Langt til SL-redning: Derfor tror han på miraklet

Peter Sørensen tror på, at Vejle kan overleve i Superligaen, selvom han erkender, at det kommer til at kræve en smule held.



Vejle har lige nu syv point op til FC Nordsjælland, som er placeret på tiendepladsen, der ikke betyder nedrykning fra Superligaen. 

Det er en barsk virkelighed for Vejle, men Peter Sørensen tror alligevel på, at holdet kan overleve i Danmarks bedste fodboldrække. 

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet. 

– Jeg synes, at vi har en bedre trup end i efteråret. Så jeg har en realistisk forhåbning om, at vi kan undgå nedrykning, siger Vejle-træneren og fortsætter: 

– Men det er klart, at det skal være stolpe ind, og tingene skal klappe for os. Men i et nedrykningsspil er der ingen hold, som jeg ikke tror på, vi kan slå, hvis vi rammer en god dag. 

Hvorfor synes du, at truppen er bedre nu, end den var i efteråret? 

– Vi har først og fremmest fået den reduceret, hvilket var vigtigt. Vi har sendt nogle spillere afsted med en masse erfaring, men vi har ligeledes fået et par spillere ind, som i hvert fald tidligere har vist, at de har et højt niveau. 

Peter Sørensen fortæller videre, at Vejle har haft godt af vinterpausen. Den har givet holdet mulighed for at gå i dybden med nogle ting, som cheftræneren ikke havde tid til i efteråret. 

Det har blandt andet været mandskabets prespil, og hvordan de forsvarer godt, mens de samtidig er farlige på modstanderens banehalvdel. 

Men selvom Peter Sørensen er optimistisk inden forårssæsonen, så er den rutinerede Superliga-træner også realistisk. 

– Vi ved godt, at det kommer til at kræve en præstation at overleve. Vi skal ikke have lige så mange point som eksempelvis FC Nordsjælland – vi skal have mange flere. Derfor har vi også haft fokus på, hvordan vi skal vinde fodboldkampe. 

Den 48-årige fodboldtræner siger videre, at Vejle lider under de første 2/3 af efteråret, hvor holdet leverede langt under niveau. 

Og det tager Peter Sørensen sin del af ansvaret for. 

– Jeg deler efteråret op i tre faser. Den første var uden mig, og den anden var min første periode. Ingen af dem var godkendte. Men efter vores udekamp mod Brøndby i oktober så jeg nogle positive ting, og hvis vi kan bygge på det, så kan overlevelsen lade sig gøre. 

Det er altså tydeligt, at Peter Sørensen har tro på tingene inden forårssæsonen. Men det skal han selvfølgelig også være, når han står i spidsen for projektet, der hedder overlevelse. 

Jesper Thygesen er eksempelvis i en helt anden boldgade. TV3 Sport-eksperten kan slet ikke se, hvordan Vejle skal overleve. 

Ja, han mener faktisk, at ingen burde tro på, at Vejle er en del af Superligaen i næste sæson. 

– Det er helt oplagt, at det er Vejle og Sønderjyske. Ellers tror jeg, at man skal have en hurtig hjernescanning, hvis man ikke synes det, sagde han således tidligere på ugen, da han blev bedt om at pege på de to Superliga-nedrykkere. 

Peter Sørensens Vejle-hold begynder forårssæsonen på søndag klokken 14.00, når de gæster Silkeborg. 





Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

To trænere færdige i Superliga-klub

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

FC København-stjerne frifundet

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Højbjerg med kæmpe ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Rigtig træls melding om Óskarsson

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

– Har du snakket med din mor?

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude