Medie: Malmö FF vil købe FC Københavns Sotirios Papagiannopoulos

Den svenske stopper Sotirios Papagiannopoulos er på blokken i Malmö FF, og den svenske stopper er selv interesseret.



Han har været inde og ude af holdet i FC København, men mod slutningen af sæsonen fik svenske Sotirios Papagiannopoulos chancer i FC Københavns startstopstilling.

Præstationerne var sådan set fornuftige senest, men tilbage står alligevel usikkerhed omkring svenskerens fremtid.

Skal FC København holde fast i aftalen med den 29-årige stopper, der ikke for alvor har løftet niveauet på FCK-holdet, eller skal man søge at sælge nu og sikre sig en transfersum?

Ståle Solbakken har allerede sagt, at han vil forsøge at sælge lidt, så man sikrer sig økonomisk råderum, og overvejelser er der nok af for FC København denne sommer.

Læs også:Glæde i Aston Villa efter ansættelsen af Johan Lange

Tidligere har Fotbolldirekt skrevet om interesse fra Djurgården, og nu skriver Aftonbladet, at Jon Dahl Tomasson og Malmö FF melder sig på banen og ønsker at købe Sotirios Papagiannopoulos..

Og interessen er gengældt.

– Selvfølgelig ville det være interessant. Vi må se, hvordan det ender. Nu har jeg spillet lidt for nyligt, og det føltes godt. Men man ved aldrig, siger forsvarsspilleren til Aftonbladet.

Han har ikke selv hørt noget om mulig interesse denne sommer. Han har – ifølge Aftonbladet – ingen agent.

Læs også:Johan Lange kunne ikke sige nej til Aston Villa: En unik mulighed

– Jeg ved, at der var kontakt i sidste transfervindue. Nu har jeg ikke hørt noget. Men der har også været meget nu her – vi havde en vigtig kamp i søndags, hvor vi sikrede andenpladsen, og derefter har vi haft et par dages fri, siger han.

Papagiannopoulos siger til Aftonbladet, at han ikke har talt med FC København om en forlængelse af aftalen, der altså løber et par år endnu.

Malmö FF siger “ingen kommentar” til Aftonbladet.

Den svenske stopper har spillet 27 Superliga-kampe i denne sæson – 19 fra start. I sidste sæson var det 18 kampe, hvoraf de 11 var fra start.

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

El Clásico kan afgøre det hele

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer