Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbsje #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB’s tilbagevenden til Superligaen er gået alt andet end stille for sig. Oprykkerne har hentet spillere til højre og venstre, syv i alt, og i sæsonpremieren mod AGF fik vi seks mål og næsten et storslået comeback.
Derudover er der selvfølgelig balladen med Kjartan Finnbogason, der efter AGF-kampen gjorde det klart, at han var utilfreds med en bænkplads, og antydede, at klubbens ejer, Andrew Zolotko, kan gennemtrumfe, at ”hans” nyindkøb skal spille. Siden har Finnbogason korrigeret sig selv: Han skulle ikke have nævnt Zolotko, men henvist til klubben som helhed.
Vi har stadig til gode at se flere af de nye spillere. Det var kun Raphael Dwamena og Saeid Ezatolahi, der debuterede mod AGF. Alexander Milosevic blev skadet i generalprøven og blev ikke klar til premieren. Derudover ligner Alexander Brunst og Matthew Briggs foreløbig reserver.
Også Arlind Ajeti kom til skade i generalprøven og sad over i AGF-kampen. VB har ikke meldt ud, om han er klar igen.
SønderjyskE:
Holdet fik fornøjelsen af at åbne Superliga-sæsonen sidste fredag, og det blev med en stor overraskelse. Pokalvinderne vandt 2-0 over FC Midtjyllands danske mestre i det, der lignede en uofficiel super cup.
Dermed fik SønderjyskE netop den begyndelse på sæsonen, som holdet havde håbet på. For det skal helst gå bedre i denne omgang end i seneste, hvor pokaltriumfen trak op, men hvor tiendepladsen i ligaen ikke var højt nok.
Sæsonpremieren betød blandt andet comeback til Marc Dal Hende, mens også målmand Thomas Lawrence fik en flot debut i målet. Det samme kan siges om angriberen Haji Wright, der med både fart og fysik satte Erik Sviatchenko skakmat på en kontra og scorede til 2-0 mod FC Midtjylland.
Jeppe Simonsen, Marc Pedersen, Jannick Liburd og Mads Hansen sidder alle ude med skader.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Milosevic, Greve, Davidsen – Schoop, Ezatolahi – Saousa, Montiel, Fagir – Dwamena
SønderjyskE (3-5-2): Lawrence – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Hassan, Mpindi, Albæk, Dal Hende – Jacobsen, Wright
Profilen:
Spørgsmålet er, om startpladsen kommer lige tidligt nok for Wright. Han kunne dog dårligt have gjort mere for at anbefale sig selv i debuten mod FC Midtjylland. Amerikaneren kommer med et spændende cv, særligt på grund af fortiden i Schalke 04, og hvis han kan fortsætte, hvor han slap i sin første kamp, bliver han en succes.
Vidste du, at..:
Det plejer at være målrigt, når de to hold mødes. I de seneste ti opgør er der scoret 3,3 mål i gennemsnit, og begge de to opgør i april 2019 endte 4-1 – én sejr til hvert hold.
Dom:
Vejle skal nok komme til at få sine point i løbet af sæsonen, men det bliver ikke søndag. Buddet herfra er nemlig, at SønderjyskE vinder.
Det skyldes ikke kun det faktum, at holdet fik en langt bedre sæsonpremiere end VB. SønderjyskE har simpelthen et glimrende hold, især efter sommerens forstærkninger, og det bør være stærkt nok til at slå oprykkerne.
Kampen ender 1-2.
Læs også:Superligaens bedste: Sidste sæsons vinder kommer flyvende fra start
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan nogen overhovedet lide Wilczek på søndag?
Læs også:Vejle udlejer målmand
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
I chok over Lukas Lerager og co.: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
Sønderjyske – OB
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
‘Han er tilgivet’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
‘Jeg hadede verden’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
