Artiklen er fra Tipsbladets trykte udgave fredag den 21. januar
Det er ikke kun nye agentregler, der bliver kigget på her i 2022.
Også transfermarkedet bliver efter planen reformeret med indførelsen af et såkaldt Clearing House, som alle transfers i verden skal gå igennem for at holde øje med pengestrømmene og at sikre, at der bliver betalt eksempelvis udviklingspenge til ungdomsklubber i forbindelse med en handel.
Der er også lagt op til begrænsninger på antallet af lejemål, en klub kan have per sæson af egenudviklede spillere over 21 år og på alle spillere, man har hentet til udefra, og så vil fodboldens myndigheder også have bremset trafikken af teenagere, der skifter klub over landegrænser.
”Man kan jo sige, at forbuddet mod Third Party Ownership [playersponsorater] ikke bare skal flyttes over på modeller med multiklub-ejerskab, hvor den samme ejer eller organisation ejer to eller flere klubber på tværs af landegrænser. Det er jo noget af det, vi kan se udfolde sig på globalt plan lige nu,” siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen til Tipsbladet.
Claus Thomsen. Foto: Getty Images”I næste bølge af reformer kommer vi også til at se på, om det er muligt at begrænse størrelsen på trupperne, så de store klubber ikke bare kan hamstre spillere,” siger Claus Thomsen.
En del af FIFA og UEFA’s transferreform indbefatter også den omdiskuterede agentreform, der ligesom transferreformerne skal dæmpe aktiviteten på transfermarkedet.
Claus Thomsen har bemærket agenternes kritik af reformen, men han mener ikke, at de vil have en god sag ved domstolene.
”Vi har set en inflationsspiral i transfers og også på spillerlønninger. Det er vi nødt til at gøre noget ved, fordi det destabiliserer klubbernes økonomi. Vi har jo ikke et lukket system som i amerikansk sport, hvor man hele tiden har styr på inflationen i løn og transfer,” siger Claus Thomsen.
Intet marked uden FIFA og UEFA
Og skal man følge FIFA og UEFA’s argumentationsrække, giver det eksempelvis ret til at lægge et loft på agenters honorarer, da UEFA i EU-regi populært sagt er gjort til forvalter af sporten, og altså kan sætte sig ud over EU’s sædvanlige lovgivning, der skal sikre fri konkurrence.
”Er det legitimt at regulere, hvad folk i fodboldverdenen må købe af rådgivning? Det kan man da godt i udgangspunktet tvivle på. Men man skal huske på, at hele transfersystemet jo er baggrund for den forretning, agenter har. Hvis der ikke var et uopsigeligt kontraktsystem som i fodboldens transfersystem, var der intet at handle med og få kommission af for agenterne. Deres grundlag for honorarer er det system, fodbold har skabt om kontraktstabilitet,” siger Claus Thomsen.
”Jeg vil lade andre afgøre, om det holder juridisk. Som systemet er nu, har vi ret til at opstille regler for, hvem der må være agent, og hvem der skal have licens. De bygger deres forretning på et integreret system i professionel fodbold, og så kunne man jo at mene, at vi så har ret til at regulere deres honorarer for at beskytte arbejdskraften og turneringernes integritet,” siger Claus Thomsen.
”Vi er jo ikke interesserede i en relativ stigning i transaktions-omkostningerne, som agentarbejdet vel er. Vi ville nærmere gerne se det omvendte ske, når transfermarkedet bliver større.”
Divisionsforeningens direktør tror ikke, store agenter som Jorge Mendes, Mino Raiola og Kia Joorabchain får held til at bremse reformerne på agentmarkedet.
”Jeg kan ikke se, hvorfor disse regler ikke skulle blive indført fra 1. juli og nogle af dem fra 1. januar 2023. Og jeg tror, reglerne bliver indført i en version, der er tæt på den, der er præsenteret i dag. Der er nok nogle elementer som for eksempel Clearing House, der først bliver indført i 2023, men jeg tror det kommer. Det må da også være i agenternes interesse, at der kommer styr på pengestrømmene ved hjælp af det Clearing House, som også sikrer, at agenterne bliver betalt som aftalt. Det kan jeg ikke se nogen legitim grund til at være imod,” siger Claus Thomsen.

LIVE
TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit
Brøndby henter Emmanuel Dennis
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
