To partier vil boykotte VM i Qatar

Enhedslisten og Frie Grønne er de eneste partier, der mener, at Danmark skal boykotte fodbold-VM i Qatar.



Idéen om at boykotte fodbold-VM i Qatar til næste år bliver afvist af langt de fleste partier i Folketinget.

Enhedslisten mener imidlertid, at boykot er vejen frem, viser en rundspørge, Jyllands-Posten har foretaget blandt partiernes kultur- og idrætsordførere.

Også Frie Grønne går ind for en boykot, oplyser kulturordfører Uffe Elbæk til Ritzau.

Debatten om en eventuel boykot af VM i Qatar har taget fart, efter at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet i 2022.

Søren Søndergaard, idrætsordfører for Enhedslisten, siger, at “demokratiske og seriøse lande” ikke burde deltage i VM, og han ønsker, at flere lande går sammen og drøfter sagen.

– Skal Danmark boykotte alene? Det kan være, at det er bedre at gøre noget sammen med andre. Derfor har jeg opfordret kulturministeren til at tage problemstillingen op i relevante sammenhænge.

– Det er oplagt at tage op i Nordisk Råd, og det vil vi arbejde for, siger Søren Søndergaard.

Han mener således ikke, at det er landsholdsspillernes opgave at føre udenrigspolitik.

I den sag bakkes han op af blandt andre Venstre og Konservative, der peger på, at spillerne ikke skal stå til ansvar for, at det internationale fodboldforbund (Fifa) har besluttet, at VM skal spilles i Qatar.

De Radikale og Liberal Alliance opfordrer til, at man laver en politisk boykot af slutrunden i Qatar. Det vil altså sige, at ingen fra det officielle Danmark rejser til landet, mens slutrunden er i gang.

Kulturminister Joy Mogensen (S) har tidligere slået fast, at regeringen ikke vil anbefale en boykot.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har længe stået fast på, at kritisk dialog og tilstedeværelse er vejen frem i forhold til at påvirke forholdene i Qatar. Selv vil DBU ikke træffe beslutning om en boykot. Hvis det skal på tale, skal det besluttes i Folketinget.

44,4 procent af danskerne har i en meningsmåling fra Voxmeter svaret ja til, at Danmark bør boykotte VM.

En gruppe danske fodboldfans er af samme overbevisning, og de har derfor stillet et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

/ritzau/



Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

I chok over Nicolai Poulsen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Her er AGF’s transferplaner

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Stort Yussuf Poulsen-chok

– Lidt af en bombe

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Højlund i hovedrolle

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kæmpe brag venter fredag

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid