Løfter sløret: Sådan var Haalands besøg i FCK

I 2017 besøgte Erling Braut Haaland FC København. Klubbens daværende U19-træner Brian Riemer var manden, der så Haaland på nærmeste hold på træningsbanen.



FC København stod med guld i hænderne i januar 2017. De vidste det bare ikke – og det kunne de heller ikke vide.

Dengang for mere end fem år siden stemplede en blot 16-årig norsk teenager ved navn Erling Braut Haaland ind i den danske hovedstad for at træne med i FC København, og når man siger den sætning højt i dag, er det en vild historie at tænke på. Dengang var det nærmest kun en parentes for Brian Riemer, der var U19-træner i FC København.

Erling Braut Haaland skulle træne med U19-holdet, og Riemer husker udmærket nordmanden, der trænede med i FCK i tre-fire dage.

– Han kom fra en lille norsk klub (Bryne, red.) på det tidspunkt, og som med så mange andre spillere i den aldersgruppe stod det ikke skrevet i sol og måne, hvad det skulle blive til, men han var en rigtig fin spiller, som trænede med et meget stærkt U19-hold i FCK, siger Brian Riemer til Tipsbladet og fortsætter:

– Man kunne godt se, at han ikke var skolet specielt meget, og han kom fra et talentudviklingsmiljø, som var meget anderledes, end det vi havde i FCK, men det var en dygtig spiller.

– Han var 16 år, så det var ikke sådan, at hele Europa stod klar til at hente Erling. Jeg skal ærligt indrømme, at jeg ikke kendte ham overhovedet, da han dukkede op. Jeg havde aldrig hørt om ham – kun hans far. 

Farmand Alf-Inge Haaland havde dengang i 2017 en god kontakt med Mikkel Hemmersam, som var rekkruteringschef i FC København, og det var de to, der aftalte, at unge Erling skulle på besøg i den danske hovedstad. Ståle Solbakken var naturligvis også inde over.

På det tidspunkt vidste purunge Erling Braut Haaland ikke, hvad det næste skridt i karrieren skulle være, og derfor var han på inspirationsture rundt til flere klubber – Brøndby var en af de klubber, som også var inde i billedet.

Nordmanden fik lov til at træne med Brian Riemers U19-hold, og her skilte han sig ikke ud.

– Vi havde et fantastisk U19-hold med blandt andre Carlo Holse, Jonas Wind og Victor Jensen, som på det tidspunkt var anset i hele Europa som et af de største talenter og derfor også blev solgt til Ajax for mange penge.

– Da Haaland var med, var det på ingen måde sådan, at han bare gik ind og dominerede. Han viste, han kunne være med og gjorde en god figur, men det var slet ikke sådan, man tænkte, at han bare var to niveauer over alle andre. Han kunne sagtens have spillet på FCK's U19-hold, men det var slet ikke sådan, at han fik én til at tænke ”ud med alle de andre”.

– Carlo, Victor og Jonas Wind var helt outstanding på det tidspunkt, så hvis man tager en spiller ind fra Norge, skal han jo være markant bedre, og det var han ikke, forklarer Brian Riemer. 

Han understreger, at det aldrig reelt var på tale, at Erling Braut Haaland skulle til FC København.

– Om Erling skulle blive i FCK var aldrig et spørgsmål, der blev stillet. Jeg har aldrig siddet til et møde, hvor det blev diskuteret. Jeg ved ikke, om det skyldtes, at vi aldrig blev ham tilbudt, om han var for dyr eller noget tredje, men jeg kan sige, at jeg aldrig har siddet til et møde, hvor emnet blev vendt.

Ham skulle I hentet, skulle I ikke? 

– Havde jeg vidst, at han var blevet verdens bedste angriber, havde jeg da nok lagt lidt mere tryk på Ståle. Når du spørger i dag, om vi skulle have beholdt ham, kan jeg bare sige, ”ja, det skulle vi sgu nok”, siger Riemer med et grin. 

Erling Braut Haaland skiftede i 2017 – samme år han besøgte FCK – til Molde, og kort efter sin ankomst debuterede han på førsteholdet under Ole Gunnar Solskjær. I 2019 tog han det store spring til udlandet, da han blev solgt til Red Bull Salzburg. 

Resten er som bekendt historie, og onsdag skrives endnu et kapitel, når Erling Braut Haaland møder FC København i Champions League. 





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK-boss melder klar målsætning ud

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Real Madrid – Elche

Fem bud på David Nielsens afløser

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Tæt på at sende millioner til FC København

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Drømmestart for FCM-floppet Marrony