Randers afviser bud på guldfugl

Der er bud fra udlandet efter en af Superligaens mest attraktive teenagere.



Han er en af dem, mange neutrale på Superliga-arenaer og foran tv holder af at se.

Og publikum i Randers holder med god grund også af at se 19-årige Filip Bundgaard udfordre og sætte modstandere af i en tid, hvor pointhøsten ellers er dalet for de seneste sæsoners positive overraskelse i Superligaen.

Bundgaard har gjort det godt som forward i Randers og ved lejlighed som kantspiller, og der er masser af plusser i talentspejderne og direktørernes vurderinger, både i klubber i Danmark og i udlandet.

Sidste sommer var det AGF, der trak Randers FC i ærmet i forsøget på at købe Bundgaard fri, og ifølge Tipsbladets oplysninger har også mindst én anden Superliga-klub tidligere gjort sig store forhåbninger om et køb og faktisk også været meget tæt på en aftale.

Og her i januar har der også været mindst ét bud fra en Bundesliga-klub på forwarden, som dog ikke faldt i Randers-ledelsens smag.

Så Bundgaard er stadig Randers-spiller, noget kronjyderne i den grad håber vil vare ved i en forårssæson nær nedrykningsstregen, der kan blive lige lovlig spændende, hvis Vejle får gang i pointhøsten.

Men i de sidste døgn af transfervinduet er forwarden dog en af dem, man bør holde øje med, for der er interesse fra klubber i udlandet.

Og der mulighed for at købe Bundgaard fri for en klub med frie midler, for forwarden har både sidste sommer og igen her i januar en frikøbsklausul på et tocifret millionbeløb i danske kroner, et beløb der ikke bør vælte verden for en større udenlandsk klub, selvom prisen er steget nogle millioner kroner undervejs i 2023.

Og det med udlandet er værd at bide mærke i, for klausulen har nemlig gået på udenlandske klubber, ikke danske, således at en Superliga-konkurrent ikke bare kan købe Bundgaard fri, såfremt den unge forward ellers har lyst til skiftet.

Filip Bundgaard har en aftale med Randers FC indtil sommeren 2026 og har spillet 85 seniorkampe for Randers FC, hvor han i selvsamme kampe har scoret 11 gange.

Bundgaard er også på Danmarks U/21-landshold, hvor han spillede som indskifter i oktober i en kamp mod Tjekkiet.

Læs Tipsbladets interview med Filip Bundgaard fra sidste uge her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Markant ændring i Silkeborg