– Man skal være på vagt over for Fabrizio Romano!

Transferkongen over dem alle, italieneren Fabrizio Romano, er værd at kaste et kritisk blik på, lyder det fra Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. Tipsbladet har set dokumentation for, hvordan Fabrizio Romanos bagland forsøger at indgå aftaler med klubber - også danske - om omtale.



Fabrizio Romano er kendt som transferjournalist nummer ét på verdensplan, og man kan ikke benægte, at italieneren næsten altid rammer rigtigt, når han afslører, at en spiller skifter fra den ene klub til den anden.

Det har givet Fabrizio Romano kultstatus blandt fodboldfans i hele verden, men det er også værd at kaste et kritisk blik på italieneren og ikke mindst det maskineri, han er blevet en del af med sin enorme følgerskare på sociale medier. 

Onsdag bringer Fabrizio Romano eksempelvis historien, at Roony Bardghji i øjeblikket ikke får spilletid i FC København, fordi han ikke ønsker at indgå i en dialog om at forlænge sin kontrakt, der udløber i 2025 – over for Tipsbladet afviser FCK blankt, at den historie har noget på sig.

imago0141000369h

Netop historien om Roony Bardghji er et eksempel på noget af det, man skal være opmærksom på og have i baghovedet, når man falder over et opslag fra Fabrizio Romano, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

Troels Bager Thøgersen har beskæftiget sig med transfermarkedet og dets skyggesider i mere end 15 år, og han råber vagt i gevær.

– Jeg ved godt, Fabrizio Romano er forgudet derude. Men jeg er bare nødt til at sige, at han ofte går agenters ærinde og får sine informationer derfra, og det her ser påfaldende meget ud til at være i baglandets interesse for at lægge pres på FCK, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Det bliver særdeles interessant at følge spillet om Bardghji frem til sommer. Firkantet sagt skal han enten forlænge kontrakten eller sælges, i hvert fald hvis man spørger FCK, fordi han falder meget i salgsværdi til næste januar og sommer med mindre end et år til kontraktudløb. Men jeg nægter at tro, Neestrup ikke stiller med sit bedste hold.

Klubber kan købe sig til omtale
Tipsbladet er desuden kommet i besiddelse af dokumentation, der viser, hvordan et selskab bag Fabrizio Romano har kontaktet klubber – også danske – med et tilbud om, at de kan købe sig til omtale.

Klubberne kan betale en skilling, og så sørger Fabrizio Romano for omtale af klub og spiller til sine mere end 20 millioner følgere på X og 27 millioner følgere på Instagram.

– Det fortæller os meget, at firmaet bag Romano tilsyneladende forsøger at indgå samarbejder med klubber. Så man skal altså tage det, han kommer med, med et gran salt, for det kan være med en kommerciel hensigt, at han siger det, fastslår Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Det er jo ikke journalistik. Det er en forretning, hvor både klubber og agenter i sidste ende skal betale for omtalen, og det holder jo ikke, i hvert fald ikke i journalistik. Og det synes jeg, vi skal huske på i denne sag – at det, der skal ligne journalistik, i virkeligheden kan være drevet af rene, kommercielle interesser.

Tipsbladet er ikke bekendt med, at der i dette konkrete tilfælde skulle være betalt noget for omtale af Roony Bardghji.

Tipsbladet har været i kontakt med Fabrizio Romano, der ikke ønsker at stille op til interview.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Officielt: Her spilles AGF-OB

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tror på overraskelse i startopstilling

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

– Priserne er eksploderet

De vil have Martin Braithwaite

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen