Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere fredag lejer Lyngby Boldklub 21-årige Victor Torp i FC Midtjylland.
Midtbanespilleren er lejet for den kommende sæson, efter han i foråret var udlejet med stor succes til Fredericia, som han også tidligere har været hos.
I Lyngby tror man på, at man har fået en spiller, der kan begå sig og kæmpe om spilletid fra dag et.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – SønderjyskE
– Victor Torp er en rigtig spændende spiller, der har gjort det godt i Fredericia og nu står over for at skulle tage næste step ind i Superligaen. Vi tror på, at vi i vores miljø kan give Torp chancen for at udvikle sig og forhåbentlig bryde igennem i Superligaen. Vi har før haft sportsligt gavn af den type case, og vi glæder os over at have fået Victor om bord, så kan han bidrage til vores sportslige målsætninger, siger Lyngbys sportschef, Birger Jørgensen.
De Kongeblå sagde denne sommer farvel til meget rutine centralt i banen i form af Martin Ørnskov og Jesper Christjansen, og Torp bliver den fjerde tilføjelse denne sommer, efter man har hentet Rasmus Thellufsen, Christian “Greko” Jakobsen og Brian Hamalainen.
– I vores optik er Victor en kommende topspiller, han har alle de kvaliteter det kræver for at spille på højeste niveau. Han er en alsidig midtbanespiller, der er dygtig med bolden, dynamisk og samtidig kan score mål – specielt på frispark, som han viste mod os i 1. division. Han har tidligere været sat tilbage af skader i FCM og mangler derfor sit gennembrud i Superligaen, det kan han forhåbentlig få hos os. Vi glæder os til at se ham i kongeblåt og håber at han kan bidrage til, at vi også spiller i Superligaen næste sæson, siger cheftræner Christian Nielsen.
Læs også:Lyngby på rov hos de danske mestre: Lejer midtbanespiller
Victor Torp har et fremragende spark og er målfarlig fra den centrale midtbane. Han har scoret ni gange i de 34 kampe, han nåede at spille for Fredericia i halvanden sæson.
I FC Midtjylland har han kontrakt frem til sommeren 2023.
Læs også:Overblik: SønderjyskE’s og FCK’s svære veje mod gruppespillet
Læs også:Solbakken om derby uden tilskuere: Det er en kæmpe ulempe
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Benhård kritik af Danmark
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
