FC København som talentflagskib i Danmark?
Jeg siger bestemt ikke, at træningen i FC København eller scoutingen er bedre end i FC Nordsjælland eller FC Midtjylland, eller at tunge investeringer i ungdomsafdelingen ikke også har meget at sige, når vi skal forstå FC Københavns succes med unge spillere, man selv har uddannet.
Men det er påfaldende, hvordan FC København de seneste år har haft held med spillere, man enten har haft i adskillige år i ungdomsafdelingen, eller som er blevet hentet ind med alderen til at spille på U/17-holdet.
Mere end bare præstationer
Da Ståle Solbakken sagde farvel til FC København, var FC København på det tidspunkt et af de ældste hold i Superligaen.
Københavnerne er ikke blevet purunge a la Red Bull Salzburg.
Men man har både fået skubbet unge profiler som Roony Bardghji, Elias Jelert, Victor Kristiansen, Hákon Haraldsson og William Clem frem i rampelyset, og man har, næsten lige så vigtigt, fået både masser af minutter og god dækning i truppen via de unge spillere, man selv har uddannet.
Den pointe overser vi ofte: Det betyder altså noget, at man ikke skal købe nummer 18 til 25 i en trup udefra og give dem tårnhøje lønninger.
Det giver også periodiske dyk at spille med unge spillere, som det gjorde i nogle sæsoner under Solbakken, men indtil videre formår Jacob Neestrup at holde FC København i toppen af Superligaen og gode i Europa, selvom der har været og sikkert igen i foråret kommer svipsere i Superligaen.
Stærke udlændinge
De unge har gjort deres indtog i FC København de seneste år, men ellers ligner noget, vi har set før i Parken.
Det er en række stærke udlændinge med landsholdsniveau, ikke mindst fra Skandinavien, der er hentet ind til at være bærende i FCK, og det både virker og viser, hvordan især FC København men også FC Midtjylland har en styrke, når der skal hentes nordiske spillere i deres bedste alder, som klubber i Norge og Sverige trods deres økonomiske fremgang endnu ikke kan matche.
Man kunne faktisk godt se for sig, at FCK får endnu stærkere udlændinge i de kommende år, eller får mere ud af nuværende profiler som Mohamed Elyounoussi og Jordan Larsson, der næsten bliver overskygget af de iøjnefaldende præstationer fra de unge og fra landsholdsboblerne Rasmus Falk og Lukas Lerager.
Superliga-spillere er der ikke mange af
Som det gælder i FC Midtjylland og FC Nordsjælland, der også har mange unge spillere, man selv har formet, fylder spillere hentet fra andre Superliga-klubber ikke meget i FC København.
Populært sagt bliver Superliga-spillere, der er gode nok til FC København, også næsten for dyre sammenlignet med, hvad de kan sælges for til udlandet – og så er førnævnte FC-rivaler, Brøndby og AGF jo meget lidt begejstrede for at sælge til FCK.
Så vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at FC København bliver et All-Star-hold af de bedste spillere fra andre Superliga-klubber – vi skal nærmere holde godt øje med, hvilke udenlandske profiler, FC København skal fiske senere i år.
FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i FC København: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i FC København: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i FC København: 1.440 minutter på 16 kampe
Spillere
Klubtrænet: 9 (10)
Landetrænet: 5 (4)
Udlandet: 12 (18)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
FC København i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 33,8%
Landetrænet: 17,6%
Udlandet: 48,6%
FC København i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 21,2%
Landetrænet: 25,4%
Udlandet: 53,4%
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Melder ud om Kasper Hjulmand
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
AVIS
Klar på chokskifte
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Vild stime før Danmark-brag
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG