Vred Lyngby-træner: Har aldrig oplevet sådan noget

Personlige fejl blev rigtig dyre for Lyngby, og Freyr Alexandersson har aldrig set noget lignende.



Lyngby gjorde det svært for sig selv mandag aften i 1-2-nederlaget ude til FC Nordsjælland.

De kongeblå oprykkere lukkede to mål ind, som begge var på grund af store personlige fejl på banen.

Målet til 1-0 blev scoret af FCN's Mads Hansen på frispark. Den unge angriber fik stor hjælp af Lyngby-muren, der gik fuldstændig i opløsning, så bolden kunne ryge direkte i mål.

FCN’s andet mål opstod også på baggrund af en stor fejl, da indskiftede Kristian Riis sendte bolden lige i fødderne på selvsamme Mads Hansen, der endnu en gang udnyttede fejlen.

Lyngby-træner Freyr Alexandersson var efter kampen meget overrasket over, at hans tropper lavede så store fejl.

– Vi kan ikke være tilfredse med de her resultater. Vi kom med super god energi og power, men FC Nordsjælland var kyniske.

– Vi laver alt for store fejl. Det var frygteligt at kigge på. Jeg har aldrig oplevet sådan noget før. Vi havde en mur, der bare fuldstændig åbnede sig op ved frisparket. Det må bare aldrig ske.

– Så laver Kristian Riis en teknisk fejl ved det andet mål. Ellers spiller vi en virkelig god kamp. Jeg tror ikke, det er mange hold, der har tvunget FC Nordsjælland til at sparke så mange lange bolde, som vi gjorde.

– Kampen i dag er den hårdeste at sluge. Det er på grund af den måde, det sker på, og fordi det er nordsjællandsk derby, fortæller Freyr Alexandersson efter kampen.

Flere hundrede Lyngby-fans havde taget vejen til Right to Dream Park i Farum, og det er især det at skuffe fansene, der gør mest ondt på Lyngby-træneren.

– Vi fik en fantastisk opbakning, og vi ville bare gerne give dem noget tilbage. De larmede virkelig meget, og jeg er meget stolt over støtten.

– Vi har fået støtte i lang tid nu, og Lyngby er en fantastisk fodboldklub. Det her sammenhold er helt fantastisk, fortæller han.

Lyngby har fået en hård start på sæsonen, hvor det på de tre første kampe kun er blevet til et enkelt point. Derfor ligger holdet på 10.-pladsen i Superligaen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet