Det hele kørte på skinner i foråret og sommeren 2021.
Mathias Greve blev kåret som årets pokalfighter efter to mål i pokalfinalen, han blev kåret som årets spiller i Randers FC, og han blev solgt til Brøndby.
Fire dage efter skiftet til den københavnske vestegn blev han sågar kåret som månedens superligaspiller efter stærke optrædener for Randers i de første tre runder.
Men så sluttede festen.
Efter en bunke planmæssige startpladser røg midtbanedynamoen ud på Brøndbys bænk og var hovedsageligt indskifter i resten af sæsonen.
– Jeg fik en sløj start og formåede ikke at overføre det, jeg leverede i Randers, hvor jeg ellers havde haft en rigtig god periode, siger Greve.
Han blev ramt af det pres, der hænger som en dyne over Brøndby Stadion. Forventningerne er enorme, og det tacklede han ikke hensigtsmæssigt.
– Jeg er en meget eftertænksom og reflekterende type. Det kan være en god ting. Men det kan også være modarbejdende i fodboldverdenen, fordi man kan have tendens til at overanalysere. Det ramte mig i starten, siger Greve.
Han har svært ved at beskrive det pres, som så ofte nævnes, når spillere kommer til en af danmarkshistoriens mest vindende fodboldklubber, hvor tusindvis af kritiske øjne hviler på spillere og ledere hver eneste uge.
– Når det begynder at gå dårligt, kan processen med at slå tilbage være sværere i Brøndby, fordi presset udefra er anderledes end i en klub som Randers, hvor der er en større tryghed.
– Man skal lære at hvile i det og være tryg i det i stedet for at se det som et pres. Man skal se på det som en fed ting, siger Mathias Greve.
Efter den mislykkede første sæson i gult og blåt har den 28-årige midtbanespiller fundet sig selv. I efteråret var han fast mand.
– Nu er presset med til at gøre mig bedre og motivere mig. Og det er der, man gerne skal hen. Man skal udnytte det på den måde
– Nu har jeg vendt situationen på hovedet, og jeg har spillet meget. Det er dejligt. Den kontinuitet har gjort noget godt for mit spil, så nu skal jeg forsøge at bygge yderligere på i foråret, siger Greve.
Kort før forårets sæsonstart var han involveret i en batalje i forbindelse med en træning. Han fik et slag i ansigtet af holdkammeraten Anis Ben Slimane, og de måtte begge stå skoleret for træner Jesper Sørensen.
Interviewet her er foretaget forud for den hændelse.
Netop Anis Ben Slimane skal Mathias Greve formentlig kæmpe med om spilletiden på Brøndbys midtbane. Under Jesper Sørensen kommer han til at befinde sig i en rolle på den defensive midtbane, den såkaldte 6'er-position.
– Det er en ny rolle for mig, men der er nogle spændende perspektiver i at bruge en type som mig, der er lidt mere dynamisk end en klassisk 6’er, siger han med henvisning til, at 6'eren ofte er en bolderobrende og fysisk type.
– Det, jeg elsker ved fodbold, er at have bolden, og det ser ud til, at jeg kommer til at have den meget med den måde, vi skal spille på, siger Greve.
Brøndby åbner søndag forårssæsonen mod AC Horsens. Klubben har tre point op til en plads i top-6, som udløser en billet til mesterskabsspillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Betyder det David Nielsen-fyring?
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is