Han er kun 18 år, men i FC Midtjylland har man så stor en tro på, at midtbanespiller Oliver Sørensen Jensen bliver en succes, at man har underskrevet en ny og lang aftale med den centrale midtbanespiller.
Oliver Sørensen Jensen har underskrevet en femårig aftale, og dermed er han at finde i klubben fra Herning og Ikast, til han fylder 23 år.
Midtbanespilleren er anfører for U19-holdet i FCM, og med forlængelsen skubbes han også tæt på førsteholdet.
Læs også:Troels Bech: Brøndby kommer til at vinde mesterskabet inden 2030
– Jeg har været tæt inde omkring førsteholdet, og det har allerede givet mig nogle gode erfaringer. Seniorfodbold er anderledes end ungdom, så jeg suger til mig; observerer hvordan de gør det og lærer noget nyt hver dag. Jeg håber, at få debut i denne sæson, og efter sommer vil jeg træne fast med. Det er mine mål for den nære fremtid, siger Oliver Sørensen Jensen om forlængelsen og forklarer:
– Jeg er naturligvis stolt. Det er et stort øjeblik for mig, og det har været mit altoverskyggende mål, siden jeg kom hertil som 13-årig. Jeg skal fortsætte med at udvikle mig og forbedre de tekniske elementer i mit spil. Det er der mit fokus ligger.
Sidste år blev midtbanespillerens aftale forlænget til 2022, og allerede nu har man altså føjet flere år til.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona og Juventus er enige om Arthur
– Vi har at gøre med en spiller, der besidder en usædvanlig dynamik. Det er hans helt store force, hans motor er outstanding. Fysisk kan han allerede nu være med på højeste niveau, det har vi set på hans sprint- og løbekapacitet, siger sportschef Svend Graversen og uddyber:
– Og så er han enormt dygtig til at tilpasse sig det næste niveau. Han stræber konstant efter at dygtiggøre sig, og det er, som ung spiller, utroligt vigtigt. Han evner at bevare fokus, selv når han er udfordret, og det er en stor kvalitet.
Sørensen har fortsat sin førsteholdsdebut til gode – han har masser af U-landskampe på cv’et og har været en vigtig figur på FC Midtjyllands Youth League-hold.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Steinlein om anfører med udlængsel: Der skal virkelig noget ekstraordinært til
Læs også:FCK-back om topkamp mod FCM: Vi går efter at dominere
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
