Det er lidt over to måneder siden, at det danske fodboldlandshold senest mødte Serbien, men siden den målløse EM-kamp i juni er der sket flere justeringer på det serbiske landshold.
Derfor forventer Danmarks fungerende landstræner, Lars Knudsen, at søndagens Nations League-dyst i Parken bliver mod en mere disciplineret modstander, end det var tilfældet under EM. Alligevel er der stadig brugbar dansk læring fra EM-duellen.
– Vi kender Serbien ret godt fra EM, hvor vi havde en hård kamp mod dem. De har udskiftet nogle spillere, og de har et lidt andet hold med en lidt anden tilgang nu.
– Vi kan stadig godt bruge EM-kampen til noget. Der er stadig grundlæggende ting, de holder fast i, selv om noget af mandskabet er skiftet ud. De er mere disciplinerede nu, og de har færre store individualister, men de har stadigvæk rigtig dygtige spillere, siger Lars Knudsen på et pressemøde.
Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på landsholdet. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.
EM-kampen i München var intens og chancefattig. Lars Knudsen satser på, at søndagens duel i Parken bliver mere åben.
– Jeg håber, at vi kommer til at skabe flere chancer og får scoret nogle mål, så vi ikke ender med det samme resultat.
– Vi skal være tålmodige, og vi skal sætte vores positioner rigtigt, så vi kan ramme dem på samme måde, som vi ramte Schweiz med gode momenter i torsdags, siger Lars Knudsen.
Midtstopperen Jannik Vestergaard mener, at EM-kampen mod Serbien gav landsholdsspillerne en følelse og en ballast, der stadig kommer holdet til gode her et par måneder senere.
– Det er en kamp, jeg husker positivt tilbage på, for vi fik understreget, at vi kan stå imod, når der er pres på. Det kan også være givende, selv om vi ikke spillede poleret spil og væltede os i chancer.
– Jeg husker det som en meget fysisk kamp. Det var en låst og chancefattig kamp, hvor hverken vi eller de skabte de helt store chancer. Følelsen på banen var, at vi havde overhånden i begyndelsen af kampen, og de fik den i slutningen af kampen, hvor de ikke havde noget at tabe og lagde et fysisk tryk på os med deres store angribere oppe i boksen, husker Vestergaard.
Serbien åbnede Nations League i torsdags ved at forsvare sig til 0-0 i hjemmekampen mod europamesteren Spanien.
Der er solgt 33.500 billetter til søndagens kamp i Parken.
/ritzau/
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
‘Tæt på ren elendighed’
Uhre kom på banen i stor skuffelse
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE