Jubler over dansk præstation: De store nationer har kæmpe respekt for os

Modstandernes respekt for Danmarks fodboldlandshold er vokset, siger Simon Kjær efter 1-0-sejren over England.



Med onsdagens danske 1-0-sejr over England på Wembley og Islands 1-2-nederlag hjemme mod Belgien er det danske fodboldlandshold sikker på at overleve på øverste Nations League-niveau, da Island ikke kan hente Danmark inden de sidste to kampe.

Dermed vil Danmark også i den næste udgave af Nations League i 2022 skulle spille mod Europas bedste fodboldnationer.

Landsholdet er nået dertil, hvor de selv bliver betragtet som en af de sportsligt tunge modstandere. Det siger landsholdsanfører Simon Kjær.

– Vi tog et kæmpe skridt mod Island, og nu har vi slået England for første gang i 37 år, og det er et kæmpe statement for os.

Læs også:Trav: Få 2,2 gange pengene i vinderodds, når Baywatch indtager Fyn

– Vi kan godt mærke, at de store nationer i Nations League også har en kæmpe respekt for os nu. Det er dejligt at mærke, men vi skulle også tage det skridt, det ville være at gå ud og vinde på en bane som Wembley, og det har vi gjort nu, siger Simon Kjær.

I kampen på Wembley spillede han sin landskamp nummer 100 for Danmark.

Landstræner Kasper Hjulmand understreger, at det er vitalt for landsholdets udvikling at kunne blive ved med at spille mod de bedste nationer.

– Det er fantastisk vigtigt. Det er en stor ting, at vi med Danmark og det danske landshold kan måle os med de bedste.

Læs også:Udvist englænder skrev historie mod Danmark

– Mange sagde, at det ville være en hård start for mig som landstræner, og at det ville være et dårligt tidspunkt at starte på, men jeg synes det er fantastisk fedt at spille mod de bedste. Jeg ved, at spillerne har det på samme måde. Når vi drømmer om at spille mod de bedste, så skal vi også kunne håndtere det, siger Kasper Hjulmand.

Som følge af sejrene over Island og England er Danmark uhyre tæt på at være sikker på en plads i øverste seedningslag, når der trækkes lod til VM-kvalifikationen i december.

Kasper Hjulmand påpeger desuden, at dansk landsholdsfodbold generelt er inde i en god periode. Diverse ungdomslandshold går fra sejr til sejr, og det danske U21-landshold kvalificerede sig i tirsdags til sin fjerde U21-slutrunde i træk.

– Det tyder på, at vi i dansk landsholdsfodbold er på vej ned ad et godt spor, siger Hjulmand.

/ritzau/

Læs også:Simon Kjær rundede 100 landskampe: Kunne ikke være skrevet bedre
Læs også:Southgate uenig med Hjulmand: Kunne ikke se, at der var straffespark
Læs også:Kasper Hjulmand trods sejr: Havde problemer med venstre forsvarsside




LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stefan Gartenmann testes i ny klub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De er enige med Mathias Jensen

Sydafrika – Canada

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’