Emil Kornvig startede inde i Lyngby BK’s to sidste Superliga-kampe i 2020, og nu får han endnu flere chancer for at tilspille sig en central rolle på holdet. Klubben har nemlig udstyret ham med en lang kontraktforlængelse.
Den hidtidige aftale løb ud efter sæsonen, men den nye løber til 2024. Det er talentchef Nicas Kjeldsen godt tilfreds med.
– Kornvig er en rigtig spændende spiller, og vi så op til jul, at der ikke er langt til fast spilletid for ham. Derfor er vi også rigtig glade for, at vi er kunnet blive enige om en fremtid sammen også efter sommerferien,” siger han.
Læs også:Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
– Vores strategi er, som alle ved, at få spillere igennem til førsteholdet. Vi vil gerne se vores egne spille en rolle i kampene, og vi synes, Kornvig har taget fornemt imod det ansvar og den tillid, som trænerne viste ham i slutningen af sidste år, hvor han gradvist fik flere kampe og flere minutter på banen. Kornvig har masser at lære endnu, men vi glæder os til at forløse potentialet her hos os i de kommende år.
De to startpladser i december var 20-årige Kornvigs femte og sjette Superliga-kampe. Han håber selv, at flere venter i den nærmeste fremtid.
Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller
– Jeg er rigtig glad for at være i Lyngby, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling, særligt de seneste par måneder. Lyngbys og min plan ser ud til at holde, og jeg er glad for at have fået chancen nu og bevidst, at jeg er en god spiller, og at jeg godt kan bidrage til holdet i Superligaen.
– Det giver blod på tanden i forhold til at betale tilbage og levere endnu bedre i træning og kamp, så jeg ser frem til at fortsætte min udvikling i Lyngby, siger Emil Kornvig.
Første chance for at udvide sin kamptotal får han den 3. februar, når Lyngby indleder foråret mod OB.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TOPNYHED
