• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Legia hapser scout med FCM-fortid

Foto: Getty Images

Legia slog først FC Midtjylland ud af Conference League-kvalifikationen. Nu snupper de en scout, der var i klubben i sidste sæson.

Af Oliver Okstrøm

Tilbage i august satte den polske klub Legia en stopper for FC Midtjyllands håb og drømme om endnu et europæisk gruppespil, da de slog dem ud efter en straffesparkskonkurrence. 

Nu har polakkerne også snuppet en scout med fortid i FCM, oplyser Legia på klubbens hjemmeside.

Det handler om Robert Tarka, som var en del af midtjydernes scouting-afdeling i 2022/23-sæsonen, hvor han havde til opgave at kigge efter spillere i hele Skandinavien til både akademiet og førsteholdet.

Præsidenten for Legia Paolo Urfer peger i forbindelse med ansættelsen på, at det er en vigtig del i arbejdet mod at organisere deres scouting, ligesom det står klart, hvad Robert Tarka skal lave for dem.

- Robert vil være særlig opmærksom på det polske marked i forhold til vores klub for at identificere spillere, der passer bedst til vores førstehold. Dette er en meget vigtig position for fremtiden for vores projekt. Vi er glade for, at Robert sluttede sig til os, siger Paolo Urfer.

Han begynder arbejdet i disse dage.

Tidligere har Tarka været forbi klubber som Lech Poznan og Zaglebie Lubin.

FC Midtjylland kunne se en stor handel gå i vasken før deres kamp mod Legia. Læs mere om det her.