Lange: Vi kan straffe FC København

Esbjerg fB har fået ét point i de første tre Superliga-kampe, så nu ser man fremad på den jyske vestkyst.



Indledningen på Esbjergs tilbagevenden til Superligaen er ikke gået, som vestjyderne håbede på. Ét point er det blevet til i de første tre kampe, og med udsigten til et møde med FC København kan udsigterne for flere point se lidt dystre ud.

Men hos angriber Jesper Lange ser man optimistisk på udfordringen fra FCK:

– FCK er et af de bedste hold, så dem skal man have respekt for, men vi har fokus på vores egen kamp. For at slå dem skal vi have fart i fødderne og fokus på omstillinger, så vi kan straffe FC København.

Tidligere har Esbjerg fB ellers haft en udmærket hjemmebanestatistik mod netop FC København, men det kan man ikke bruge til meget nu, mener Lange:

– Vi kan ikke kigge på statistikken, vi skal have point på tavlen, og specielt skal vi i gang på hjemmebanen, hvor vi har fået to nederlag ud af to mulige. Vi skal jagte pointene, siger han til Tipsbladet.dk

I de sidste ni kampe mellem Esbjerg og FCK har vestjyderne tabt to, fået fem uafgjorte og vundet to kampe.

Læs også: Optakt: Esbjerg fB – FC København

Selvom starten har været en anelse lunken, tror Jesper Lange stadigvæk på, at pointene skal komme i hus for esbjergenserne:

– Vi har 30 kampe endnu, men det er et stykke fra drømmescenariet. Hvis vi havde været skarpe, havde vi haft syv points nu. Det har været tre tætte kampe, men det kan vi ikke bruge til noget. Vi har ikke været spillet ud af banen, så nu vi vil kæmpe for at komme væk fra bunden.

Esbjerg har fået det ene point i 0-0-kampen mod AGF i Aarhus.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen