, så bød fynboerne sig også til. Med et kvarter tilbage var OB tæt på at bringe sig yderligere i front, men to gange på to minutter reddede stolpen for værterne.
Mod slutningen af kampen begyndte gæsterne at overtage initiativet, og Randers-spillerne så en anelse trætte ud.
Kort før tid blev hjemmeholdets stopper Wessel Dammers tildelt et rødt kort efter et VAR-tjek.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
