Emil Kornvig startede inde i Lyngby BK’s to sidste Superliga-kampe i 2020, og nu får han endnu flere chancer for at tilspille sig en central rolle på holdet. Klubben har nemlig udstyret ham med en lang kontraktforlængelse.
Den hidtidige aftale løb ud efter sæsonen, men den nye løber til 2024. Det er talentchef Nicas Kjeldsen godt tilfreds med.
– Kornvig er en rigtig spændende spiller, og vi så op til jul, at der ikke er langt til fast spilletid for ham. Derfor er vi også rigtig glade for, at vi er kunnet blive enige om en fremtid sammen også efter sommerferien,” siger han.
Læs også:Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
– Vores strategi er, som alle ved, at få spillere igennem til førsteholdet. Vi vil gerne se vores egne spille en rolle i kampene, og vi synes, Kornvig har taget fornemt imod det ansvar og den tillid, som trænerne viste ham i slutningen af sidste år, hvor han gradvist fik flere kampe og flere minutter på banen. Kornvig har masser at lære endnu, men vi glæder os til at forløse potentialet her hos os i de kommende år.
De to startpladser i december var 20-årige Kornvigs femte og sjette Superliga-kampe. Han håber selv, at flere venter i den nærmeste fremtid.
Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller
– Jeg er rigtig glad for at være i Lyngby, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling, særligt de seneste par måneder. Lyngbys og min plan ser ud til at holde, og jeg er glad for at have fået chancen nu og bevidst, at jeg er en god spiller, og at jeg godt kan bidrage til holdet i Superligaen.
– Det giver blod på tanden i forhold til at betale tilbage og levere endnu bedre i træning og kamp, så jeg ser frem til at fortsætte min udvikling i Lyngby, siger Emil Kornvig.
Første chance for at udvide sin kamptotal får han den 3. februar, når Lyngby indleder foråret mod OB.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
