Landstræner forventer mere disciplinerede serbere

Nations League-modstanderen Serbien mangler profiler, men spiller med større disciplin end ved EM.



Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.

Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.

– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.

– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.

– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.

– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.

Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.

– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.

– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.

Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.

Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.

/ritzau/





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Bliver det Chido Obis store chance?

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Medie med dyster Dorgu-melding

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

– Jeg var stiktosset

Topscorer færdig

Dansker lyner i Italien

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

– De lignede lort!

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open