AaB’s ledelse har formået at berolige fagforeningen 3F Aalborg, der er sponsor i fodboldklubben. Det oplyser 3F Aalborg på sin Facebook-side fredag.
Tidligere på ugen udtrykte 3F Aalborg som sponsor stor utilfredshed efter en turbulent periode i AaB, der rykkede ud af Superligaen.
– Efter et møde med AaB’s danske ledelse på Hornevej her til morgen, hvor en redegørelse er fremlagt, og set i lyset af de seneste udmeldinger om ændringer i ledelsen, har 3F Aalborg besluttet at afslutte den aktuelle sag og dialog herom med klubben.
– Vi vil hermed gerne understrege, at vi fortsat står ved vores engagement og sponsorat af AaB, lyder det fra sponsoren, der har en aftale med klubben, der gælder to år mere.
3F Aalborg havde krævet, at AaB forklarede sig i en mulig sag om mobning i klubben, efter at den tidligere AaB-træner Menno van Dam blev beskyldt for at have mobbet en kollega.
Siden da har AaB forleden sagt farvel til Jan Peters som bestyrelsesformand.
Den tyske investorgruppe Sports Strategy Excellence 22 (SSE22) har desuden valgt at trække sig fra den aktive involvering i driften af AaB. Det lader til at have hjulpet på 3F Aalborgs engagement i klubben.
– De seneste dages begivenheder, som blandt andet til vores store tilfredshed har medført ændringer i både bestyrelse og ledelse, har dog givet anledning til refleksion.
– Vi bruger derfor de kommende to år på at følge udviklingen i og omkring AaB tæt – både hvad angår sportslige resultater, ledelsesmæssige beslutninger og klubbens værdimæssige retning, skriver den nordjyske afdeling af den landsdækkende fagforening.
AaB-direktør Michael Tuxen Boll er lettet over fredagens udmelding.
– Vi har stor respekt for 3F’s værdier og det engagement, de gennem mange år har bidraget med, ikke bare som sponsor, men som en vigtig del af det stærke fællesskab omkring AaB.
– Vi ser frem til at bevise i handling, at vi vil og kan leve op til de forventninger, der er til AaB, siger AaB-direktøren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
‘Det er ufatteligt imponerende’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER