Lyngby Boldklub – Randers FC

Både Lyngby og Randers lagde fra land med nederlag i 2025’s første Superliga-kamp, og skal fredag ud at jagte årets første point på Lyngby Stadion.



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Fre 21. feb kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Betano

Odds fra februar 11, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:

Det er ikke svært at udpege Lyngbys helt store akilleshæl i denne sæson. 12 mål i efterårets 17 kampe viser med al tydelighed, at De Kongeblå kæmper med at få bolden i netmaskerne, og den kedelige tendens fortsatte i forårspremieren mod FC Midtjylland.

Bundholdet leverede ellers en flot indsats på en Danmarks sværeste udebaner, og kom rent faktisk frem til en god del chancer, men ingen af deres 15 skudforsøg ramte indenfor målrammen, og så måtte de lidt ufortjent drage tilbage til Sjælland med et 1-0 nederlag i bagagen.

Defensivt klarer Morten Karlsens tropper det ellers godt med 25 scoringer imod i 18 kampe, færrest af alle hold i bund-seks. Men når man ikke kan score mål er det selvsagt svært at vinde fodboldkampe.

Hvis ellers Lyngby kan se bort fra nederlaget og den fortsat ineffektive offensiv, er der masser af positive ting at tage med sig videre til forårets overlevelseskamp i Superligaen.

Siden sidst er Rezan Corlu draget videre i karrieren, mens Brian Hamalainen, Tobias Storm, Baptiste Rolland og Nikolai Baden ikke var en del af kamptruppen senest.

Randers FC:

Randers var fyr og flamme i efteråret. I særdeleshed i den afsluttende fase, hvor de efter fem sejre i de sidste seks kampe kunne overvintre på en overraskende tredjeplads i Superligaen.

I 2025’s første kamp formåede kronjyderne dog ikke at ride videre på bølgen i topbraget mod FCK.

Rasmus Bertelsens tropper spillede en undervældende første halvleg, hvor de allerede efter en halv time var nede med 2-0 hjemme på Cepheus Park.

Efter pausen blev det markant bedre, men selvom Simen Nordli med sin 12. scoring i sæsonen sørgede for spænding i opgøret, blev det kun til lige ved og næsten.

Gæsterne ligger fortsat lunt i svinget i forhold til en plads i mesterskabsspillet, men med et benhårdt kampprogram, som byder på opgør mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland i grundspillets tre sidste kampe, er det vel lige før, at en sejr er påkrævet mod Lyngby fredag aften.

Oliver Olsen er i karantæne til opgøret.

Karantæner:

Lyngby Boldklub: Ingen
Randers FC: Oliver Olsen

Bud på startopstillinger:

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Lissens, Klassen – Hebo, Langhoff, Winther – Warming, Abubakari, Amon

Randers FC: (4-3-3): Izzo – Kopplin, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Rømer – Mahmoud, Greve, Nordli – Danho

Dom:

Randers er det bedste udehold i Superligaen med 16 point i ni kampe, og hvis ikke pladsen i mesterskabspillet skal komme i fare, skal de helst hive endnu en udesejr i land mod Lyngby.

Lyngby viste sig dog flot frem i forårspremieren ude mod FC Midtjylland, og har som regel endnu mere at byde ind med hjemme på Lyngby Stadion.

Kronjyderne er selvfølgelig favoritter, men opgøret kan snildt ende i en tæt og uskøn affære på et græstæppe, som formentlig ikke står snorlige her i februar.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 11, 2026 23:10 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Ekspert: Det mest positive for FCK




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

– Hold nu kæft med Arsenal!

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Zorniger i chok: Er det en joke?



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Det var en skuffelse

Dansk målsluger skifter til topklub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Forventer kæmpe jobtilbud

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Riemer reagerer på Frank-fyring

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde