Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbsje #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB’s tilbagevenden til Superligaen er gået alt andet end stille for sig. Oprykkerne har hentet spillere til højre og venstre, syv i alt, og i sæsonpremieren mod AGF fik vi seks mål og næsten et storslået comeback.
Derudover er der selvfølgelig balladen med Kjartan Finnbogason, der efter AGF-kampen gjorde det klart, at han var utilfreds med en bænkplads, og antydede, at klubbens ejer, Andrew Zolotko, kan gennemtrumfe, at ”hans” nyindkøb skal spille. Siden har Finnbogason korrigeret sig selv: Han skulle ikke have nævnt Zolotko, men henvist til klubben som helhed.
Vi har stadig til gode at se flere af de nye spillere. Det var kun Raphael Dwamena og Saeid Ezatolahi, der debuterede mod AGF. Alexander Milosevic blev skadet i generalprøven og blev ikke klar til premieren. Derudover ligner Alexander Brunst og Matthew Briggs foreløbig reserver.
Også Arlind Ajeti kom til skade i generalprøven og sad over i AGF-kampen. VB har ikke meldt ud, om han er klar igen.
SønderjyskE:
Holdet fik fornøjelsen af at åbne Superliga-sæsonen sidste fredag, og det blev med en stor overraskelse. Pokalvinderne vandt 2-0 over FC Midtjyllands danske mestre i det, der lignede en uofficiel super cup.
Dermed fik SønderjyskE netop den begyndelse på sæsonen, som holdet havde håbet på. For det skal helst gå bedre i denne omgang end i seneste, hvor pokaltriumfen trak op, men hvor tiendepladsen i ligaen ikke var højt nok.
Sæsonpremieren betød blandt andet comeback til Marc Dal Hende, mens også målmand Thomas Lawrence fik en flot debut i målet. Det samme kan siges om angriberen Haji Wright, der med både fart og fysik satte Erik Sviatchenko skakmat på en kontra og scorede til 2-0 mod FC Midtjylland.
Jeppe Simonsen, Marc Pedersen, Jannick Liburd og Mads Hansen sidder alle ude med skader.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Milosevic, Greve, Davidsen – Schoop, Ezatolahi – Saousa, Montiel, Fagir – Dwamena
SønderjyskE (3-5-2): Lawrence – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Hassan, Mpindi, Albæk, Dal Hende – Jacobsen, Wright
Profilen:
Spørgsmålet er, om startpladsen kommer lige tidligt nok for Wright. Han kunne dog dårligt have gjort mere for at anbefale sig selv i debuten mod FC Midtjylland. Amerikaneren kommer med et spændende cv, særligt på grund af fortiden i Schalke 04, og hvis han kan fortsætte, hvor han slap i sin første kamp, bliver han en succes.
Vidste du, at..:
Det plejer at være målrigt, når de to hold mødes. I de seneste ti opgør er der scoret 3,3 mål i gennemsnit, og begge de to opgør i april 2019 endte 4-1 – én sejr til hvert hold.
Dom:
Vejle skal nok komme til at få sine point i løbet af sæsonen, men det bliver ikke søndag. Buddet herfra er nemlig, at SønderjyskE vinder.
Det skyldes ikke kun det faktum, at holdet fik en langt bedre sæsonpremiere end VB. SønderjyskE har simpelthen et glimrende hold, især efter sommerens forstærkninger, og det bør være stærkt nok til at slå oprykkerne.
Kampen ender 1-2.
Læs også:Superligaens bedste: Sidste sæsons vinder kommer flyvende fra start
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan nogen overhovedet lide Wilczek på søndag?
Læs også:Vejle udlejer målmand
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
‘Sur over Brøndby-transfer’
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
Legende med chokmelding
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
NYHEDER
