Lyngby Boldklub – Randers FC

Både Lyngby og Randers lagde fra land med nederlag i 2025’s første Superliga-kamp, og skal fredag ud at jagte årets første point på Lyngby Stadion.



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Fre 21. feb kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Betano

Odds fra maj 14, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Det er ikke svært at udpege Lyngbys helt store akilleshæl i denne sæson. 12 mål i efterårets 17 kampe viser med al tydelighed, at De Kongeblå kæmper med at få bolden i netmaskerne, og den kedelige tendens fortsatte i forårspremieren mod FC Midtjylland.

Bundholdet leverede ellers en flot indsats på en Danmarks sværeste udebaner, og kom rent faktisk frem til en god del chancer, men ingen af deres 15 skudforsøg ramte indenfor målrammen, og så måtte de lidt ufortjent drage tilbage til Sjælland med et 1-0 nederlag i bagagen.

Defensivt klarer Morten Karlsens tropper det ellers godt med 25 scoringer imod i 18 kampe, færrest af alle hold i bund-seks. Men når man ikke kan score mål er det selvsagt svært at vinde fodboldkampe.

Hvis ellers Lyngby kan se bort fra nederlaget og den fortsat ineffektive offensiv, er der masser af positive ting at tage med sig videre til forårets overlevelseskamp i Superligaen.

Siden sidst er Rezan Corlu draget videre i karrieren, mens Brian Hamalainen, Tobias Storm, Baptiste Rolland og Nikolai Baden ikke var en del af kamptruppen senest.

Randers FC:

Randers var fyr og flamme i efteråret. I særdeleshed i den afsluttende fase, hvor de efter fem sejre i de sidste seks kampe kunne overvintre på en overraskende tredjeplads i Superligaen.

I 2025’s første kamp formåede kronjyderne dog ikke at ride videre på bølgen i topbraget mod FCK.

Rasmus Bertelsens tropper spillede en undervældende første halvleg, hvor de allerede efter en halv time var nede med 2-0 hjemme på Cepheus Park.

Efter pausen blev det markant bedre, men selvom Simen Nordli med sin 12. scoring i sæsonen sørgede for spænding i opgøret, blev det kun til lige ved og næsten.

Gæsterne ligger fortsat lunt i svinget i forhold til en plads i mesterskabsspillet, men med et benhårdt kampprogram, som byder på opgør mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland i grundspillets tre sidste kampe, er det vel lige før, at en sejr er påkrævet mod Lyngby fredag aften.

Oliver Olsen er i karantæne til opgøret.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
Randers FC: Oliver Olsen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Lissens, Klassen – Hebo, Langhoff, Winther – Warming, Abubakari, Amon

Randers FC: (4-3-3): Izzo – Kopplin, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Danho

Dom:

Randers er det bedste udehold i Superligaen med 16 point i ni kampe, og hvis ikke pladsen i mesterskabspillet skal komme i fare, skal de helst hive endnu en udesejr i land mod Lyngby.

Lyngby viste sig dog flot frem i forårspremieren ude mod FC Midtjylland, og har som regel endnu mere at byde ind med hjemme på Lyngby Stadion.

Kronjyderne er selvfølgelig favoritter, men opgøret kan snildt ende i en tæt og uskøn affære på et græstæppe, som formentlig ikke står snorlige her i februar.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 14, 2026 13:19 pm

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København