Legendarisk fodbold vender hjem til Brøndby

Fodbolden fra 1991-kampen mellem Brøndby IF og AS Roma i Uefa Cup-semifinalen vender hjem til Brøndby IF på søndag.



Når Brøndby IF søndag tager imod SønderjyskE i Superligaen, bliver det med et særligt arrangement i sponsorloungen. Det er nemlig sådan, at en legendarisk fodbold vender hjem til Brøndby IF og fremover kan ses i Roma Loge. Og der er en helt særlig historie bag.

I 1991 spillede Brøndby 0-0 hjemme mod AS Roma i den første af to semifinaleopgør. Det var et hold, der havde John “Faxe” Jensen, Kim Vilfort, Peter Schmeichel, “Turbo” Bent Christensen og mange flere store navne på holdkortet. Efter kampen var en Samsung-sponsor i omklædningsrummet, tog bolden og fik autografer fra alle spillerne på kampbolden. Siden har bolden ikke været at finde noget sted. Men nu er den kommet frem i dagens lys, og der er en særlig historie bag, at den nu kommer frem i dagens lys, fortæller en Brøndby-sponsor.

– Vi var omkring 20 mand på en netværkstur til Oslo, og på tilbagevejen faldt vi i snak med en tjener på DFDS-båden. Han var AGF-fan, og vi drillede hinanden lidt. Han fortalte, at han havde den her bold på sit loft. En bold, som hans onkel havde fået efter Roma-kampen, og der var autografer på. Vi fortalte, at der nok var penge i den bold, og om han ikke kunne tænke sig at donere den til Brøndby IF, fordi det jo er en del af klubbens historie. Og det ville han med det forbehold, at vi indsamler penge til et godt formål, siger Michael Wermuth Madsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Så vi har aftalt, at bolden overdrages til Kim Vilfort på søndag, og at vi gør alle sponsorere opmærksomme på, at der er den her indsamling. Det er bestemt, at indsamlingen skal gå til kræftramte børn på Rigshospitalet. Vi har valgt at indsamle blandt sponsorere, fordi vi ved, at fansene allerede bruger mange penge. Endnu ved vi ikke, hvor mange penge der bliver samlet sammen, men vi går efter at købe noget til Rigshospitalet i stedet for at overlevere pengene, og så kan det jo tænkes, at vi kan få nogle spillere med ud og aflevere gaverne. Jeg ved i hvert fald, at en spiller som Daniel Agger har hjertet på det rette sted, siger Michael Wermuth Madsen, der ud over at være sponsor i Brøndby er partner i Deloitte.

Dermed kommer et stort stykke historie tilbage til Brøndby IF. Semifinalen mod Roma er fortsat det længste, et dansk fodboldhold nogensinde er nået i en europæisk turnering, hvis man ikke medregner den meget lidt interessante Toto Cup.

Desværre tabte Brøndby IF returopgøret i Rom med 1-2 og måtte altså sige farvel efter semifinalen.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord