Der kommer til at gå noget tid endnu, før Brøndby Stadion atter bliver, som man kender det.
Forhandlingerne om en værdiaftale mellem Fanafdelingen, Brøndbys majoritetsejere og Brøndby IF er nemlig brudt sammen. Dermed går der noget tid, før en eventuel værdiaftale falder på plads.
Det er en skidt udmelding for klubben i en allerede presset situation, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print – Troels Bager Thøgersen. Læs mere om analysen HER.
Nu kommenterer Brøndbys næstformand, Scott McLachlan, på nyheden. Han mener, at Global Football Holdings kun vil det bedste for Brøndby IF. Det siger han til klubbens hjemmeside.
– Jeg har deltaget i mange møder med Fanafdelingens bestyrelse over de sidste mange måneder. Der har været mange følelser i spil til disse møder, og de mange forskellige holdninger er blevet vendt og drejet på kryds og tværs. Vi har lyttet til bekymringerne fra grupper af fans, og vi har svaret åbent og tydeligt med en kæmpe respekt for Brøndby IF som klub og for klubbens fans, ligesom vi har stillet spørgsmål og fået svar den anden vej.
– Med dagens begivenheder in mente, så må jeg understrege, at vi som klub og Fanafdelingen er enige om langt de fleste af de punkter, der er blevet diskuteret igennem de sidste mange måneder. Jeg er derfor også ked af, at Fanafdelingen føler, at vi på disse møder ikke har kommunikeret tydeligt nok, da jeg mener, at vi har været meget transparente i vores dialog hele vejen igennem. Men vi forstår kompleksiteten af fanscenen, og hele klubben har den største respekt for Fanafdelingen, siger Scott McLachlan og fortsætter:
– Som vi har sagt hele vejen igennem, så vil vi kun det bedste for klubben, og vi har aldrig haft til intention at ændre på det, som både vi og fans ser som en del af selve kernen i Brøndby IF, dvs. klubfarver, klubnavn, tilknytningen til Vestegnen, CSR, osv. Det er nu klart og tydeligt nedfældet, og lagt op på hjemmesiden, da vi gerne vil have åbenhed, om hvad det er for en retning, vi ønsker, og hvad der kommer til at guide os, og som omverdenen kan holde os op på.
– Fodbold er passion og følelser, og man finder ikke en klub i hele verden, hvor fans og klub er i enighed om alt. Det gælder også her i Brøndby IF. Og når vi reflekterer i dag, så var ønsket at finde hinanden i noget banebrydende, mellem klub og fans som ikke er set før, ikke bare i dansk fodbold, men også internationalt.
– Der er så mange ting, vi er enige om i dette dokument, men der er selvfølgelig også punkter, vi ser forskelligt på. Jeg vil til sidst endnu engang takke Fanafdelingen for den gode og konstruktive dialog, vi har haft hidtil, og vi håber den kan fortsætte fremadrettet, siger Scott McLachlan.
Også bestyrelsesformand Jan Bech Andersen kommenterer på nyheden. Den tidligere majoritetsejer lægger vægt på, at klubbens kultur og arv afgørende for ejerskabet og klubben, og at man har adresseret mange af de bekymringer, som nogle af fansene har haft.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Magiske Messi slår til igen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER