Lyngby-profil om SL-genstart: Vi har ild i øjnene

Frederik Gytkjær fortæller, at Lyngby-truppen er top tændt forud for kampen mod rivalerne fra FC Nordsjælland.



Lyngby BK skal levere et sandt mirakel, hvis de skal blive i dansk topfodbold. 

De har solgt mange af deres største profiler i januars transfervindue, og mange har allerede på forhånd dømt de blåklædte fuldstændigt ude af nedrykningskampen.

Lyset er dog tilsyneladende ikke helt slukket i Lyngby-lejren. 

En af holdes store profiler Frederik Gytkjær fortæller, at truppen er top tændt forud for kampen mod rivalerne fra Farum. 

–  Vi er kommet tilbage fra pausen med ny energi, og jeg synes virkelig, at der har været smæk på vores træning her i opstarten. Folk er kommet tilbage i rigtig god form, og det vidner om, at vi for alt i verden vil ud og vise noget andet, end det vi gjorde i efteråret. Jeg er ikke tvivl om, at hele holdet har ild i øjnene på søndag, fortæller han i et interview på Lyngbys hjemmeside. 

Frederik Gytkjær har i en længere periode døjet med skader, og den 29-årige angriber sad ude med en hjernerystelse i starten af sæsonen. Den tidligere Haugesund-spiller har dog fået en del græs under fødderne i opstarten og er optimistisk på sin egne vegne forud for forårssæsonen.

– Jeg nåede jo heldigvis at få noget spilletid i efteråret, men der er ingen tvivl om, at det har været dejligt for mig at få en hel opstart, hvor jeg har kunne få en bedre grundform end den man får, når man kommer ind midt i sæsonen efter at have været inaktiv i en periode. Det tager altid lidt tid at komme i fulde omdrejninger igen. Jeg føler, at jeg har bedre forudsætninger for at lave et godt forår, siger Gytkjær.

Lynby BK genstarter Superligaen mod rivalerne fra FC Nordsjælland, der gik på vinterpause med en førsteplads. Det bliver altså en kamp mellem første- og sidstepladsen, når de to mandskaber tørner sammen, hvilket dog ikke skræmmer den danske spydspids.

– Vi tror selvfølgelig på, at vi kan slå dem. Det er første kamp i foråret – alt kan ske. Vi har vores fans i ryggen, og vi er klar til at krige på en måske lidt anderledes bane, end de er vant til. Det er en af de kampe, hvor man rigtig, rigtig gerne vil vinde. Hele holdet ved, hvad opgøret betyder, men det er klart, os med blåt blod vil måske ekstra gerne vinde over dem.

Lyngby BK møder FC Nordsjælland på søndag klokken 14.00





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp