Lyngby forlænger med ung midtbanemand: En rigtig spændende spiller

Lyngby BK har forlænget med Emil Kornvig, der tog de første skridt mod sit gennembrud i efteråret.



Emil Kornvig startede inde i Lyngby BK’s to sidste Superliga-kampe i 2020, og nu får han endnu flere chancer for at tilspille sig en central rolle på holdet. Klubben har nemlig udstyret ham med en lang kontraktforlængelse.

Den hidtidige aftale løb ud efter sæsonen, men den nye løber til 2024. Det er talentchef Nicas Kjeldsen godt tilfreds med.

– Kornvig er en rigtig spændende spiller, og vi så op til jul, at der ikke er langt til fast spilletid for ham. Derfor er vi også rigtig glade for, at vi er kunnet blive enige om en fremtid sammen også efter sommerferien,” siger han.

Læs også:Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning

– Vores strategi er, som alle ved, at få spillere igennem til førsteholdet. Vi vil gerne se vores egne spille en rolle i kampene, og vi synes, Kornvig har taget fornemt imod det ansvar og den tillid, som trænerne viste ham i slutningen af sidste år, hvor han gradvist fik flere kampe og flere minutter på banen. Kornvig har masser at lære endnu, men vi glæder os til at forløse potentialet her hos os i de kommende år.

De to startpladser i december var 20-årige Kornvigs femte og sjette Superliga-kampe. Han håber selv, at flere venter i den nærmeste fremtid.

Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller

– Jeg er rigtig glad for at være i Lyngby, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling, særligt de seneste par måneder. Lyngbys og min plan ser ud til at holde, og jeg er glad for at have fået chancen nu og bevidst, at jeg er en god spiller, og at jeg godt kan bidrage til holdet i Superligaen.

– Det giver blod på tanden i forhold til at betale tilbage og levere endnu bedre i træning og kamp, så jeg ser frem til at fortsætte min udvikling i Lyngby, siger Emil Kornvig.

Første chance for at udvide sin kamptotal får han den 3. februar, når Lyngby indleder foråret mod OB.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens