Fabrizio Romano er kendt som transferjournalist nummer ét på verdensplan, og man kan ikke benægte, at italieneren næsten altid rammer rigtigt, når han afslører, at en spiller skifter fra den ene klub til den anden.
Det har givet Fabrizio Romano kultstatus blandt fodboldfans i hele verden, men det er også værd at kaste et kritisk blik på italieneren og ikke mindst det maskineri, han er blevet en del af med sin enorme følgerskare på sociale medier.
Onsdag bringer Fabrizio Romano eksempelvis historien, at Roony Bardghji i øjeblikket ikke får spilletid i FC København, fordi han ikke ønsker at indgå i en dialog om at forlænge sin kontrakt, der udløber i 2025 – over for Tipsbladet afviser FCK blankt, at den historie har noget på sig.

Netop historien om Roony Bardghji er et eksempel på noget af det, man skal være opmærksom på og have i baghovedet, når man falder over et opslag fra Fabrizio Romano, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.
Troels Bager Thøgersen har beskæftiget sig med transfermarkedet og dets skyggesider i mere end 15 år, og han råber vagt i gevær.
– Jeg ved godt, Fabrizio Romano er forgudet derude. Men jeg er bare nødt til at sige, at han ofte går agenters ærinde og får sine informationer derfra, og det her ser påfaldende meget ud til at være i baglandets interesse for at lægge pres på FCK, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det bliver særdeles interessant at følge spillet om Bardghji frem til sommer. Firkantet sagt skal han enten forlænge kontrakten eller sælges, i hvert fald hvis man spørger FCK, fordi han falder meget i salgsværdi til næste januar og sommer med mindre end et år til kontraktudløb. Men jeg nægter at tro, Neestrup ikke stiller med sit bedste hold.
Klubber kan købe sig til omtale
Tipsbladet er desuden kommet i besiddelse af dokumentation, der viser, hvordan et selskab bag Fabrizio Romano har kontaktet klubber – også danske – med et tilbud om, at de kan købe sig til omtale.
Klubberne kan betale en skilling, og så sørger Fabrizio Romano for omtale af klub og spiller til sine mere end 20 millioner følgere på X og 27 millioner følgere på Instagram.
– Det fortæller os meget, at firmaet bag Romano tilsyneladende forsøger at indgå samarbejder med klubber. Så man skal altså tage det, han kommer med, med et gran salt, for det kan være med en kommerciel hensigt, at han siger det, fastslår Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Det er jo ikke journalistik. Det er en forretning, hvor både klubber og agenter i sidste ende skal betale for omtalen, og det holder jo ikke, i hvert fald ikke i journalistik. Og det synes jeg, vi skal huske på i denne sag – at det, der skal ligne journalistik, i virkeligheden kan være drevet af rene, kommercielle interesser.
Tipsbladet er ikke bekendt med, at der i dette konkrete tilfælde skulle være betalt noget for omtale af Roony Bardghji.
Tipsbladet har været i kontakt med Fabrizio Romano, der ikke ønsker at stille op til interview.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
MEDIE
Afviser kæmpebud
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tipsbladets transfershow: Se det her!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT