En 31-årig angriber, der står noteret for 27 mål i 136 kampe i Superligaen. Var det noget, danske sportschefer?
For lige nu kan den tidligere Randers-profil Marvin Egho hentes på en fri transfer.
I slutningen af maj ophævede den østrigske angriber nemlig sin kontrakt med AC Horsens to år før tid efter en utilfredsstillende periode uden spilletid, og siden har han tilbragt tiden hjemme i Østrig med at træne hårdt benhårdt, så han står knivskarpt til sin næste klub.
Og Marvin Egho har allerede oplevet interesse.
– Jeg har allerede haft lidt snakke med min agent og lidt folk, bekræfter angriberen over for Tipsbladet og uddyber:
– Der har været nogle opkald, og når man er fri på markedet, kommer der nogle tilbud. Jeg har en førsteprioritet i mit hoved, men jeg tror, at jeg skal bruge lidt mere tid, så jeg er åben for andre ting.
– Lige nu er der ikke noget tilbud, hvor jeg virkelig gerne vil hen. Jeg er ikke naiv. Jeg ved godt, at jeg måske ikke skal derhen, hvor jeg ser mig selv, så jeg vil holde alt åbent, og jeg vil komme i god form.

Thomasberg var en af årsagerne til, at Marvin Egho blev så mange år i Danmark. Foto: Alamy
Ser du mod Danmark eller skal det være noget nyt?
– Det er svært at sige. Jeg har været syv år i Danmark, det var nogle utrolige år, og min familie elsker Danmark. Vi har stadig en lejlighed.
– Selvfølgelig kunne det være en mulighed, men jeg tror, at vi kigger lidt mere uden for Danmarks grænser. Vi vil også gerne se noget nyt og prøve noget nyt, men jeg er åben for alt. Flere i Danmark kender min situation, og det gør folk ikke nødvendigvis i udlandet. Selvom slutningen var virkelig dårlig, har jeg kun gode minder fra Danmark.
Som du nævner blev det til syv år i Danmark – seks år i Randers og et i Horsens. Hvorfor blev du så længe?
– Hovedårsagen var Thomas Thomasberg. Han var fyren, der ville have mig til Randers, og vi havde det godt sammen. Jeg følte mig tilpas. Der var nogle muligheder i årenes løb, hvor jeg kunne forlade Danmark, men så længe han var der, ville jeg blive der. Da han så smuttede (til FC Midtjylland, red.), kunne jeg se, at det blev sværere for mig.
– Men vi var glade i Danmark. Livet var godt. Det er et fantastisk land. Det betyder også rigtig, rigtig meget for mig og min familie, lyder det fra Marvin Egho.
Marvin Egho, 31 år, spillede 14 kampe for AC Horsens i den forgangne sæson med to mål til følge, og i slutningen af sæsonen valgte klubben at satse på andre spillere, hvorfor østrigeren slet ikke fik spilletid.
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserbøf med Kanariefugle som dessert
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
INTERVIEW
Overvejede at sige op
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Her er de tre bedste akademier i Danmark
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
NYHEDER
Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
EKSKLUSIVT
‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
EKSKLUSIVT
Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’
MEDIE
Vil købe Manchester United
NYHEDER
Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
TRANSFER
FC København henter Marek Hamsiks søn
NYHEDER
Fremragende Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
17-årige Karl slår rekord
Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League
Dansker skifter cykelhold
AVIS
Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?
TOPNYHED
FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret
EKSKLUSIVT
Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
MEDIE
Vil hente stjernespiller hos konkurrent
Har underskrevet hemmelig kontrakt
Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
NYHEDER
Svarer igen på hård kritik: Usagligt!
INTERVIEW
Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer
HELT VILDT
Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr
Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League
NYHEDER
Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland
NYHEDER
Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami
NYHEDER
Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle
Træls skade for håndboldlandsholdskandidat
Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten
NYHEDER