Målmands-nyt: Forlænger med Brøndby

Der er ikke noget, der hedder 40, fed og færdig for Thomas Mikkelsen.



Den 39-årige målmand Thomas Mikkelsen havde egentlig kontraktudløb med Brøndby ved udgangen af denne sæson, men det er der nu lavet om på, således han først har udløb i sommeren 2024.

Det oplyser Brøndby IF på klubbens hjemmeside, hvor målmanden selv sætter ord på den nye aftale.

– Da Brøndby IF meldte, at de gerne ville forlænge, var det et stort skulderklap til mit daglige arbejde, og jeg var heller ikke i tvivl om, hvad jeg ville. Jeg er stadig sulten efter spilletid, men Mads har gjort det fremragende, så jeg har selvfølgelig støttet ham bedst muligt i den rolle, jeg havde, siger han og fortsætter:

– Men jeg er utrolig stolt over og at repræsentere Danmarks største klub i endnu en sæson, og jeg vil bidrage med alt det, jeg kan, lyder det fra Thomas Mikkelsen.

Fodbolddirektøren for den københavnske vestegnsklub, Carsten V. Jensen fortæller endvidere, at han har haft meget god grund til at lave en kontrakt med målmanden, der fylder 40 år til august.

– Thomas og vi har indgået en ny aftale frem til næste sommer, da han til hver træning beviser, at han kan udfordre vores øvrige målmænd og bidrager til den høje intensitet, vi ønsker til træning. De gange, hvor vi har bragt Thomas i kamp, har han gået ind og leveret på et højt niveau, så vi er glade for, at vi har papir på hinanden i endnu et år, siger 'CV'.

Det er desuden også kommet frem, at Yousef Salech har forlænget sin kontrakt frem til 2026. Han var i den netop overståede sæson udlejet til HB Køge.

I Brøndby kan man også glæde sig over at have scoret voldsomt højt på deres trøjesponsorater. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden