Ligachef: Tror reglerne bliver indført senere i år

Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen vurderer, at nye regler om agenter og transfermarkedet bliver indført senere i år, og at fodboldens organisationer har lovhjemmel til at lægge låg på agentkommission i forbindelse med transfers.



Artiklen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 21. januar

Det er ikke kun nye agentregler, der bliver kigget på her i 2022.

Også transfermarkedet bliver efter planen reformeret med indførelsen af et såkaldt Clearing House, som alle transfers i verden skal gå igennem for at holde øje med pengestrømmene og at sikre, at der bliver betalt eksempelvis udviklingspenge til ungdomsklubber i forbindelse med en handel.

Der er også lagt op til begrænsninger på antallet af lejemål, en klub kan have per sæson af egenudviklede spillere over 21 år og på alle spillere, man har hentet til udefra, og så vil fodboldens myndigheder også have bremset trafikken af teenagere, der skifter klub over landegrænser.

”Man kan jo sige, at forbuddet mod Third Party Ownership [playersponsorater] ikke bare skal flyttes over på modeller med multiklub-ejerskab, hvor den samme ejer eller organisation ejer to eller flere klubber på tværs af landegrænser. Det er jo noget af det, vi kan se udfolde sig på globalt plan lige nu,” siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til Tipsbladet.

Claus Thomsen. Foto: Getty Images

”I næste bølge af reformer kommer vi også til at se på, om det er muligt at begrænse størrelsen på trupperne, så de store klubber ikke bare kan hamstre spillere,” siger Claus Thomsen.

En del af FIFA og UEFA’s transferreform indbefatter også den omdiskuterede agentreform, der ligesom transferreformerne skal dæmpe aktiviteten på transfermarkedet.

Claus Thomsen har bemærket agenternes kritik af reformen, men han mener ikke, at de vil have en god sag ved domstolene.

”Vi har set en inflationsspiral i transfers og også på spillerlønninger. Det er vi nødt til at gøre noget ved, fordi det destabiliserer klubbernes økonomi. Vi har jo ikke et lukket system som i amerikansk sport, hvor man hele tiden har styr på inflationen i løn og transfer,” siger Claus Thomsen.

Intet marked uden FIFA og UEFA
Og skal man følge FIFA og UEFA’s argumentationsrække, giver det eksempelvis ret til at lægge et loft på agenters honorarer, da UEFA i EU-regi populært sagt er gjort til forvalter af sporten, og altså kan sætte sig ud over EU’s sædvanlige lovgivning, der skal sikre fri konkurrence.

”Er det legitimt at regulere, hvad folk i fodboldverdenen må købe af rådgivning? Det kan man da godt i udgangspunktet tvivle på. Men man skal huske på, at hele transfersystemet jo er baggrund for den forretning, agenter har. Hvis der ikke var et uopsigeligt kontraktsystem som i fodboldens transfersystem, var der intet at handle med og få kommission af for agenterne. Deres grundlag for honorarer er det system, fodbold har skabt om kontraktstabilitet,” siger Claus Thomsen.

”Jeg vil lade andre afgøre, om det holder juridisk. Som systemet er nu, har vi ret til at opstille regler for, hvem der må være agent, og hvem der skal have licens. De bygger deres forretning på et integreret system i professionel fodbold, og så kunne man jo at mene, at vi så har ret til at regulere deres honorarer for at beskytte arbejdskraften og turneringernes integritet,” siger Claus Thomsen.

”Vi er jo ikke interesserede i en relativ stigning i transaktions-omkostningerne, som agentarbejdet vel er. Vi ville nærmere gerne se det omvendte ske, når transfermarkedet bliver større.”

Divisionsforeningens direktør tror ikke, store agenter som Jorge Mendes, Mino Raiola og Kia Joorabchain får held til at bremse reformerne på agentmarkedet.

”Jeg kan ikke se, hvorfor disse regler ikke skulle blive indført fra 1. juli og nogle af dem fra 1. januar 2023. Og jeg tror, reglerne bliver indført i en version, der er tæt på den, der er præsenteret i dag. Der er nok nogle elementer som for eksempel Clearing House, der først bliver indført i 2023, men jeg tror det kommer. Det må da også være i agenternes interesse, at der kommer styr på pengestrømmene ved hjælp af det Clearing House, som også sikrer, at agenterne bliver betalt som aftalt. Det kan jeg ikke se nogen legitim grund til at være imod,” siger Claus Thomsen.

GettyImages-827745044





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Chido Obi var ustyrlig

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’