Storkamp fyldte i Neestrups tanker mod Elfsborg

Jacob Neestrup var ikke tilfreds med kampens dommer i den hårdt spillede 5-4-sejr over IF Elfsborg søndag aften.



PORTUGAL (Tipsbladet): Der blev scoret ni gange i træningskampen mellem FC København og IF Elfsborg, men selv om Mohamed Elyounoussi sikrede københavnerne sejren med sit mål i sidste sekund, så var det, da Elfsborg begik to grove frispark, at pulsen var højest. 

Til allersidst i første halvleg blev der begået en svinestreg på Rasmus Falk ude foran trænerne på sidelinjen. Det fik Jacob Neestrup op i det røde felt, ligesom Victor Claesson også var hurtig til at sætte sig igennem i det kaos, der pludselig herskede på banen. 

I anden halvleg var det så den tidligere Brøndby-spiller Simon Hedlund, der fik sig et gult kort, efter han savede Diogo Goncalves ned bagfra. Det havde været en katastrofe, hvis FC København havde fået skader til nøglespillere i en træningskamp med kun lidt mere end en uge til Manchester City-kampen, og efterfølgende erkendte Jacob Neestrup også, at han tænkte fremad.

– Jeg skifter i hvert fald nogle spillere ud, lyder det fra ham. 

FCK-træneren indrømmer, at han var bekymret for sine spilleres ve og vel i kampen, men at det er, som det er.

– Jeg synes, det er helt fint, at de spiller hårdt. Det er klart, at der er en dommer, der skal tage sig af det. Hvis der var noget, der var dårligere end de mål, vi gav væk i dag, så var det vel det, siger han, inden han vender blikket mod episoden med Falk, som blev beskrevet tidligere:

– Det er, hvad det er. Han skal selvfølgelig vises ud, men jeg bebrejder ikke Elfsborg for noget. Der kan være frustrationer, det kender vi også selv, og så er der en dommer, der er ansat til det, siger en småsyg Neestrup, hvilket i øvrigt kan ses i afspilleren over artiklen.

Store plusser til McKenna
Jacob Neestrup kan i sidste ende glæde sig over en sejr, omend der var rigtig mange skønhedsfejl i FCK-defensiven. Derudover fik han også set sine to nye spillere i Scott McKenna og Magnus Mattsson i aktion for første gang, og det var han nogenlunde tilfreds med.

– Scott spiller en rigtig god time. For at den skulle have været perfekt, kunne jeg godt have tænkt mig, at han havde haft lidt snor i Kevin på det første mål. Han ser god ud, og jeg er glad for, at han selv ville spille mere end 45 (minutter).

– Magnus falder godt ind i relationerne med de andre, og han er energisk. Hans debut præger måske lidt præg af, at han vil rigtig meget og måske også for meget i nogle situationer. Det så fint ud. De viste sig godt frem, konstaterer FCK-træneren.

Allerede mandag skal FC København i aktion igen i Atlantic Cup, når man møder ærkerivalen Brøndby.





Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig


Stor Brøndby-stjerne skadet

Dansk bomber forventer sommertransfer

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Fuldstændig svigtet

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Skidt nyt til Brian Riemer?

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

To trænere færdige i Superliga-klub

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

‘Meget problematiske udtalelser’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’