Greve: Det ramte mig i starten af min Brøndby-tid

Mathias Greve var udset en stor rolle for halvandet år siden, men først i efteråret fandt han sine ben.



Det hele kørte på skinner i foråret og sommeren 2021.

Mathias Greve blev kåret som årets pokalfighter efter to mål i pokalfinalen, han blev kåret som årets spiller i Randers FC, og han blev solgt til Brøndby.

Fire dage efter skiftet til den københavnske vestegn blev han sågar kåret som månedens superligaspiller efter stærke optrædener for Randers i de første tre runder.

Men så sluttede festen.

Efter en bunke planmæssige startpladser røg midtbanedynamoen ud på Brøndbys bænk og var hovedsageligt indskifter i resten af sæsonen.

– Jeg fik en sløj start og formåede ikke at overføre det, jeg leverede i Randers, hvor jeg ellers havde haft en rigtig god periode, siger Greve.

Han blev ramt af det pres, der hænger som en dyne over Brøndby Stadion. Forventningerne er enorme, og det tacklede han ikke hensigtsmæssigt.

– Jeg er en meget eftertænksom og reflekterende type. Det kan være en god ting. Men det kan også være modarbejdende i fodboldverdenen, fordi man kan have tendens til at overanalysere. Det ramte mig i starten, siger Greve.

Han har svært ved at beskrive det pres, som så ofte nævnes, når spillere kommer til en af danmarkshistoriens mest vindende fodboldklubber, hvor tusindvis af kritiske øjne hviler på spillere og ledere hver eneste uge.

– Når det begynder at gå dårligt, kan processen med at slå tilbage være sværere i Brøndby, fordi presset udefra er anderledes end i en klub som Randers, hvor der er en større tryghed.

– Man skal lære at hvile i det og være tryg i det i stedet for at se det som et pres. Man skal se på det som en fed ting, siger Mathias Greve.

Efter den mislykkede første sæson i gult og blåt har den 28-årige midtbanespiller fundet sig selv. I efteråret var han fast mand.

– Nu er presset med til at gøre mig bedre og motivere mig. Og det er der, man gerne skal hen. Man skal udnytte det på den måde

– Nu har jeg vendt situationen på hovedet, og jeg har spillet meget. Det er dejligt. Den kontinuitet har gjort noget godt for mit spil, så nu skal jeg forsøge at bygge yderligere på i foråret, siger Greve.

Kort før forårets sæsonstart var han involveret i en batalje i forbindelse med en træning. Han fik et slag i ansigtet af holdkammeraten Anis Ben Slimane, og de måtte begge stå skoleret for træner Jesper Sørensen.

Interviewet her er foretaget forud for den hændelse.

Netop Anis Ben Slimane skal Mathias Greve formentlig kæmpe med om spilletiden på Brøndbys midtbane. Under Jesper Sørensen kommer han til at befinde sig i en rolle på den defensive midtbane, den såkaldte 6'er-position.

– Det er en ny rolle for mig, men der er nogle spændende perspektiver i at bruge en type som mig, der er lidt mere dynamisk end en klassisk 6’er, siger han med henvisning til, at 6'eren ofte er en bolderobrende og fysisk type.

– Det, jeg elsker ved fodbold, er at have bolden, og det ser ud til, at jeg kommer til at have den meget med den måde, vi skal spille på, siger Greve.

Brøndby åbner søndag forårssæsonen mod AC Horsens. Klubben har tre point op til en plads i top-6, som udløser en billet til mesterskabsspillet.

/ritzau/





Bliver det Chido Obis store chance?




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

‘Sur over Brøndby-transfer’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Legende med chokmelding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Her er prisen på Skov Olsen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt