Der sker store ting og sager på Vestegnen i øjeblikket, hvor Brøndby i sidste uge meldte, at Global Football Holdings (GFH) køber aktiemajoriteten i klubben fra Jan Bech Andersen.
Det blev samtidig meldt, at GFH sammen med Jan Bech Andersen fra start af låner klubben 223 millioner kroner. Derfor er det forventeligt, at sportschef Carsten V. Jensen får nogle millioner at lege med, når januartransfervinduet åbner.
Ifølge B.T. så er det lige akkurat, hvad der kommer til at ske. Mediet melder i sin podcast 'Transfervinduet', at der kommer til at ske store ting og sager til januar.
– Jeg hører, at man leder efter to-tre stykker. Gerne en i hver kæde, altså forsvar, midtbane og angreb. Så der kan allerede begynde at ske noget der. Og det er måske ikke alle tre cases, men en enkelt kommer til at være muligt at bruge i det beløb, man har købt Ohi, Wass og Vallys – altså tre-fire millioner euro (22 – 30 milloner kroner) kan man sagtens se sig selv ude på Vestegnen smide efter en god spiller, hvis man finder det i sit scoutingsetup, lyder det i podcasten.
Her følges det op med, at Brøndby forventer at hente yderligere to til tre spillere til sommer, og at klubben allerede her håber at kunne øge sit budget, så det matcher FC Midtjyllands.
Det er ikke kun på spillertilgangssiden, at der kan ske store ting og sager til januar. I podcasten lyder det, at der forventes en større udrensning i truppen af nogle af spillerne i yderkanten, da Brøndby lige nu har en stor trup.
Brøndby har skuffet massivt i denne sæson, selv om man i weekenden hentede en forløsende 3-2-sejr over AaB.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE