Makienok-agent: Glem nu Brøndby

Italienske medier står fast på, at Simon Makienok gerne vil hjem til Brøndby, men det afviser angriberens agent blankt. Han åbner for klubber i Norge og Sverige.



Simon Makienok fylder meget i landskabet med sine 201 centimer, men på Sicilien er det ikke meget, man har lagt mærke til den blonde dansker. Skiftet til Serie A-klubben Palermo har nemlig været uden succes for Simon Makienok, der har haft svært ved at vænne sig til en helt ny måde at spille fodbold på. Derfor kan Makienok meget vel være på vej tilbage til Brøndby – i hvert fald hvis man skal tro italienske medier.

Der er dog intet, der tyder på, at Simon Makienok vender tilbage til Brøndby i denne omgang. Angriberens tidligere klub er en af få muligheder for angriberen i januars transfervindue, men det er ikke andet end løs snak.

– Det kommer ikke til at ske, at Simon skal til Brøndby. Det tror jeg også, Per Rud (Brøndbys sportsdirektør, red.) har været ude og sige. Det vil jo heller ikke give meget mening. Brøndby har nogle dygtige angribere, som laver mål, og så tror jeg ikke, de vil gøre deres underskud endnu større ved at kaste penge efter Simon, siger Makienoks agent, Michael Stensgaard, til tipsbladet.dk.

Med Brøndby ude af billedet er der ikke mange muligheder tilbage for Simon Makienok, hvis et skifte til januar skal blive til noget. Angriberen har spillet for både Brøndby og Palermo i indeværende sæson, og da en spiller ikke kan repræsentere tre klubber samme sæson, vil danskeren være spærret langt de fleste steder.

– Der er i princippet kun Norge og Sverige som muligheder, hvis det skulle blive aktuelt, fastslår Stensgaard.

Om det bliver aktuelt er endnu for tidligt at svare på. Helt sikkert er det imidlertid, at Simon Makienok er havnet i en situation i Italien, som han aldrig har stået i før.

– Simon går ikke i panik, men det er meget nyt for ham. Han har aldrig før prøvet at sidde på bænken i en klub, og det gør han så nu. Og så er det hele bare anderledes i Italien. Det er ikke det danske foreningsliv, men en benhård arbejdsplads, så det er vanskeligere i udlandet – også for Simon. Det er en helt anden trup med en anderledes mentalitet, end Simon har været vant til. Sådan noget tager tid at vænne sig til, lyder det fra agenten, der i sidste uge var til møde med ledelsen i Palermo:

– Jeg er i dialog med Palermo, men jeg har ikke lyst til at komme det nærmere. Så bliver der bare tolket helt vildt på det i medierne og skrevet stolpe op og stolpe ned.

Simon Makienok har kontrakt med Palermo frem til 2018.







LIVE

LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

10 spillere nægtet indrejse til USA

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

David Nielsen har sagt op

Giver to spillere livstidskarantæne

Sænker prisen mod Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

AGF tager pis på FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

I forhandlinger med Nartey

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Vil have ham væk fra FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Var direkte fra træningsbanen

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona