Landstræner forventer mere disciplinerede serbere

Nations League-modstanderen Serbien mangler profiler, men spiller med større disciplin end ved EM.



Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.

Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.

– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.

– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.

– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.

– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.

Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.

– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.

– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.

Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.

Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’