Lyngby giver ikke op: Der er sket større mirakler

Lyngby er millimeter fra at rykke ned i 1. division, men har ikke i sinde at give op, før det er definitivt.



Det begynder efterhånden at se sort ud for Lyngby, som med fire kampe tilbage i Superligaen skal bruge et større mirakel for at blive oppe.

Lyngby tabte fredag 0-4 i Aalborg til AaB og har fortsat bare 25 point på næstsidstepladsen, og med otte point op til stregen kan et enkelt nederlag mere plus en sejr til både Vejle og OB sende de kongeblå i 1. division.

Trods de bitre konstateringer er Lyngby dog ikke klar til at kaste håndklædet i ringen. Og selv om træner Carit Falch erkender, at det kan virke en smule naivt, vil holdet kæmpe for overlevelse, til det ikke længere er muligt.

– Vi er ikke selv herre over det mere, og vi er otte point bagefter. Jeg tror dog på, at vi kan hente de sejre, som er nødvendige for at holde liv i håbet.

– Så må vi se, hvordan turneringen former sig, og hvordan resultaterne falder ud i de andre kampe.

– Om ikke andet skal vi tro på, at vi kan top-performe igen og få nogle sejre, så vi kan få sluttet sæsonen godt af, siger Lyngby-træneren.

Hvis Lyngby skal overleve, mener profilen Mathias Hebo Rasmussen dog, at præstationerne skal forbedres.

– Der er jo sket større mirakler, men det er klart, at det ser svært ud nu, og sådan en præstation som mod AaB kan vi ikke bruge til noget.

– Vi må blive ved med at tro på det, og så må vi se på det kamp for kamp, og se hvad der sker, siger den 25-årige midtbanespiller.

Den holdning deler Lyngbys anfører, Kasper Enghardt.

– Vi ved jo, at vi skal levere bedre, end de sidste tre kampe, for ellers bliver det svært.

– Så vi kaster bestemt ikke håndklædet i ringen endnu, for det vil bare gøre det endnu sværere.

– Vi har vist det tidligere i sæsonen, at vi kan præstere bedre, og det er det vi må samle os til at vise nu.

– Der skal mere energi ind i spillet, og vi skal have Lyngby-dna’et tilbage. Selv om det bare kan lyde som floskler, så er det dét, der skal til nu, fastslår anføreren.

Næste gang Lyngby skal forsøge at holde liv i håbet er 9. maj, når AC Horsens kommer på besøg.

Horsens har ikke længere noget at spille for, da holdet tidligere fredag spillede 3-3 mod Vejle og derfor ikke længere kan overleve i Superligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Her kan du se de danske hold i Europa

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Slipper for stjerne

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

I dag er det sidste chance for FC København

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Her er VM-turneringens hold

AC Horsens – FC Nordsjælland