Lang aftale til stort FC Midtjylland-talent

FC Midtjylland har underskrevet en ny aftale med 18-årige Oliver Sørensen Jensen.



Han er kun 18 år, men i FC Midtjylland har man så stor en tro på, at midtbanespiller Oliver Sørensen Jensen bliver en succes, at man har underskrevet en ny og lang aftale med den centrale midtbanespiller.

Oliver Sørensen Jensen har underskrevet en femårig aftale, og dermed er han at finde i klubben fra Herning og Ikast, til han fylder 23 år.

Midtbanespilleren er anfører for U19-holdet i FCM, og med forlængelsen skubbes han også tæt på førsteholdet.

Læs også:Troels Bech: Brøndby kommer til at vinde mesterskabet inden 2030

– Jeg har været tæt inde omkring førsteholdet, og det har allerede givet mig nogle gode erfaringer. Seniorfodbold er anderledes end ungdom, så jeg suger til mig; observerer hvordan de gør det og lærer noget nyt hver dag. Jeg håber, at få debut i denne sæson, og efter sommer vil jeg træne fast med. Det er mine mål for den nære fremtid, siger Oliver Sørensen Jensen om forlængelsen og forklarer:

– Jeg er naturligvis stolt. Det er et stort øjeblik for mig, og det har været mit altoverskyggende mål, siden jeg kom hertil som 13-årig. Jeg skal fortsætte med at udvikle mig og forbedre de tekniske elementer i mit spil. Det er der mit fokus ligger.

Sidste år blev midtbanespillerens aftale forlænget til 2022, og allerede nu har man altså føjet flere år til.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona og Juventus er enige om Arthur

– Vi har at gøre med en spiller, der besidder en usædvanlig dynamik. Det er hans helt store force, hans motor er outstanding. Fysisk kan han allerede nu være med på højeste niveau, det har vi set på hans sprint- og løbekapacitet, siger sportschef Svend Graversen og uddyber:

– Og så er han enormt dygtig til at tilpasse sig det næste niveau. Han stræber konstant efter at dygtiggøre sig, og det er, som ung spiller, utroligt vigtigt. Han evner at bevare fokus, selv når han er udfordret, og det er en stor kvalitet.

Sørensen har fortsat sin førsteholdsdebut til gode – han har masser af U-landskampe på cv’et og har været en vigtig figur på FC Midtjyllands Youth League-hold.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Steinlein om anfører med udlængsel: Der skal virkelig noget ekstraordinært til
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere




Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC København – Randers FC

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Barcelona – Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’