Emil Kornvig startede inde i Lyngby BK’s to sidste Superliga-kampe i 2020, og nu får han endnu flere chancer for at tilspille sig en central rolle på holdet. Klubben har nemlig udstyret ham med en lang kontraktforlængelse.
Den hidtidige aftale løb ud efter sæsonen, men den nye løber til 2024. Det er talentchef Nicas Kjeldsen godt tilfreds med.
– Kornvig er en rigtig spændende spiller, og vi så op til jul, at der ikke er langt til fast spilletid for ham. Derfor er vi også rigtig glade for, at vi er kunnet blive enige om en fremtid sammen også efter sommerferien,” siger han.
Læs også:Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
– Vores strategi er, som alle ved, at få spillere igennem til førsteholdet. Vi vil gerne se vores egne spille en rolle i kampene, og vi synes, Kornvig har taget fornemt imod det ansvar og den tillid, som trænerne viste ham i slutningen af sidste år, hvor han gradvist fik flere kampe og flere minutter på banen. Kornvig har masser at lære endnu, men vi glæder os til at forløse potentialet her hos os i de kommende år.
De to startpladser i december var 20-årige Kornvigs femte og sjette Superliga-kampe. Han håber selv, at flere venter i den nærmeste fremtid.
Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller
– Jeg er rigtig glad for at være i Lyngby, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling, særligt de seneste par måneder. Lyngbys og min plan ser ud til at holde, og jeg er glad for at have fået chancen nu og bevidst, at jeg er en god spiller, og at jeg godt kan bidrage til holdet i Superligaen.
– Det giver blod på tanden i forhold til at betale tilbage og levere endnu bedre i træning og kamp, så jeg ser frem til at fortsætte min udvikling i Lyngby, siger Emil Kornvig.
Første chance for at udvide sin kamptotal får han den 3. februar, når Lyngby indleder foråret mod OB.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
AVIS
