BULGARIEN (Tipsbladet): Når FC København i næste måned spiller Conference League-knockoutkampe, håber FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg på selv at være travlt beskæftiget med FC Midtjyllands egne 1/16-finaler i Europa League.
Meget skal gå skævt for FC Midtjylland på sidste spilledag i Europa League på torsdag, hvis ikke man skal avancere med en nuværende 19. plads og en kamp mod Fenerbahce, hvor FCM sandsynligvis går videre trods et nederlag og stensikkert kvalificerer sig med point.
FC København og FC Midtjylland er de to Superliga-klubber, der satser klart hårdest på at spille europæisk hver sæson, mens andre klubber i dette årtusinde kun har formået at nå ligaspil i Europa enkelte gange for derefter oftest at glide ud af turneringerne igen i mange år.
Lige nu jagter FCM og FCK benhårdt et godt Europa-forår, så de kan skabe en overraskelse og hente Skotland, hvor Celtic og Rangers har høstet godt med point og er favorit til at sikre skotterne den vigtige 15. plads på UEFA-ranglisten, der giver to hold i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2026.
De tre point mod Ludogorets kom bestemt ikke i hus med attraktivt pasningsspil og efterlader meget rum til forbedring.
Men på de store linjer er FCM-cheftræneren glad for at se klubben gøre sig gældende i Europa med gruppe- og nu ligaspil i fire af de fem seneste sæsoner, så det ikke som i 00’erne og 10’erne næsten kun var FCK, der konstant hentede Europa-point til Danmark.
– Alt efter, hvor mange år, du går tilbage, er vi i hvert fald ved at nærme os. Vi bidrager rigtig godt med de resultater, vi har lavet i en række år i gruppespil. Sådan skal det jo gerne være hvert eneste år. Vi håber på en sejr hver eneste gang, et dansk hold er med i Europa, for det gør betingelserne bedre for at være med i et endnu bedre selskab med endnu flere hold, og vi står så stærkt som muligt som land, siger Thomas Thomasberg.
– Da klubben startede, var målet at komme i toppen af dansk fodbold. Siden kom der et mål om at være med i Europa, og det gået fra at være et ekstra gode til at være en del af hverdagen, at vi spiller med her hvert eneste år og spiller hvert efteråret og meget gerne også igen til foråret. Det er fedt, at det er blevet en selvfølge, at vi skal deltage, i stedet for noget, vi en gang imellem snuser til. Det er også en grund til, at jeg synes, klubben er inde i en super udvikling, siger FCM-cheftræneren.
FC København er lige nu nummer 45 på UEFA’s femårige rangliste med 43,5 ranglistepoint, hvis vi inkluderer den nuværende sæson, mens FC Midtjylland er nummer 67 med 30,5 ranglistepoint.
Bliver bedre ude
En udfordring for FC Midtjylland, som Tipsbladet pegede på i en kommentar om eftermiddagen før FCM’s kamp i Bulgarien, er FCM’s problemer med at vinde på udebane i Europa.
Den kommentar havde FCM-cheftræneren læst, og han synes, der er fremgang at spore, hvilket en 2-0-sejr over Ludogorets naturligvis hjalp til med.
– Nu har vi fået tre udesejre i den her sæson, men du talte rigtig langt tilbage [til sommeren 2022], hvilket jeg også åbenbart skulle stå lidt til ansvar for, siger Thomas Thomasberg med et skævt smil.
– Nu har vi fået tre sejre ud af syv mulige på udebane, når vi tager kvalifikationen med, og fik en uafgjort i Ferencvaros. 3-1-3 på udebane er vel acceptabelt. Og så køber jeg selvfølgelig den med, at vi skal slå et hold fra Andorra, og at der er bedre muligheder, når man spiller i Serbien mod et hold fra Israel. Men nu har vi mødt et hold, der havde deres normale hjemmebane, hvor de har genereret en del klubber, siger Thomasberg med henvisning til torsdagens modstander Ludogorets, der har vundet en række flotte sejre hjemme i Bulgarien gennem mere end ti år med regelmæssig Europa-fodbold.
Og FC Midtjylland skal være svært uheldig, hvis ikke der skal ligge flere muligheder for Europa-point i februars 1/16-finaler, hvor man skal tabe til Fenerbahce og have resultaterne i en håndfuld andre kampe til at gå mod sig, før at man misser den videre kvalifikation.
I de kommende dage har FC Midtjylland-spillerne og trænerne fri efter to uger med træningslejr i Portugal og tre dage i Bulgarien.
Og så venter der torsdag et møde med et Fenerbahce-hold trænet af José Mourinho, hvor FCM som arrangør sandsynligvis får hænderne fulde med enorm efterspørgsel på billetter fra fans af den tyrkiske gigantklub, der konsekvent suger masser af fans til fra værts- og nabolandene, når man har udekampe i Europa-turneringer.
– Det bliver fedt at møde en af de største gennem tiderne, for han [Mourinho] har vundet alt. Og det behøver jeg sikkert ikke sige, for det har han nok fortalt til pressen en del gange. Det bliver specielt, og det glæder jeg mig da til. Men når først kampen kommer i gang, har jeg ét formål, og det er at vinde kampen, uanset om det er Mourinho, der står derude, siger Thomas Thomasberg.
Efter næste uges Fenerbahce-kamp har FC Midtjylland linet en træningskamp op med Vejle uge før, at man spiller en eventuel 1/16-finale torsdag 13. februar, dagen før Superligaen begynder igen.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED