FC København som talentflagskib i Danmark?
Jeg siger bestemt ikke, at træningen i FC København eller scoutingen er bedre end i FC Nordsjælland eller FC Midtjylland, eller at tunge investeringer i ungdomsafdelingen ikke også har meget at sige, når vi skal forstå FC Københavns succes med unge spillere, man selv har uddannet.
Men det er påfaldende, hvordan FC København de seneste år har haft held med spillere, man enten har haft i adskillige år i ungdomsafdelingen, eller som er blevet hentet ind med alderen til at spille på U/17-holdet.
Mere end bare præstationer
Da Ståle Solbakken sagde farvel til FC København, var FC København på det tidspunkt et af de ældste hold i Superligaen.
Københavnerne er ikke blevet purunge a la Red Bull Salzburg.
Men man har både fået skubbet unge profiler som Roony Bardghji, Elias Jelert, Victor Kristiansen, Hákon Haraldsson og William Clem frem i rampelyset, og man har, næsten lige så vigtigt, fået både masser af minutter og god dækning i truppen via de unge spillere, man selv har uddannet.
Den pointe overser vi ofte: Det betyder altså noget, at man ikke skal købe nummer 18 til 25 i en trup udefra og give dem tårnhøje lønninger.
Det giver også periodiske dyk at spille med unge spillere, som det gjorde i nogle sæsoner under Solbakken, men indtil videre formår Jacob Neestrup at holde FC København i toppen af Superligaen og gode i Europa, selvom der har været og sikkert igen i foråret kommer svipsere i Superligaen.
Stærke udlændinge
De unge har gjort deres indtog i FC København de seneste år, men ellers ligner noget, vi har set før i Parken.
Det er en række stærke udlændinge med landsholdsniveau, ikke mindst fra Skandinavien, der er hentet ind til at være bærende i FCK, og det både virker og viser, hvordan især FC København men også FC Midtjylland har en styrke, når der skal hentes nordiske spillere i deres bedste alder, som klubber i Norge og Sverige trods deres økonomiske fremgang endnu ikke kan matche.
Man kunne faktisk godt se for sig, at FCK får endnu stærkere udlændinge i de kommende år, eller får mere ud af nuværende profiler som Mohamed Elyounoussi og Jordan Larsson, der næsten bliver overskygget af de iøjnefaldende præstationer fra de unge og fra landsholdsboblerne Rasmus Falk og Lukas Lerager.
Superliga-spillere er der ikke mange af
Som det gælder i FC Midtjylland og FC Nordsjælland, der også har mange unge spillere, man selv har formet, fylder spillere hentet fra andre Superliga-klubber ikke meget i FC København.
Populært sagt bliver Superliga-spillere, der er gode nok til FC København, også næsten for dyre sammenlignet med, hvad de kan sælges for til udlandet – og så er førnævnte FC-rivaler, Brøndby og AGF jo meget lidt begejstrede for at sælge til FCK.
Så vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at FC København bliver et All-Star-hold af de bedste spillere fra andre Superliga-klubber – vi skal nærmere holde godt øje med, hvilke udenlandske profiler, FC København skal fiske senere i år.
FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i FC København: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i FC København: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i FC København: 1.440 minutter på 16 kampe
Spillere
Klubtrænet: 9 (10)
Landetrænet: 5 (4)
Udlandet: 12 (18)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
FC København i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 33,8%
Landetrænet: 17,6%
Udlandet: 48,6%
FC København i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 21,2%
Landetrænet: 25,4%
Udlandet: 53,4%
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Brøndby-fans sender åbent brev
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Arsenal snublede i guldkampen
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk