Jubler over dansk præstation: De store nationer har kæmpe respekt for os

Modstandernes respekt for Danmarks fodboldlandshold er vokset, siger Simon Kjær efter 1-0-sejren over England.



Med onsdagens danske 1-0-sejr over England på Wembley og Islands 1-2-nederlag hjemme mod Belgien er det danske fodboldlandshold sikker på at overleve på øverste Nations League-niveau, da Island ikke kan hente Danmark inden de sidste to kampe.

Dermed vil Danmark også i den næste udgave af Nations League i 2022 skulle spille mod Europas bedste fodboldnationer.

Landsholdet er nået dertil, hvor de selv bliver betragtet som en af de sportsligt tunge modstandere. Det siger landsholdsanfører Simon Kjær.

– Vi tog et kæmpe skridt mod Island, og nu har vi slået England for første gang i 37 år, og det er et kæmpe statement for os.

Læs også:Trav: Få 2,2 gange pengene i vinderodds, når Baywatch indtager Fyn

– Vi kan godt mærke, at de store nationer i Nations League også har en kæmpe respekt for os nu. Det er dejligt at mærke, men vi skulle også tage det skridt, det ville være at gå ud og vinde på en bane som Wembley, og det har vi gjort nu, siger Simon Kjær.

I kampen på Wembley spillede han sin landskamp nummer 100 for Danmark.

Landstræner Kasper Hjulmand understreger, at det er vitalt for landsholdets udvikling at kunne blive ved med at spille mod de bedste nationer.

– Det er fantastisk vigtigt. Det er en stor ting, at vi med Danmark og det danske landshold kan måle os med de bedste.

Læs også:Udvist englænder skrev historie mod Danmark

– Mange sagde, at det ville være en hård start for mig som landstræner, og at det ville være et dårligt tidspunkt at starte på, men jeg synes det er fantastisk fedt at spille mod de bedste. Jeg ved, at spillerne har det på samme måde. Når vi drømmer om at spille mod de bedste, så skal vi også kunne håndtere det, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af sejrene over Island og England er Danmark uhyre tæt på at være sikker på en plads i øverste seedningslag, når der trækkes lod til VM-kvalifikationen i december.

Kasper Hjulmand påpeger desuden, at dansk landsholdsfodbold generelt er inde i en god periode. Diverse ungdomslandshold går fra sejr til sejr, og det danske U21-landshold kvalificerede sig i tirsdags til sin fjerde U21-slutrunde i træk.

– Det tyder på, at vi i dansk landsholdsfodbold er på vej ned ad et godt spor, siger Hjulmand.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær rundede 100 landskampe: Kunne ikke være skrevet bedre
Læs også:Southgate uenig med Hjulmand: Kunne ikke se, at der var straffespark
Læs også:Kasper Hjulmand trods sejr: Havde problemer med venstre forsvarsside




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kasper Schmeichel stopper karrieren

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kan få store konsekvenser for Eriksen