Få et suverænt indblik i styrker og svagheder omkring scoringer for FC københavn og Brøndby IF inden de to klubbers møde søndag.
eye4TALENT.com, der arbejder med digitaliseret scouting og performance-analyse, har zoomet helt ind og sørger i samarbejde med tipsbladet.dk for den helt unikke statistik, der giver stof til eftertanke for både fans, spillere og trænere.
Shots on Target Ratio:
“Shots on Target Ratio – eller ”SoTR”, viser forholdet mellem skud på mål for i forhold til skud på mål imod. Altså: Har holdet en SoTR på over 50%, skaber de flere chancer i angrebet, end de tillader mod eget mål i defensiven.
Hvorfor SoTR?
Denne værdi er en fantastisk indikator for holdenes indbyrdes styrkeforhold, og over en hel sæson er der en stærk sammenhæng mellem SoTR og antal point skrabet sammen.
Udnyttelsesprocenten: Fortæller naturligvis i hvor stor grad holdene udnytter sine chancer. De bedste hold udnytter omkring 40% af sine skud på mål, mens de dårligste kun omdanner omkring 20% af sine skud på mål.
Hvorfor?
Som grafen afslører kan udnyttelsesprocenten betyde forskellen på guld og sølv… overlevelse og nedrykning.”
Hvad viser data
Højden på grafen viser Shots on Target Ratio (SoTR)
Hvad siger analysen
Hvis BIF havde en højere udnyttelsesprocent, som er nede på 20,3 procent, havde de måske spillet med om Guldet?
Det samme gør sig gældende for FCK set ift. AaB. FCK udnyttelsesprocent er på 28,66 procent og dermed næsten 6 procent lavere end AaB´s.
DANGERZONE:
Ifølge Prozone Data, bliver 85% af alle mål scoret fra en position i feltet.
eye4TALENT har netop været repræsenteret ved Science + Football Conference i London, hvor Prozone også deltog. Og eye4TALENT kunne tilføje, at ca. 78% af alle mål i Superligaen bliver eksekveret fra Dangerzone = Zone 1 og 2.
Skudpositioner er massivt i fokus pt., hos Analytikerne i klubberne og i det Internationale blog miljø. Chancerne skal spilles store nok – og fremfor alt til Dangerzone. Og samtidig skal afslutninger imod, fra Dangerzone reduceres.
I Knock-Out fasen i Champions League 2013/14 (28 kampe og 80 mål), er 72,5 procent af alle mål effektueret fra Dangerzone. Det indikerer, at der er fokus på at begrænse skud på mål imod – fra Dangerzone ift. Superligaen.
FCK scorer 84 procent af deres mål fra Dangerzone.
BIF 5 procent under gennemsnittet for mål imod i Dangerzone.
Mange scoringer imod BIF fra Zone 3.
FCK MÅL FOR:
FCK scorer 75 procent af deres mål efter etableret spil og standardsituationer
Standardsituationer kan blive et vigtigt våben for FCK mod BIF, som har problemer overfor når modstanderne kommer med mange muskler på standardsituationer
FCK MÅL IMOD:
52% af mål imod FCK kommer efter omstillinger og mistede bolde på egen halvdel.
Brøndby har god fart i deres omstillinger, og FCK har problemer når de skal løbe baglæns.
BIF MÅL FOR:
Imod FCV scoret BIF efter et etableret angreb, Nunez blev retvendt i mellemrummet og fyrede kanonen af.
BIF skal udnytte deres fart overfor FCK i omstillingerne.
BIF MÅL IMOD:
Inden kampen mod FC Vestsjælland havde Brøndby haft fokus på de defensive standardsituationer. På trods af dette scorede FCV to mål efter hjørne og indirekte frispark
Imod FCK skal Brøndby igen have fokus på defensive standardsituationer – FCK kommer med rå kraft på deres standardsituationer. Brøndbys backs er små og hurtige og har ikke deres styrke på defensive standardsituationer.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Egypten – Iran
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
