To partier vil boykotte VM i Qatar

Enhedslisten og Frie Grønne er de eneste partier, der mener, at Danmark skal boykotte fodbold-VM i Qatar.



Idéen om at boykotte fodbold-VM i Qatar til næste år bliver afvist af langt de fleste partier i Folketinget.

Enhedslisten mener imidlertid, at boykot er vejen frem, viser en rundspørge, Jyllands-Posten har foretaget blandt partiernes kultur- og idrætsordførere.

Også Frie Grønne går ind for en boykot, oplyser kulturordfører Uffe Elbæk til Ritzau.

Debatten om en eventuel boykot af VM i Qatar har taget fart, efter at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet i 2022.

Søren Søndergaard, idrætsordfører for Enhedslisten, siger, at “demokratiske og seriøse lande” ikke burde deltage i VM, og han ønsker, at flere lande går sammen og drøfter sagen.

– Skal Danmark boykotte alene? Det kan være, at det er bedre at gøre noget sammen med andre. Derfor har jeg opfordret kulturministeren til at tage problemstillingen op i relevante sammenhænge.

– Det er oplagt at tage op i Nordisk Råd, og det vil vi arbejde for, siger Søren Søndergaard.

Han mener således ikke, at det er landsholdsspillernes opgave at føre udenrigspolitik.

I den sag bakkes han op af blandt andre Venstre og Konservative, der peger på, at spillerne ikke skal stå til ansvar for, at det internationale fodboldforbund (Fifa) har besluttet, at VM skal spilles i Qatar.

De Radikale og Liberal Alliance opfordrer til, at man laver en politisk boykot af slutrunden i Qatar. Det vil altså sige, at ingen fra det officielle Danmark rejser til landet, mens slutrunden er i gang.

Kulturminister Joy Mogensen (S) har tidligere slået fast, at regeringen ikke vil anbefale en boykot.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har længe stået fast på, at kritisk dialog og tilstedeværelse er vejen frem i forhold til at påvirke forholdene i Qatar. Selv vil DBU ikke træffe beslutning om en boykot. Hvis det skal på tale, skal det besluttes i Folketinget.

44,4 procent af danskerne har i en meningsmåling fra Voxmeter svaret ja til, at Danmark bør boykotte VM.

En gruppe danske fodboldfans er af samme overbevisning, og de har derfor stillet et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Freiburg – Braga

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’