Lars Jacobsens fremtid på det danske landshold er endnu ikke afklaret, for selvom Morten Olsen i december forlængede sin kontrakt med DBU, har den rutinerede højreback endnu ikke afklaring om sin karriere i det hele taget.
I efteråret luftede han tanker om at stoppe på landsholdet, idet der er længe til næste mulige slutrundedeltagelse, men , da han stadig gerne ville bruge ham på nationalmandskabet.
Derfor står Lars Jacobsen stadig til rådighed for landsholdet, men spørgsmålet er hvor længe.
– Indtil jeg melder noget andet ud, står jeg til rådighed. Men der er også nogle uafklarede ting om min fremtid fra sommer, og det hænger unægtelig sammen med landsholdet. Jeg er ikke klar over, hvad der kommer til at ske endnu, så jeg kan ikke sige, hvad det betyder for landsholdet. Det er heller ikke så presserende, for der er kun planlagt en træningskamp i foråret mod England endnu, så i den forbindelse er beslutningen ikke så vigtig. Den ligger stille og roligt og summer, og jeg melder ikke noget ud, før min egen fremtid er afklaret, siger Lars Jacobsen til tipsbladet.dk.
Han glæder sig imidlertid over, at Morten Olsen fortsætter som landstræner, og derfor har han ikke umiddelbart tænkt sig at stoppe på landsholdet endnu.
– Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg mener, at Morten Olsen er den rette til jobbet, så jeg er glad på landsholdets vegne og på dansk fodbolds vegne. Han bad mig om at tage en tørn mere og være til rådighed, og det er jeg glad for og ser som et skulderklap. Så længe jeg spiller og kan bruges, siger jeg ikke, at jeg ikke vil. Han har før hjulpet mig i forbindelse med et klubskifte, så jeg vil ikke sige nej til ham. Men det hele skal hænge sammen, og det afhænger af, hvad der sker til sommer, siger han.
Lars Jacobsen har kontraktudløb i FC København til sommer, og det er netop denne situation, der gør, at han endnu ikke kan tage de langsigtede briller på i forhold til sin fodboldkarriere. , men han garanterer ikke en fortsættelse.
– Jeg ved endnu ikke hundrede procent, hvad der skal ske, og man skal aldrig sige aldrig. Der er mange ting, som skal vejes op: Har man lyst? Ja, det har jeg nu, men hvad med til sommer? Så er der min familie, hvor min kone også har et job at passe. Tingene skal hænge sammen, og jeg skal finde ud af, om jeg skal fortsætte, og om det skal være i FCK. Jeg tager det stille og roligt, og det bliver i hvert fald ikke lige i de næste par uger, det kommer på plads, siger Lars Jacobsen, der formentlig først får sin fremtid på plads i løbet af foråret.
– Sådan en beslutning bliver ikke taget lige nu, men sådan er gamet i den her verden. Der er nogle gange noget usikkerhed, men det stresser mig ikke. Jeg har en kontrakt til sommer, og så må vi se, hvad der sker. Det har jeg ikke ondt i maven over, siger han.
, at man er i dialog med Lars Jacobsen om fremtiden, men indtil videre er der altså ikke en afklaring om, hvorvidt højrebacken fortsætter karrieren.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Brian Riemer-melding
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Presset træner vil rotere mod FCM
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
AVIS
Interessant afsløring
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
