Han er kun 18 år, men i FC Midtjylland har man så stor en tro på, at midtbanespiller Oliver Sørensen Jensen bliver en succes, at man har underskrevet en ny og lang aftale med den centrale midtbanespiller.
Oliver Sørensen Jensen har underskrevet en femårig aftale, og dermed er han at finde i klubben fra Herning og Ikast, til han fylder 23 år.
Midtbanespilleren er anfører for U19-holdet i FCM, og med forlængelsen skubbes han også tæt på førsteholdet.
Læs også:Troels Bech: Brøndby kommer til at vinde mesterskabet inden 2030
– Jeg har været tæt inde omkring førsteholdet, og det har allerede givet mig nogle gode erfaringer. Seniorfodbold er anderledes end ungdom, så jeg suger til mig; observerer hvordan de gør det og lærer noget nyt hver dag. Jeg håber, at få debut i denne sæson, og efter sommer vil jeg træne fast med. Det er mine mål for den nære fremtid, siger Oliver Sørensen Jensen om forlængelsen og forklarer:
– Jeg er naturligvis stolt. Det er et stort øjeblik for mig, og det har været mit altoverskyggende mål, siden jeg kom hertil som 13-årig. Jeg skal fortsætte med at udvikle mig og forbedre de tekniske elementer i mit spil. Det er der mit fokus ligger.
Sidste år blev midtbanespillerens aftale forlænget til 2022, og allerede nu har man altså føjet flere år til.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona og Juventus er enige om Arthur
– Vi har at gøre med en spiller, der besidder en usædvanlig dynamik. Det er hans helt store force, hans motor er outstanding. Fysisk kan han allerede nu være med på højeste niveau, det har vi set på hans sprint- og løbekapacitet, siger sportschef Svend Graversen og uddyber:
– Og så er han enormt dygtig til at tilpasse sig det næste niveau. Han stræber konstant efter at dygtiggøre sig, og det er, som ung spiller, utroligt vigtigt. Han evner at bevare fokus, selv når han er udfordret, og det er en stor kvalitet.
Sørensen har fortsat sin førsteholdsdebut til gode – han har masser af U-landskampe på cv’et og har været en vigtig figur på FC Midtjyllands Youth League-hold.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Steinlein om anfører med udlængsel: Der skal virkelig noget ekstraordinært til
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
