– Marrony må give FCM-bosserne mareridt

FC Midtjylland skal formentlig indstille sig på et stort milliontab på Marrony, som blot har scoret ét mål i to år.



Han havde håbet på at komme videre til Coritiba og kickstarter karrieren, efter det ikke lykkedes at slå igennem hos Fluminense, men det er nu kommet frem, at Marrony må leve med at fuldføre sin lejeaftale i Fluminense.

Men spørgsmålet er så også, hvad der skal ske til sommer.

For angriberen kunne i teorien komme retur til FCM og få en ny chance under Thomas Thomasberg. En mulighed er også at blive udlejet igen, mens det også kan ende med et salg.

Ender det med mulighed tre, skal FC Midtjylland nok ikke gøre sig forventninger om at få et stort millionbeløb ved et salg.

Det mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Marrony må give FCM-bosserne mareridt. Vel at mærke hvis man ikke kan komme af med ham til et fornuftigt millionbeløb, der sniger sig i retning af de 33 millioner kroner, man gav for ham. Og det ser jo virkelig ikke sådan ud.

– Hele verden kan jo se, at han scorede nul mål for FC Midtjylland og nu kun ét for Fluminense på udlån. Det er lang tid, han ikke har spillet fast og ikke har scoret, og det kan ikke undgå at ramme prisen, med mindre FC Midtjylland rammer et lucky punch, siger Troels Bager Thøgersen, der peger på et særligt sted, hvor man kan finde nålen i høstakken i forhold til at få millionerne tilbage:

– Det lucky punch ville være at overbevise en klub i Mellemøsten eller en anden pengestærk klub i en mindre liga, der har svært ved at tiltrække spillere, om, at Marrony er lige præcis den drømme-forward, de ellers ikke kan få fingre i.

– Det er selvfølgelig urealistisk, at det sker, så det bedste bud for FCM er at få ham udlejet igen til sommer til en mindre klub, hvor han så både skal spille og score mål. Sker det, kan værdien hurtigt ryge i vejret igen.

Problemet er bare, at angriberen blot har scoret en enkelt gang i snart to år, og både i FCM og i Fluminense er han vejet og fundet for let.

Siden Marrony blev udlejet, har FCM skiftet cheftræner et par gange. Og nu er det så Thomas Thomasberg, der reelt kan vælge at give brasilianeren en ny chance.

– Jeg skal ikke udelukke, at Thomas Thomasberg og FC Midtjylland nødtvungent giver Marrony en chance, hvis man ikke kan finde det rette lejemål. Hvis FCM finder den helt rette, fysisk stærke angriber helt i front, vil jeg ikke udelukke, man kan finde en rolle til Marrony i en blanding mellem en kantrolle og en fri forward, der skal sværme omkring en targetman helt fremme. Men det mest sandsynlige er, at han bliver udlejet, siger Tipsbladets chefredaktør og fastslår:

– Det skal et mirakel til, hvis Marrony ikke skal gå over i historien som et enormt flop for FCM. Nu handler det om at redde stumperne og så mange millioner som muligt. Får man 15-20 millioner kroner i kassen for ham, er tabet til at overse, ja så er det ikke så meget, der i bund og grund er tabt. Men der er altså langt til det scenarie lige nu, med mindre FCM har en vild joker i form af en desperat klub linet op.

Marrony har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2026.





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’