Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbsje #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB’s tilbagevenden til Superligaen er gået alt andet end stille for sig. Oprykkerne har hentet spillere til højre og venstre, syv i alt, og i sæsonpremieren mod AGF fik vi seks mål og næsten et storslået comeback.
Derudover er der selvfølgelig balladen med Kjartan Finnbogason, der efter AGF-kampen gjorde det klart, at han var utilfreds med en bænkplads, og antydede, at klubbens ejer, Andrew Zolotko, kan gennemtrumfe, at ”hans” nyindkøb skal spille. Siden har Finnbogason korrigeret sig selv: Han skulle ikke have nævnt Zolotko, men henvist til klubben som helhed.
Vi har stadig til gode at se flere af de nye spillere. Det var kun Raphael Dwamena og Saeid Ezatolahi, der debuterede mod AGF. Alexander Milosevic blev skadet i generalprøven og blev ikke klar til premieren. Derudover ligner Alexander Brunst og Matthew Briggs foreløbig reserver.
Også Arlind Ajeti kom til skade i generalprøven og sad over i AGF-kampen. VB har ikke meldt ud, om han er klar igen.
SønderjyskE:
Holdet fik fornøjelsen af at åbne Superliga-sæsonen sidste fredag, og det blev med en stor overraskelse. Pokalvinderne vandt 2-0 over FC Midtjyllands danske mestre i det, der lignede en uofficiel super cup.
Dermed fik SønderjyskE netop den begyndelse på sæsonen, som holdet havde håbet på. For det skal helst gå bedre i denne omgang end i seneste, hvor pokaltriumfen trak op, men hvor tiendepladsen i ligaen ikke var højt nok.
Sæsonpremieren betød blandt andet comeback til Marc Dal Hende, mens også målmand Thomas Lawrence fik en flot debut i målet. Det samme kan siges om angriberen Haji Wright, der med både fart og fysik satte Erik Sviatchenko skakmat på en kontra og scorede til 2-0 mod FC Midtjylland.
Jeppe Simonsen, Marc Pedersen, Jannick Liburd og Mads Hansen sidder alle ude med skader.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Milosevic, Greve, Davidsen – Schoop, Ezatolahi – Saousa, Montiel, Fagir – Dwamena
SønderjyskE (3-5-2): Lawrence – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Hassan, Mpindi, Albæk, Dal Hende – Jacobsen, Wright
Profilen:
Spørgsmålet er, om startpladsen kommer lige tidligt nok for Wright. Han kunne dog dårligt have gjort mere for at anbefale sig selv i debuten mod FC Midtjylland. Amerikaneren kommer med et spændende cv, særligt på grund af fortiden i Schalke 04, og hvis han kan fortsætte, hvor han slap i sin første kamp, bliver han en succes.
Vidste du, at..:
Det plejer at være målrigt, når de to hold mødes. I de seneste ti opgør er der scoret 3,3 mål i gennemsnit, og begge de to opgør i april 2019 endte 4-1 – én sejr til hvert hold.
Dom:
Vejle skal nok komme til at få sine point i løbet af sæsonen, men det bliver ikke søndag. Buddet herfra er nemlig, at SønderjyskE vinder.
Det skyldes ikke kun det faktum, at holdet fik en langt bedre sæsonpremiere end VB. SønderjyskE har simpelthen et glimrende hold, især efter sommerens forstærkninger, og det bør være stærkt nok til at slå oprykkerne.
Kampen ender 1-2.
Læs også:Superligaens bedste: Sidste sæsons vinder kommer flyvende fra start
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan nogen overhovedet lide Wilczek på søndag?
Læs også:Vejle udlejer målmand
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
