– Man skal være på vagt over for Fabrizio Romano!

Transferkongen over dem alle, italieneren Fabrizio Romano, er værd at kaste et kritisk blik på, lyder det fra Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. Tipsbladet har set dokumentation for, hvordan Fabrizio Romanos bagland forsøger at indgå aftaler med klubber - også danske - om omtale.



Pressenævnet har udtalt kritik af artiklen

Fabrizio Romano er kendt som transferjournalist nummer ét på verdensplan, og man kan ikke benægte, at italieneren næsten altid rammer rigtigt, når han afslører, at en spiller skifter fra den ene klub til den anden.

Det har givet Fabrizio Romano kultstatus blandt fodboldfans i hele verden, men det er også værd at kaste et kritisk blik på italieneren og ikke mindst det maskineri, han er blevet en del af med sin enorme følgerskare på sociale medier. 

Onsdag bringer Fabrizio Romano eksempelvis historien, at Roony Bardghji i øjeblikket ikke får spilletid i FC København, fordi han ikke ønsker at indgå i en dialog om at forlænge sin kontrakt, der udløber i 2025 – over for Tipsbladet afviser FCK blankt, at den historie har noget på sig.

imago0141000369h

Netop historien om Roony Bardghji er et eksempel på noget af det, man skal være opmærksom på og have i baghovedet, når man falder over et opslag fra Fabrizio Romano, mener Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

Troels Bager Thøgersen har beskæftiget sig med transfermarkedet og dets skyggesider i mere end 15 år, og han råber vagt i gevær.

– Jeg ved godt, Fabrizio Romano er forgudet derude. Men jeg er bare nødt til at sige, at han ofte går agenters ærinde og får sine informationer derfra, og det her ser påfaldende meget ud til at være i baglandets interesse for at lægge pres på FCK, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Det bliver særdeles interessant at følge spillet om Bardghji frem til sommer. Firkantet sagt skal han enten forlænge kontrakten eller sælges, i hvert fald hvis man spørger FCK, fordi han falder meget i salgsværdi til næste januar og sommer med mindre end et år til kontraktudløb. Men jeg nægter at tro, Neestrup ikke stiller med sit bedste hold.

Klubber kan købe sig til omtale
Tipsbladet er desuden kommet i besiddelse af dokumentation, der viser, hvordan et selskab bag Fabrizio Romano har kontaktet klubber – også danske – med et tilbud om, at de kan købe sig til omtale.

Klubberne kan betale en skilling, og så sørger Fabrizio Romano for omtale af klub og spiller til sine mere end 20 millioner følgere på X og 27 millioner følgere på Instagram.

– Det fortæller os meget, at firmaet bag Romano tilsyneladende forsøger at indgå samarbejder med klubber. Så man skal altså tage det, han kommer med, med et gran salt, for det kan være med en kommerciel hensigt, at han siger det, fastslår Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Det er jo ikke journalistik. Det er en forretning, hvor både klubber og agenter i sidste ende skal betale for omtalen, og det holder jo ikke, i hvert fald ikke i journalistik. Og det synes jeg, vi skal huske på i denne sag – at det, der skal ligne journalistik, i virkeligheden kan være drevet af rene, kommercielle interesser.

Tipsbladet er ikke bekendt med, at der i dette konkrete tilfælde skulle være betalt noget for omtale af Roony Bardghji.

Tipsbladet har været i kontakt med Fabrizio Romano, der ikke ønsker at stille op til interview.





Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Medie: Ændring i Schmeichel-plan



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Alexander Lind blæst bagover

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Mbappé afviser teori

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker drillet af Mourinho



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Josip Radošević på samtlige forsider

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Presset er på Danmark!

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

The Gunners deprimerer The Blues

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter