Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere fredag lejer Lyngby Boldklub 21-årige Victor Torp i FC Midtjylland.
Midtbanespilleren er lejet for den kommende sæson, efter han i foråret var udlejet med stor succes til Fredericia, som han også tidligere har været hos.
I Lyngby tror man på, at man har fået en spiller, der kan begå sig og kæmpe om spilletid fra dag et.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – SønderjyskE
– Victor Torp er en rigtig spændende spiller, der har gjort det godt i Fredericia og nu står over for at skulle tage næste step ind i Superligaen. Vi tror på, at vi i vores miljø kan give Torp chancen for at udvikle sig og forhåbentlig bryde igennem i Superligaen. Vi har før haft sportsligt gavn af den type case, og vi glæder os over at have fået Victor om bord, så kan han bidrage til vores sportslige målsætninger, siger Lyngbys sportschef, Birger Jørgensen.
De Kongeblå sagde denne sommer farvel til meget rutine centralt i banen i form af Martin Ørnskov og Jesper Christjansen, og Torp bliver den fjerde tilføjelse denne sommer, efter man har hentet Rasmus Thellufsen, Christian “Greko” Jakobsen og Brian Hamalainen.
– I vores optik er Victor en kommende topspiller, han har alle de kvaliteter det kræver for at spille på højeste niveau. Han er en alsidig midtbanespiller, der er dygtig med bolden, dynamisk og samtidig kan score mål – specielt på frispark, som han viste mod os i 1. division. Han har tidligere været sat tilbage af skader i FCM og mangler derfor sit gennembrud i Superligaen, det kan han forhåbentlig få hos os. Vi glæder os til at se ham i kongeblåt og håber at han kan bidrage til, at vi også spiller i Superligaen næste sæson, siger cheftræner Christian Nielsen.
Læs også:Lyngby på rov hos de danske mestre: Lejer midtbanespiller
Victor Torp har et fremragende spark og er målfarlig fra den centrale midtbane. Han har scoret ni gange i de 34 kampe, han nåede at spille for Fredericia i halvanden sæson.
I FC Midtjylland har han kontrakt frem til sommeren 2023.
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Solbakken om derby uden tilskuere: Det er en kæmpe ulempe
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
