Lang aftale til stort FC Midtjylland-talent

FC Midtjylland har underskrevet en ny aftale med 18-årige Oliver Sørensen Jensen.



Han er kun 18 år, men i FC Midtjylland har man så stor en tro på, at midtbanespiller Oliver Sørensen Jensen bliver en succes, at man har underskrevet en ny og lang aftale med den centrale midtbanespiller.

Oliver Sørensen Jensen har underskrevet en femårig aftale, og dermed er han at finde i klubben fra Herning og Ikast, til han fylder 23 år.

Midtbanespilleren er anfører for U19-holdet i FCM, og med forlængelsen skubbes han også tæt på førsteholdet.

Læs også:Troels Bech: Brøndby kommer til at vinde mesterskabet inden 2030

– Jeg har været tæt inde omkring førsteholdet, og det har allerede givet mig nogle gode erfaringer. Seniorfodbold er anderledes end ungdom, så jeg suger til mig; observerer hvordan de gør det og lærer noget nyt hver dag. Jeg håber, at få debut i denne sæson, og efter sommer vil jeg træne fast med. Det er mine mål for den nære fremtid, siger Oliver Sørensen Jensen om forlængelsen og forklarer:

– Jeg er naturligvis stolt. Det er et stort øjeblik for mig, og det har været mit altoverskyggende mål, siden jeg kom hertil som 13-årig. Jeg skal fortsætte med at udvikle mig og forbedre de tekniske elementer i mit spil. Det er der mit fokus ligger.

Sidste år blev midtbanespillerens aftale forlænget til 2022, og allerede nu har man altså føjet flere år til.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona og Juventus er enige om Arthur

– Vi har at gøre med en spiller, der besidder en usædvanlig dynamik. Det er hans helt store force, hans motor er outstanding. Fysisk kan han allerede nu være med på højeste niveau, det har vi set på hans sprint- og løbekapacitet, siger sportschef Svend Graversen og uddyber:

– Og så er han enormt dygtig til at tilpasse sig det næste niveau. Han stræber konstant efter at dygtiggøre sig, og det er, som ung spiller, utroligt vigtigt. Han evner at bevare fokus, selv når han er udfordret, og det er en stor kvalitet.

Sørensen har fortsat sin førsteholdsdebut til gode – han har masser af U-landskampe på cv’et og har været en vigtig figur på FC Midtjyllands Youth League-hold.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Steinlein om anfører med udlængsel: Der skal virkelig noget ekstraordinært til
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere




LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’