Greve: Det ramte mig i starten af min Brøndby-tid

Mathias Greve var udset en stor rolle for halvandet år siden, men først i efteråret fandt han sine ben.



Det hele kørte på skinner i foråret og sommeren 2021.

Mathias Greve blev kåret som årets pokalfighter efter to mål i pokalfinalen, han blev kåret som årets spiller i Randers FC, og han blev solgt til Brøndby.

Fire dage efter skiftet til den københavnske vestegn blev han sågar kåret som månedens superligaspiller efter stærke optrædener for Randers i de første tre runder.

Men så sluttede festen.

Efter en bunke planmæssige startpladser røg midtbanedynamoen ud på Brøndbys bænk og var hovedsageligt indskifter i resten af sæsonen.

– Jeg fik en sløj start og formåede ikke at overføre det, jeg leverede i Randers, hvor jeg ellers havde haft en rigtig god periode, siger Greve.

Han blev ramt af det pres, der hænger som en dyne over Brøndby Stadion. Forventningerne er enorme, og det tacklede han ikke hensigtsmæssigt.

– Jeg er en meget eftertænksom og reflekterende type. Det kan være en god ting. Men det kan også være modarbejdende i fodboldverdenen, fordi man kan have tendens til at overanalysere. Det ramte mig i starten, siger Greve.

Han har svært ved at beskrive det pres, som så ofte nævnes, når spillere kommer til en af danmarkshistoriens mest vindende fodboldklubber, hvor tusindvis af kritiske øjne hviler på spillere og ledere hver eneste uge.

– Når det begynder at gå dårligt, kan processen med at slå tilbage være sværere i Brøndby, fordi presset udefra er anderledes end i en klub som Randers, hvor der er en større tryghed.

– Man skal lære at hvile i det og være tryg i det i stedet for at se det som et pres. Man skal se på det som en fed ting, siger Mathias Greve.

Efter den mislykkede første sæson i gult og blåt har den 28-årige midtbanespiller fundet sig selv. I efteråret var han fast mand.

– Nu er presset med til at gøre mig bedre og motivere mig. Og det er der, man gerne skal hen. Man skal udnytte det på den måde

– Nu har jeg vendt situationen på hovedet, og jeg har spillet meget. Det er dejligt. Den kontinuitet har gjort noget godt for mit spil, så nu skal jeg forsøge at bygge yderligere på i foråret, siger Greve.

Kort før forårets sæsonstart var han involveret i en batalje i forbindelse med en træning. Han fik et slag i ansigtet af holdkammeraten Anis Ben Slimane, og de måtte begge stå skoleret for træner Jesper Sørensen.

Interviewet her er foretaget forud for den hændelse.

Netop Anis Ben Slimane skal Mathias Greve formentlig kæmpe med om spilletiden på Brøndbys midtbane. Under Jesper Sørensen kommer han til at befinde sig i en rolle på den defensive midtbane, den såkaldte 6'er-position.

– Det er en ny rolle for mig, men der er nogle spændende perspektiver i at bruge en type som mig, der er lidt mere dynamisk end en klassisk 6’er, siger han med henvisning til, at 6'eren ofte er en bolderobrende og fysisk type.

– Det, jeg elsker ved fodbold, er at have bolden, og det ser ud til, at jeg kommer til at have den meget med den måde, vi skal spille på, siger Greve.

Brøndby åbner søndag forårssæsonen mod AC Horsens. Klubben har tre point op til en plads i top-6, som udløser en billet til mesterskabsspillet.

/ritzau/



Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Danske klubber efter Thomas Delaney

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Napoli jagter Superliga-profil

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

OB-boss med spændende transferbesked

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!