FCK-chance glippede: Kunne mærkes på stemningen

FC København skabte stort set ingen chancer søndag mod Silkeborg, og det ærgrer cheftræner Jess Thorup.



Med 30 mål er FC København det hold, som har scoret flest gange i Superligaens første 15 runder.

Søndag måtte københavnerne dog nøjes med 0-0 i Silkeborg. Her var hjemmeholdet mest chanceskabende og tættest på sejren, mens FCK aldrig for alvor fik nærmet sig modstanderens mål.

Hovedstadsklubbens cheftræner, Jess Thorup, erkender, at Silkeborg spillede godt, mens han savnede kvalitet fra sit eget mandskab.

– Det, der ærgrer mig allermest, er, at vi ikke skabte flere chancer med bolden, når vi havde den.

– Vi kom til at løbe efter et godt spillende Silkeborg-hold, og det vidste vi også godt, vi ville komme til.

– Silkeborg havde momentum, og de spillede en god gang fodbold. Først til allersidst fik vi skabt lidt, da vi kastede lidt mere over styr, siger FCK-træneren.

I Silkeborg-lejren var der tilfredshed med det ene point, selv om man ved, at det kunne være blevet til mere, siger cheftræner Kent Nielsen.

– Det var ét point vundet. Jeg er bevidst om, at vi har nogle gunstige situationer, men der manglede vi lidt kvalitet, så de var blevet endnu mere gunstige.

– Vores måde, vi spillede kampen på – med stor tro på tingene både defensivt og offensivt – kan der dog ikke pilles ved.

– Jeg er imponeret over præstationen, og det var godt gået af drengene, og derfor er vi glade for det ene point, siger han.

Silkeborg kunne dog med en sejr have generobret femtepladsen fra Brøndby, som tidligere søndag spillede sig på 24 point efter en 2-1-sejr over OB. Det er et enkelt mere, end oprykkerholdet har på sjettepladsen.

FCK havde også meget på spil, da den direkte mesterskabskonkurrent fra FC Midtjylland tidligere søndag tabte 0-3 til AGF.

Midtjyderne er på førstepladsen med 34 point, og FCK kunne med en sejr være kommet på 31 point, men har nu blot 29. Det kunne mærkes hos FCK-spillerne efter kampen, siger Thorup.

– Jeg kunne godt mærke på stemningen i omklædningsrummet efter kampen, at det var her, der var en mulighed for at hale lidt ind.

– Vi fokuserer på vores præstation, og den kommer vi til at evaluere på, og ikke så meget hvad der er sket på andre adresser.

– Men det er klart, vi var godt bevidste om, hvad der var sket andre steder, men mit fokus er på vores egen præstation, siger FCK-træneren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalhelt knækker FC København

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Rival sender stor ros til Bo Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København