Ligner at FCK har slået FCM og Brøndby på talenter

TALENTER OG UDLÆNDINGE: FC Københavns succes skyldes ikke mindst, at man de seneste tre år har fået held med at bruge egne talenter ved siden af svimlende dyrt indkøbte profiler.



FC København som talentflagskib i Danmark?

Jeg siger bestemt ikke, at træningen i FC København eller scoutingen er bedre end i FC Nordsjælland eller FC Midtjylland, eller at tunge investeringer i ungdomsafdelingen ikke også har meget at sige, når vi skal forstå FC Københavns succes med unge spillere, man selv har uddannet.

Men det er påfaldende, hvordan FC København de seneste år har haft held med spillere, man enten har haft i adskillige år i ungdomsafdelingen, eller som er blevet hentet ind med alderen til at spille på U/17-holdet.

Mere end bare præstationer
Da Ståle Solbakken sagde farvel til FC København, var FC København på det tidspunkt et af de ældste hold i Superligaen.

Københavnerne er ikke blevet purunge a la Red Bull Salzburg.

Men man har både fået skubbet unge profiler som Roony Bardghji, Elias Jelert, Victor Kristiansen, Hákon Haraldsson og William Clem frem i rampelyset, og man har, næsten lige så vigtigt, fået både masser af minutter og god dækning i truppen via de unge spillere, man selv har uddannet.

Den pointe overser vi ofte: Det betyder altså noget, at man ikke skal købe nummer 18 til 25 i en trup udefra og give dem tårnhøje lønninger.

Det giver også periodiske dyk at spille med unge spillere, som det gjorde i nogle sæsoner under Solbakken, men indtil videre formår Jacob Neestrup at holde FC København i toppen af Superligaen og gode i Europa, selvom der har været og sikkert igen i foråret kommer svipsere i Superligaen.

Stærke udlændinge
De unge har gjort deres indtog i FC København de seneste år, men ellers ligner noget, vi har set før i Parken.

Det er en række stærke udlændinge med landsholdsniveau, ikke mindst fra Skandinavien, der er hentet ind til at være bærende i FCK, og det både virker og viser, hvordan især FC København men også FC Midtjylland har en styrke, når der skal hentes nordiske spillere i deres bedste alder, som klubber i Norge og Sverige trods deres økonomiske fremgang endnu ikke kan matche.

Man kunne faktisk godt se for sig, at FCK får endnu stærkere udlændinge i de kommende år, eller får mere ud af nuværende profiler som Mohamed Elyounoussi og Jordan Larsson, der næsten bliver overskygget af de iøjnefaldende præstationer fra de unge og fra landsholdsboblerne Rasmus Falk og Lukas Lerager.

Superliga-spillere er der ikke mange af
Som det gælder i FC Midtjylland og FC Nordsjælland, der også har mange unge spillere, man selv har formet, fylder spillere hentet fra andre Superliga-klubber ikke meget i FC København.

Populært sagt bliver Superliga-spillere, der er gode nok til FC København, også næsten for dyre sammenlignet med, hvad de kan sælges for til udlandet – og så er førnævnte FC-rivaler, Brøndby og AGF jo meget lidt begejstrede for at sælge til FCK.

Så vi skal næppe holdet vejret i forventning om, at FC København bliver et All-Star-hold af de bedste spillere fra andre Superliga-klubber – vi skal nærmere holde godt øje med, hvilke udenlandske profiler, FC København skal fiske senere i år.

FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i FC København: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16  kampe

Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i FC København: Rasmus Falk, 1.312 minutter på  17 kampe

Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i FC København: 1.440 minutter på 16 kampe

Spillere
Klubtrænet: 9 (10)
Landetrænet: 5 (4)
Udlandet: 12 (18)

I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.

FC København i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 33,8%
Landetrænet: 17,6%
Udlandet: 48,6%

FC København i sæsonen 2021/22
Klubtrænet: 21,2%
Landetrænet: 25,4%
Udlandet: 53,4%





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kæmpe nyhed i udlandet

Danmark – Nordmakedonien

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højbjerg overvejer stor beslutning

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Spion? ‘Han kan høre dig’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid