Jan Lockhart er færdig som direktør i Brøndby og fik dermed kun omkring 16 måneder på posten, som han tiltrådte i marts 2011.
Dermed blev Jan Lockhart den fjerde direktør i Brøndby i træk, der stopper efter en kort periode i jobbet. Både Brøndbys bestyrelseformand og Jan Lockhart har sammenlignet det med et ægteskab, der ikke holdt – hvilket ikke er første gang i Brøndbys tilfælde.
Brøndby præsenterede allerede Jan Lockhart som kommende direktør tilbage i december 2010 – efter at Ole Palmå havde sagt op på grund af uenigheder med bestyrelsen. Det samme som forgængerne Frank Buch Andersen og Hermann Haraldsson havde det.
I forbindelse med Jan Lockharts præsentation blev der fra Brøndby-bestyrelsens side ikke lagt skjul på, at man følte sig overbevist om, at man nu endelig havde fundet den rette til jobbet – ligesom at Jan Lockhart selv følte sig overbevist om, at han ville sidde som Brøndby-direktør i mange år.
Vi er hoppet tilbage i tiden for at se, hvad der dengang blev sagt i forbindelse med Jan Lockharts præsentation og tiltrædelse:
Per Bjerregaard ved præsentationen af Jan Lockhart 14. december 2010
– Vi er sikre på, at vi har fundet den rigtige mand, og jeg har stor tillid til Jan (Lockhart, red.). Der er et kæmpe potentiale i klubben, og nu har vi fundet den rigtige topleder.
– Vi ville gerne have en ung og moderne leder, og her dukkede Jan op meget hurtigt. Vi modtog en hel del ansøgninger, men vi har udelukkende koncentreret os om Jan, for har har det, som vi gerne ville have, og han kommer med et enormt engagement.
Næstformand i Brøndby Benny Winther i Jyllandsposten – december 2010:
Hvem kommer til at bestemme over den daglige drift?
– Det gør direktøren. Sådan bliver det. Det har vi lovet hinanden. Alle sammen,
– Direktøren bestemmer det, han skal bestemme, ligesom hvis man er direktør i alle mulige andre virksomheder.
Spørgsmål: Har det været sådan hele tiden?
– Det har det vel ikke, men sådan bliver det nu.
Jan Lockhart om sin fremtid i Brøndby – december 2010:
– Jeg når at være 10 år og to måneder hos Apollo Rejser, og det skal slås. Jeg regner med at blive længere i Brøndby.
Spørgsmål til Per Bjerregaard i Tipsbladet 22. december 2010
Du kaldte det selv et vattet svar, da du i sidste uge sagde at du var overbevist om, at den nye direktør ikke får problemer i forhold til bestyrelsen, modsat de tidligere. Kan du argumentere yderligere for nu, at du er så sikker på det?
– Som jeg sagde, da Hermann Haraldsson stoppede, så er det som et ægteskab nogle gange. Noget går galt. Det er ikke fordi, jeg har en hel masse at bebrejde de gamle direktører, der er fejl på begge sider, men Lockhart har vi kendt i en årrække, siger Per Bjerregaard.
– Jeg har snakket en del med ham som sponsor. En af de mange ting, der er godt ved ham, er, at han siger tingene, som han mener det. Han har siddet med i en sponsorgruppe, og jeg kender ham bedre end de fleste. Det er en mand, som brænder for fodbold og har vist, at han er en dygtig forretningsmand, som ikke er bange for at gå ud og sige noget.
Jan Lockhart – blog på Brondby.com 11. marts 2011
– Det er nu godt og vel en uges tid siden, jeg satte mig i den (angiveligt) varme stol som adm. direktør for Brøndby IF. Og lad mig sige det med det samme: Jeg føler mig allerede rigtig godt tilpas i de nye omgivelser.
– Her hersker en både positiv og dynamisk stemning i alle afdelinger, og alle i organisationen – både dem med fodboldstøvler på og dem uden – giver tydeligt udtryk for, at de i den grad tror på fremtiden.
– Det synes jeg i høj grad også, de har grund til. Faktisk har jeg svært ved at få øje på nogen årsag til det modsatte. Lad det ganske vist være indrømmet, at vi har visse udfordringer, der skal løses. Her tænker jeg for eksempel på, at vi i en periode fremover er nødt til at være mere opmærksomme på, hvordan vi bruger vores penge, end det måske har været nødvendigt de senere år.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker