Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere fredag lejer Lyngby Boldklub 21-årige Victor Torp i FC Midtjylland.
Midtbanespilleren er lejet for den kommende sæson, efter han i foråret var udlejet med stor succes til Fredericia, som han også tidligere har været hos.
I Lyngby tror man på, at man har fået en spiller, der kan begå sig og kæmpe om spilletid fra dag et.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – SønderjyskE
– Victor Torp er en rigtig spændende spiller, der har gjort det godt i Fredericia og nu står over for at skulle tage næste step ind i Superligaen. Vi tror på, at vi i vores miljø kan give Torp chancen for at udvikle sig og forhåbentlig bryde igennem i Superligaen. Vi har før haft sportsligt gavn af den type case, og vi glæder os over at have fået Victor om bord, så kan han bidrage til vores sportslige målsætninger, siger Lyngbys sportschef, Birger Jørgensen.
De Kongeblå sagde denne sommer farvel til meget rutine centralt i banen i form af Martin Ørnskov og Jesper Christjansen, og Torp bliver den fjerde tilføjelse denne sommer, efter man har hentet Rasmus Thellufsen, Christian “Greko” Jakobsen og Brian Hamalainen.
– I vores optik er Victor en kommende topspiller, han har alle de kvaliteter det kræver for at spille på højeste niveau. Han er en alsidig midtbanespiller, der er dygtig med bolden, dynamisk og samtidig kan score mål – specielt på frispark, som han viste mod os i 1. division. Han har tidligere været sat tilbage af skader i FCM og mangler derfor sit gennembrud i Superligaen, det kan han forhåbentlig få hos os. Vi glæder os til at se ham i kongeblåt og håber at han kan bidrage til, at vi også spiller i Superligaen næste sæson, siger cheftræner Christian Nielsen.
Læs også:Lyngby på rov hos de danske mestre: Lejer midtbanespiller
Victor Torp har et fremragende spark og er målfarlig fra den centrale midtbane. Han har scoret ni gange i de 34 kampe, han nåede at spille for Fredericia i halvanden sæson.
I FC Midtjylland har han kontrakt frem til sommeren 2023.
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Solbakken om derby uden tilskuere: Det er en kæmpe ulempe
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
