Efter 24 år i den næstbedste række går FC Fredericia til næste sæson en helt ny virkelighed i møde med oprykningen til Superligaen.
Her skal klubbens hjemmebane Monjasa Park udvides fra nuværende 4.000 til 10.000 tilskuere, og derudover skruer klubben op på flere parametre, både sportsligt og administrativt.
Sådan noget koster penge, og derfor har FC Fredericia på en ekstraordinær generalforsamling, som blev afholdt torsdag, fået bemyndigelse til en kapitaludvidelse på 12 millioner kroner, som kan udvides efterfølgende.
Derfor er Superliga-oprykkerne på jagt efter nye investorer.
Det oplyser klubben i en pressemeddelse.
– FC Fredericia har spillet 24 år i den næstbedste række, og vi har stille og roligt arbejdet os frem mod oprykning til Superligaen. Vi har gjort det på vores egen måde og hele tiden været tro mod vores økonomi, siger bestyrelsesformand Morten Rahbek og fortsætter:
– Den linje kommer vi til at fortsætte. Kapitaludvidelsen skal sikre, at vi kan tackle de stigende omkostninger, som følger med både på og uden for banen og dermed fastholde en klub i balance.
– Det er vores forhåbning, at både vores trofaste lokale partnere vil støtte op om klubben – men også at vi kan tiltrække kapital fra nye investorer. Tilsammen vil det være med til at sikre, at både klub og by kan invitere til Superliga i de bedst mulige rammer, forklarer Morten Rahbek.
FC Fredericia oplyser, at man har indgået et samarbejde med Fredericia Kommune om finansieringen af udvidelse af Monjasa Park, som vil stå klar til sæsonens første hjemmekamp mod FC Nordsjælland d 20. juli.
Derudover vil FC Fredericia styrke spillertruppen, og så vil man afsætte flere midler til at udvide klubbens administration, højne stadionoplevelsen for fans og iværksætte diverse kommercielle aktiviteter, som på sigt skal sikre klubben en større omsætning.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE