FC København som talentflagskib i Danmark?
Jeg siger bestemt ikke, at træningen i FC København eller scoutingen er bedre end i FC Nordsjælland eller FC Midtjylland, eller at tunge investeringer i ungdomsafdelingen ikke også har meget at sige, når vi skal forstå FC Københavns succes med unge spillere, man selv har uddannet.
Men det er påfaldende, hvordan FC København de seneste år har haft held med spillere, man enten har haft i adskillige år i ungdomsafdelingen, eller som er blevet hentet ind med alderen til at spille på U/17-holdet.
Mere end bare præstationer
Da Ståle Solbakken sagde farvel til FC København, var FC København på det tidspunkt et af de ældste hold i Superligaen.
Københavnerne er ikke blevet purunge a la Red Bull Salzburg.
Men man har både fået skubbet unge profiler som Roony Bardghji, Elias Jelert, Victor Kristiansen, Hákon Haraldsson og William Clem frem i rampelyset, og man har, næsten lige så vigtigt, fået både masser af minutter og god dækning i truppen via de unge spillere, man selv har uddannet.
Den pointe overser vi ofte: Det betyder altså noget, at man ikke skal købe nummer 18 til 25 i en trup udefra og give dem tårnhøje lønninger.
Det giver også periodiske dyk at spille med unge spillere, som det gjorde i nogle sæsoner under Solbakken, men indtil videre formår Jacob Neestrup at holde FC København i toppen af Superligaen og gode i Europa, selvom der har været og sikkert igen i foråret kommer svipsere i Superligaen.
Stærke udlændinge
De unge har gjort deres indtog i FC København de seneste år, men ellers ligner noget, vi har set før i Parken.
Det er en række stærke udlændinge med landsholdsniveau, ikke mindst fra Skandinavien, der er hentet ind til at være bærende i FCK, og det både virker og viser, hvordan især FC København men også FC Midtjylland har en styrke, når der skal hentes nordiske spillere i deres bedste alder, som klubber i Norge og Sverige trods deres økonomiske fremgang endnu ikke kan matche.
Man kunne faktisk godt se for sig, at FCK får endnu stærkere udlændinge i de kommende år, eller får mere ud af nuværende profiler som Mohamed Elyounoussi og Jordan Larsson, der næsten bliver overskygget af de iøjnefaldende præstationer fra de unge og fra landsholdsboblerne Rasmus Falk og Lukas Lerager.
Superliga-spillere er der ikke mange af
Som det gælder i FC Midtjylland og FC Nordsjælland, der også har mange unge spillere, man selv har formet, fylder spillere hentet fra andre Superliga-klubber ikke meget i FC København.
Populært sagt bliver Superliga-spillere, der er gode nok til FC København, også næsten for dyre sammenlignet med, hvad de kan sælges for til udlandet – og så er førnævnte FC-rivaler, Brøndby og AGF jo meget lidt begejstrede for at sælge til FCK.
Så vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at FC København bliver et All-Star-hold af de bedste spillere fra andre Superliga-klubber – vi skal nærmere holde godt øje med, hvilke udenlandske profiler, FC København skal fiske senere i år.
FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i FC København: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i FC København: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i FC København: 1.440 minutter på 16 kampe
Spillere
Klubtrænet: 9 (10)
Landetrænet: 5 (4)
Udlandet: 12 (18)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
FC København i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 33,8%
Landetrænet: 17,6%
Udlandet: 48,6%
FC København i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 21,2%
Landetrænet: 25,4%
Udlandet: 53,4%

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Flot gestus af Tadej Pogacar

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Thomas Frank deler godt nyt

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Som Bambi på glatis!

Dansk klub skriver historie

– Det er en fantastisk kombination

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Raser over Ruben Amorim

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

UCI langer ud efter spansk regering

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’
