To partier vil boykotte VM i Qatar

Enhedslisten og Frie Grønne er de eneste partier, der mener, at Danmark skal boykotte fodbold-VM i Qatar.



Idéen om at boykotte fodbold-VM i Qatar til næste år bliver afvist af langt de fleste partier i Folketinget.

Enhedslisten mener imidlertid, at boykot er vejen frem, viser en rundspørge, Jyllands-Posten har foretaget blandt partiernes kultur- og idrætsordførere.

Også Frie Grønne går ind for en boykot, oplyser kulturordfører Uffe Elbæk til Ritzau.

Debatten om en eventuel boykot af VM i Qatar har taget fart, efter at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet i 2022.

Søren Søndergaard, idrætsordfører for Enhedslisten, siger, at “demokratiske og seriøse lande” ikke burde deltage i VM, og han ønsker, at flere lande går sammen og drøfter sagen.

– Skal Danmark boykotte alene? Det kan være, at det er bedre at gøre noget sammen med andre. Derfor har jeg opfordret kulturministeren til at tage problemstillingen op i relevante sammenhænge.

– Det er oplagt at tage op i Nordisk Råd, og det vil vi arbejde for, siger Søren Søndergaard.

Han mener således ikke, at det er landsholdsspillernes opgave at føre udenrigspolitik.

I den sag bakkes han op af blandt andre Venstre og Konservative, der peger på, at spillerne ikke skal stå til ansvar for, at det internationale fodboldforbund (Fifa) har besluttet, at VM skal spilles i Qatar.

De Radikale og Liberal Alliance opfordrer til, at man laver en politisk boykot af slutrunden i Qatar. Det vil altså sige, at ingen fra det officielle Danmark rejser til landet, mens slutrunden er i gang.

Kulturminister Joy Mogensen (S) har tidligere slået fast, at regeringen ikke vil anbefale en boykot.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har længe stået fast på, at kritisk dialog og tilstedeværelse er vejen frem i forhold til at påvirke forholdene i Qatar. Selv vil DBU ikke træffe beslutning om en boykot. Hvis det skal på tale, skal det besluttes i Folketinget.

44,4 procent af danskerne har i en meningsmåling fra Voxmeter svaret ja til, at Danmark bør boykotte VM.

En gruppe danske fodboldfans er af samme overbevisning, og de har derfor stillet et borgerforslag til Folketinget om en boykot af VM.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF