Foto: Getty Images
Superliga

Michelsen er på vej ud: Nu er en anden nøgleperson i OB stoppet

Der er forandringer i gang på chef-niveau i Odense for tiden.

OB går igennem nogle klare ændringer på det sportslige område for tiden, hvor man på det seneste har meldt ud, at den nuværende cheftræner på førsteholdet, Jakob Michelsen, er færdig i jobbet til sommer.

Han er dog ikke den eneste nøgleperson, som fynboerne skal sige farvel til. Det gælder også klubbens talentchef Morten Panduro, som har valgt at stoppe i klubben. Det er noget, som teknisk chef på OB's akademi, Tonny Hermansen, ærgrer sig over.

Læs også:OB har mistet 17-årigt talent til Brøndby: Det er altid ærgerligt

Det gør han klart i et interview på Odense-klubbens hjemmeside,

Her præsenterer han desuden, at Mads Holm som ny mand i rollen som talentchef, mens Ulrik Bredegaard er tilbage på akademiet efter en tid som U15-træner.

Læs også:OB skriver under med ung spiller: Fantastisk anførertype

- Jeg er selvfølgelig ked af, at Morten Panduro har valgt at stoppe, for han har ydet et rigtig godt stykke arbejde i de seneste to år, hvor han har været med til at flytte Akademiet, til der hvor vi står i dag. Når det er sagt, så er jeg rigtig glad for, at vi kan få Mads Holm og Ulrik Bredegaard ind i de to roller som henholdsvis talentchef og ungdomsudviklingstræner, siger han og fortsætter:

- Jeg er sikker på, at de vil føre det, der allerede er i gang, videre, ligesom de vil komme med nogle udviklingsmuligheder, så vi fortsætter med at bevæge os i den rigtige retning. Fra Akademiet ønsker vi Morten Panduro held og lykke, og vi håber på, at vi ser ham i klubben igen i fremtiden, lyder det fra Tonny Hermansen.

Morten Panduro kom til klubben som talentchef for næsten to år siden. Tidligere spillede han for OB-mandskabet mellem 1997 og 2002.

Læs også:OB-talentchef advarer konkurrenter: Broerne er lukket

Læs også:OB-chef glæder sig til Youth League: Har set hvordan FCM har klaret sig

Læs også:15-årig midtbanespiller får kontrakt i OB