To partier vil boykotte VM i Qatar

Enhedslisten og Frie Grønne er de eneste partier, der mener, at Danmark skal boykotte fodbold-VM i Qatar.



Idéen om at boykotte fodbold-VM i Qatar til næste år bliver afvist af langt de fleste partier i Folketinget.

Enhedslisten mener imidlertid, at boykot er vejen frem, viser en rundspørge, Jyllands-Posten har foretaget blandt partiernes kultur- og idrætsordførere.

Også Frie Grønne går ind for en boykot, oplyser kulturordfører Uffe Elbæk til Ritzau.

Debatten om en eventuel boykot af VM i Qatar har taget fart, efter at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet i 2022.

Søren Søndergaard, idrætsordfører for Enhedslisten, siger, at “demokratiske og seriøse lande” ikke burde deltage i VM, og han ønsker, at flere lande går sammen og drøfter sagen.

– Skal Danmark boykotte alene? Det kan være, at det er bedre at gøre noget sammen med andre. Derfor har jeg opfordret kulturministeren til at tage problemstillingen op i relevante sammenhænge.

– Det er oplagt at tage op i Nordisk Råd, og det vil vi arbejde for, siger Søren Søndergaard.

Han mener således ikke, at det er landsholdsspillernes opgave at føre udenrigspolitik.

I den sag bakkes han op af blandt andre Venstre og Konservative, der peger på, at spillerne ikke skal stå til ansvar for, at det internationale fodboldforbund (Fifa) har besluttet, at VM skal spilles i Qatar.

De Radikale og Liberal Alliance opfordrer til, at man laver en politisk boykot af slutrunden i Qatar. Det vil altså sige, at ingen fra det officielle Danmark rejser til landet, mens slutrunden er i gang.

Kulturminister Joy Mogensen (S) har tidligere slået fast, at regeringen ikke vil anbefale en boykot.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har længe stået fast på, at kritisk dialog og tilstedeværelse er vejen frem i forhold til at påvirke forholdene i Qatar. Selv vil DBU ikke træffe beslutning om en boykot. Hvis det skal på tale, skal det besluttes i Folketinget.

44,4 procent af danskerne har i en meningsmåling fra Voxmeter svaret ja til, at Danmark bør boykotte VM.

En gruppe danske fodboldfans er af samme overbevisning, og de har derfor stillet et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

/ritzau/





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Crazy transfer: City køber Anderson

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-scoop: Hijackede transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Spanien – Østrig

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her kan man se La Liga fremover

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson