Lyngby bekræfter lejeaftale: En kommende topspiller

Lyngby Boldklub lejer Victor Torp i FC Midtjylland.



Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere fredag lejer Lyngby Boldklub 21-årige Victor Torp i FC Midtjylland.

Midtbanespilleren er lejet for den kommende sæson, efter han i foråret var udlejet med stor succes til Fredericia, som han også tidligere har været hos.

I Lyngby tror man på, at man har fået en spiller, der kan begå sig og kæmpe om spilletid fra dag et.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – SønderjyskE

– Victor Torp er en rigtig spændende spiller, der har gjort det godt i Fredericia og nu står over for at skulle tage næste step ind i Superligaen. Vi tror på, at vi i vores miljø kan give Torp chancen for at udvikle sig og forhåbentlig bryde igennem i Superligaen. Vi har før haft sportsligt gavn af den type case, og vi glæder os over at have fået Victor om bord, så kan han bidrage til vores sportslige målsætninger, siger Lyngbys sportschef, Birger Jørgensen.

De Kongeblå sagde denne sommer farvel til meget rutine centralt i banen i form af Martin Ørnskov og Jesper Christjansen, og Torp bliver den fjerde tilføjelse denne sommer, efter man har hentet Rasmus Thellufsen, Christian “Greko” Jakobsen og Brian Hamalainen.

– I vores optik er Victor en kommende topspiller, han har alle de kvaliteter det kræver for at spille på højeste niveau. Han er en alsidig midtbanespiller, der er dygtig med bolden, dynamisk og samtidig kan score mål – specielt på frispark, som han viste mod os i 1. division. Han har tidligere været sat tilbage af skader i FCM og mangler derfor sit gennembrud i Superligaen, det kan han forhåbentlig få hos os. Vi glæder os til at se ham i kongeblåt og håber at han kan bidrage til, at vi også spiller i Superligaen næste sæson, siger cheftræner Christian Nielsen.

Læs også:Lyngby på rov hos de danske mestre: Lejer midtbanespiller

Victor Torp har et fremragende spark og er målfarlig fra den centrale midtbane. Han har scoret ni gange i de 34 kampe, han nåede at spille for Fredericia i halvanden sæson.

I FC Midtjylland har han kontrakt frem til sommeren 2023.

Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Solbakken om derby uden tilskuere: Det er en kæmpe ulempe
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Stort medie hylder AGF-profil